Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.17:18:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 66-70. felszólalás
Felszólaló Ritter Imre (nemzetiségi képviselő)
Beosztás  
Bizottsági előadó Magyarországi nemzetiségek bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 15:55


Felszólalások:  Előző  66 - 70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: (Hangosítás nélkül.) Sehr geehrter Herr Vorsitzender! (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Nincs hang!)

ELNÖK: Pillanat türelmet kérek! Próbáljuk meg ismét!

RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Most hallható?

ELNÖK: Azonnal kérek segítséget, egy pillanat türelmet kérek! És képviselőtársaim megértését is kérem. De máris ott a segítség. (Ritter Imre elé hordozható mikrofont helyeznek.) Parancsoljon, képviselő úr!

RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Köszönöm szépen. Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Erlauben Sie mir bitte, dass ich im Namen und im Auftrag des Ausschusses der in Ungarn lebenden Nationalitäten meine gestrige, 20-minütige Rede bezüglich des Gesetzesvorschläges Nr. T/10710. über den ungarischen Haushalt im Zusammenhang mit dem Nationalitätenbedarf übergreifende Teilen weiter treibe.Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága nevében a mai napon folytassam a tegnapi nap már 20 percben megkezdett hozzászólásomat a 2021. évi központi költségvetésitörvény-javaslathoz.

Tegnapi hozzászólásom végén már röviden beszéltem a 2021. évi költségvetéssel kapcsolatos nemzetiségi igényekről. Egyrészt a T/10710. számú, Magyarország 2021. évi központi költségvetésére vonatkozó törvényjavaslat a roma nemzetiségi támogatások vonatkozásában a 2020. évhez képest 802 millió forint többletet tartalmaz a XIV. fejezet 20. 5. 1., roma nemzetiségi szakmai és beruházási támogatások jogcím alatt. Ezt megfelelőnek tartjuk, így ehhez további emelést, módosítási szándékot nem fogalmazunk meg. Másrészt a további 12 magyarországi nemzetiség esetében azonban a törvényjavaslat egyrészt 422 millió forint tényleges támogatáscsökkenést tartalmaz, valamint a Miniszterelnökség XI. fejezet 30.1./31.4., (sic!) nemzetiségi intézmények támogatása beruházásra, felújításra, pályázati önrészre címrendről 1 milliárd 818,7 millió forint átcsoportosításra került a XLVII. fejezet 2.1.7. címrendre, a Gazdaságvédelmi Alapba.

A magyarországi nemzetiségek 2021. évi költségvetési igényeit rendkívül részletes és alapos felmérések, elemzések alapján állítottuk össze, döntő részét még a 2020. évi költségvetésitörvény-javaslat előkészítése során, de sajnos a 2020. évi költségvetési törvénybe nem kerültek bele, akkor volt két fontosabb terület is, egyrészt a nemzetiségipedagógus-program folytatása, valamint a beruházás, felújítás pályázati önrészkeret növelése. Előzetesen egyeztettünk az országos nemzetiségi önkormányzatokkal, a nemzetiségekért felelős tárcákkal, ismételten egyeztetni fogunk a parlamenti frakciókkal is.

Mindezek alapján a 13 magyarországi nemzetiség a 2021. évi költségvetésitörvény-javaslathoz összesen 1,1 milliárd forint módosítást kíván benyújtani.

A 13 nemzetiség módosítási igénye meghatározó, súlyponti területe ezúttal az országos nemzetiségi önkormányzatok működése és média, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott intézmények támogatása.

Elöljáróban meg kell jegyezzem, hogy utoljára négy évvel ezelőtt, a 2017. évi központi költségvetési törvényben volt az országos nemzetiségi önkormányzatoknál érdemi támogatásemelés, az Országos Roma Önkormányzatnál már hat éve, a 2015. évben utoljára. Ugyanakkor azóta egy sor olyan törvényi és gazdasági változás történt, amely a támogatásemelést objektíven indokolja. Ezekről szeretnék most részletesebben beszélni.

Először: a 12 országos nemzetiségi önkormányzat működése és a média 2021. évi támogatását szeretnénk 329,1 millió forinttal, 19,3 százalékkal megemelni a következő négy tényező miatt. Egyrészt egy objektív, mindenkire egységes értékelési elv szerint  a 2018. évi tényadatok alapulvételével  megvizsgáltuk és összehasonlítottuk az országos nemzetiségi önkormányzatok közgyűléseinek működési költségeit. Ennek eredményeként a legalacsonyabb közgyűlési fajlagos költséggel működő országos nemzetiségi önkormányzatok költségvetését havi 100 ezer forint/fő szintig szeretnénk kiegészíteni. Ez tartalmazza a tiszteletdíjakat, minden bérjellegű költséget és annak járulékait, a dologi költségeket, a költségtérítéseket és a közgyűlés minden egyéb költségét. Ez a 13 országos nemzetiségi önkormányzatból nyolcat érint, és összesen 76,2 millió forint többlettámogatást igényel.

(A jegyzői székben Hiszékeny Dezsőt dr. Varga László váltja fel.)

Másrészt, a 2019. évi országos nemzetiségi önkormányzati választásnál három nemzetiségnél, a horvát, a német és szlovák nemzetiségnél a nemzetiségi névjegyzékbe regisztráltak száma alapján nyolc fővel nagyobb közgyűlést kellett választani. Részükre a közgyűlés működési költségeinek kiegészítése összesen 28,8 millió forint többlettámogatást jelent.

Harmadrészt, a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 2018. január 1-jei módosítását követően az országos nemzetiségi önkormányzatok átvették az általuk fenntartott köznevelési és kulturális intézmények épület- és építményállományának a vagyonkezelői jogát. A most folyamatban lévő T/10303. számú, a nemzetiségek jogairól szóló CLXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat elfogadásával pedig, melyről jövő héten kedden fogunk szavazni, 2021. január 1-jét követően az országos nemzetiségi önkormányzatok az általuk fenntartott nemzetiségi intézmények tulajdonjogát is át fogják venni. Erről korábbi felszólalásában Varga Szimeon bolgár szószóló részletesebben is beszélt.

A vagyonkezelői, illetve a tulajdonjog átvételével az országos nemzetiségi önkormányzatokat terheli az általuk fenntartott intézmények vagyonbiztosítási díja, mely éves szinten 18 millió forint többlettámogatást igényel.

Negyedrészt, az országos nemzetiségi önkormányzatok és média  a közgyűlések költségeivel csökkentett  2020. évi támogatási összegének 15 százalékos emelését igényeljük, ennek összege 206,1 millió forint, mivel az országos nemzetiségi önkormányzatok működési költségei immáron négy éve, 2017 óta nem kerültek emelésre.

Mindezek együttesen a 12 nemzetiségre 329,1 millió forint összeget, azaz 19,3 százalékos támogatásemelést eredményeznek. Az Országos Roma Önkormányzatnál ez 65,1 millió forintot, 15 százalékos támogatást jelent.

Második területként az országos nemzetiségi önkormányzatok és fenntartott intézményeik támogatását kívánjuk 572 millió forinttal megemelni, 1 milliárd 731,7 millió forintra. Ez összességében 49,3 százalékos emelést jelent.

A támogatásemelést az alábbi öt tényező indokolja. Először: a már említett intézményi vagyonkezelőijog, illetve rövidesen tulajdonjog-átvétellel az éves 2 százalékos értékcsökkenés-képzési kötelezettség 231,1 millió forint lesz, melynek képzéséhez azonos összegű támogatásemelés szükséges, tekintettel arra, hogy az országos nemzetiségi önkormányzatoknak saját bevételük nincsen, az intézményfenntartás és -felújítás pedig az államtól átvett feladat.

(14.00)

Összesen 39 intézményről beszélünk, melyek könyv szerinti értéke több mint 11,5 milliárd forint. Ezzel kapcsolatban vannak nyitott szabályozási kérdések is, melyekről jelenleg is egyeztetünk a Miniszterelnökséggel és a Pénzügyminisztériummal.

Másodszor: öt országos nemzetiségi önkormányzatnál, a bolgár, a horvát, a német, a ruszin, a szlovák önkormányzatnál az elmúlt két évben összesen kilenc új nemzetiségi intézmény lett létrehozva, vagy meglévő intézményben történt jelentős, nagyságrendi fejlesztés, melyek éves működési költségeit a továbbiakban biztosítani kell. Ez összesen 131,1 millió forint.

Harmadrészt: az országos nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott öt állandó, úgynevezett kőszínház  a bolgár, a horvát, a német, a szerb és a szlovák  évek óta a működési költsége egy részét egyedi támogatás keretében kapta, melynek esetlegessége nem teszi lehetővé a színházak tervszerű, gazdaságos, hatékony működését. Ezért szükségesnek tartjuk ezen, eddigiekben egyedi támogatások tervesítését, mely összesen 99 millió forint.

Negyedrészt: a 2020. május 19-én elfogadott, a kulturális intézményekben foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyának átalakulásáról, valamint egyes kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló T/10098. számú törvényjavaslat szerint a kulturális szférában foglalkoztatott közalkalmazottakat 2020. november 1-jével 6 százalékos visszamenőleges bérfejlesztésben kell részesíteni és megszüntetni a közalkalmazotti jogviszonyukat.

Az országos nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott kulturális intézményekben a 6 százalékos bérfejlesztés, valamint az eddig egyedi támogatással biztosított kulturális illetménypótlék együttes összege 26,5 millió forint, melyet a 2021. évtől azonos összegű támogatásemeléssel kell biztosítani. A roma nemzetiségi kulturális intézményeknél ez az összeg 0,2 millió forint.

Végül ötödrészt: az országos nemzetiségi önkormányzatok és fenntartott intézmények általános működési támogatásának 7,5 százalékos emelését tartjuk szükségesnek, mely 84,2 millió forint a 12 nemzetiségnél és 13,7 millió forint a roma nemzetiségnél, mivel, ahogy említettem már, 2017 óta, négy éve támogatásemelésre nem került sor.

Ez az öt tényező teszi ki a mindösszesen 572 millió forintos támogatásemelési igényt a 12 nemzetiségnél és 13,9 millió forintot a roma nemzetiségnél.

Az országos nemzetiségi önkormányzatok és a média, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok és fenntartott intézményeik eddigiekben részletezett támogatásemelési igényei adják ki összesen a 12 országos nemzetiségi önkormányzatnál a 901,1 millió forintot, a roma nemzetiségnél a 79 millió forintot, így mindösszesen 981,1 millió forintot.

Ezenkívül további 121 millió forinttal kívánjuk megemelni a Miniszterelnökség XI. fejezet 30/1/31/1 „nemzetiségi szakmai támogatások” működési kiadás előirányzatát a következő két felhasználási célra. Egyrészt plusz 50 millió forintot kívánunk biztosítani a 2021. szeptember 1-jétől várhatóan száz fővel magasabb nemzetiségipedagógus- hallgató ösztöndíjára. Másrészt 70 millió forintot kívánunk biztosítani a 2021. szeptember 1-jétől várhatóan 140 fővel magasabb létszámú nemzetiségipedagógus-hallgatók képzése minőségének javításához szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítására a képzőhelyek részére. Erről holnap még részletesebben fogok beszélni.

Ezúton kicsit sajnálom, hogy Maruzsa Zoltán államtitkár úr tegnap, amikor a pedagógusprogram eddigi eredményeiről beszámoltam  és holnap, amikor a további feladatokról és az elmúlt hónapokban elvégzett nemzetiségipedagógus-felmérésről , akkor pont nem volt itt. Viszont hadd használjam ki az alkalmat és köszönjem meg, hiszen 2016-ban, akkor még helyettes államtitkár úrral beszéltük át először a nemzetiségipedagógus-program kereteit, és az elmúlt években nagyon komoly segítséget kaptunk tőle és az államtitkárságától is, hogy azokat az eredményeket el tudtuk érni a nemzetiségipedagógus-pótléknál, a nemzetiségipedagógus-hallgatói ösztöndíjrendszer beindításánál, amiket eddig elértünk, úgyhogy ezt szeretném itt nyilvánosan is, rendhagyó módon megköszönni.

És akkor visszatérve egy mondattal a költségvetésre, mindezek együttesen teszik ki a 2021. évre igényelt 1 milliárd 100,1 millió forint támogatásemelést, melyek elfogadásához kérem szíves támogatásukat.

Köszönöm, hogy meghallgattak. Danke für Ihre Aufmerksamkeit! (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  66 - 70  Következő    Ülésnap adatai