Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.13:45:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 56. felszólalás
Felszólaló Sebián-Petrovszki László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:45


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Elnök úr, köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A költségvetés javaslatát tárgyaljuk ezekben a napokban, s azt kell mondjam, hogy ez a költségvetés, ahogy előbb képviselő úr is megjegyezte, hogy mondtuk már, a gyengeség és a gyávaság költségvetése, ezt nyújtotta be ez a kormány, és mindjárt meg is magyarázom, hogy miért mondom én ezt. Egy költségvetés kapcsán mindig az a fő kérdés, hogy a rendelkezésre álló forrásokat, erőforrásokat hogyan és miképp költjük el, hogyan tervezzük, mire fordítjuk, úgy, hogy az ország polgárai azt érezzék, hogy jó ebben az országban élni, hogy ebben az országban kell adót fizetniük, hogy itt kell gyermeket nevelniük és vállalniuk, és nem máshol. Az a helyzet, hogy ebből az előttünk álló költségvetésből részben nem derül ki, hogy az állampolgárok egészen széles tömegeinek miért érné meg, miért lesz jobb éve 2021, mint 2020 lett volna  vagy volt , másrészt pedig az derül ki, hogy néhány kivételezett és a kormányhoz közel álló csoportnak nagyon jó éve lesz a 2021. év, anyagilag azonban a mi pénzünkből.

A javaslatot benyújtó kormány sem intellektuálisan, sem politikailag nem egy erős javaslatot adott ide, a Ház elé, gyengének mutatkozik, és gyáva is, azt kell hogy mondjam, tisztelt uraim, mert nem akar szembenézni bizonyos alapvető, nyilvánvaló gondokkal. Miért mondom ezt? Például a költségvetésben száz forintból kevesebb mint egy forintot költenek munkahelyteremtésre és -megőrzésre, kevesebb mint egy forintot, miközben már közel félmillió munkanélküli van, és nyilván ezek száma növekedni fog még a következő hónapban, de bizony ám, az önök KSH-ja elmondta, hogy mennyi az a szám.

Nemcsak bevételeket vonnak el az önkormányzatoktól, ahogy itt többen szóvá is tették, hanem az úgynevezett szolidaritási adót is a négyszeresére növelik, ezzel a helyi közösségek életét igyekeznek megnehezíteni, romba dönteni. A kormány nyilván így áll bosszút a tavaly októberben elvesztett önkormányzati választási vereségért. A költségvetési javaslat spórol egy csomó fontos területen, az egészségügytől az oktatáson át a családtámogatásokon és a nyugdíjasokon is, bizony ám, kedves uraim, ugyanis a kormány nemcsak ahhoz gyenge, hogy megváltoztassa a jelenlegi siralmas társadalmi-gazdasági folyamatokat, hanem még ahhoz is gyáva, hogy ezekkel a problémákkal szembenézzen, igazán szembenézzen. Miközben Európában válságköltségvetéseket csinálnak a kormányok, és azon dolgoznak, hogy minél több pénzt hagyjanak az emberek zsebében, ezzel segítve őket, ez a javaslat, amelyik itt van előttünk, ez a jövő évi költségvetés pont az ellenkezőjét teszi, nem egyszerűen távolodik így Magyarország Európától, hanem egyenesen elfogadhatatlan egy európai országnak egy ilyen költségvetés. Ez a büdzsé már nyomokban sem emlékeztet arra, hogy mi egyébként egy Európai Közösség tagjai lennénk.

Miért mondom azt, hogy ez a költségvetés a gyengeség és a gyávaság költségvetése? Azért, mert ugyan megbízható ellátást nyújtó egészségügyi rendszerre, színvonalas oktatásra, megélhetést nyújtó nyugdíjra vagy valódi segítséget nyújtó családtámogatásra egyébként rendelkezésre állnának a források ebben a költségvetésben, csak némi bátorság és erő kellene ahhoz, hogy a kormány ezeket végrehajtsa, és belerakja a javaslatába. A gond éppen az, hogy a kormány gyenge ehhez, hogy ezeket végrehajtsa, gyáva, hogy a problémákkal szembesüljön.

Ehhez képest mit látunk a költségvetésben? A kormány telepakolta olyan javaslatokkal, amik felesleges kiadások, nélkülözhető, egyáltalán nem szükséges vagy a klientúra építését elősegítő javaslatok. Azért feleslegesek ezek a javaslatok, mert nem az egész országnak és nem az egész politikai közösségnek az életét teszik jobbá, hanem csak egy szűk, fideszes hatalmi elit, egy oligarchikus kör előnyeit élvezik ezek a javaslatok (sic!), csak épp az adófizetők pénzén. Olyan presztízsberuházásokról beszélünk, ami Orbán Viktor és kormányának a dicsőségét hivatott alátámasztani, csak éppen a mi pénzünkön.

Mondok konkrétumokat, mert nyilván ezek érdeklik önöket. A konkrétumok között kezdem azzal, hogy a költségvetési javaslat, ahogy Varga Mihály miniszter úr a prezentáláskor el is mondta, egyszerűsített szerkezetben került elénk, megfeleződött a sorok száma, ahogy ő fogalmazott. Ez valóban így van, összevontak nagyon világos, egyértelmű kategóriákat egy-egy nagyobb csoportban, emiatt aztán magából a költségvetésből már sokszor nem derül az ki, hogy éppen az a sor milyen kiadásokat takar. Nyilván előre megelőlegezem államtitkár úr válaszát, hogy persze, de a kapcsolódó háttéranyagokban azért ott van, és abból ki lehet bogarászni, de legalábbis van egy törekvés arra, hogy ne legyen annyira egyértelmű már, hogy a költségvetés egyes sorai mögött pontosan milyen kiadások vannak.

Mondok egy példát: a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány  ez Áder köztársasági elnök úr szíve ügye és alapítványa, nem olyan régen kapott is szép nagy támogatást egy aláírásért cserébe , szól a javaslat arról, hogy kap majd támogatást ez a bizonyos alapítvány, sok más civil szervezetnek gondolt szervezet mellett, azonban nincs már összeg mellette, korábban ez azért volt, a Miniszterelnökség fejezetén belül találhatjuk ezt például.

A Budapest-Belgrád vasútvonal, hogy akkor rátérjek a konkrét, felesleges költések sorolására, a Budapest-Belgrád vasútvonal, amely a korábbi, tavalyi költségvetésben egy önálló soron létezett, ez volt a neve, ma már ez el van dugva, 132 milliárd forintnyi összeget fog kapni ebben a 2021. évben, ennyi a tervezett kiadása annak a beruházásnak, amelyről pontosan tudjuk, hiszen itt, a Ház falai között is és a sajtóban is ezek az információk megjelentek, hogy valójában ez Mészáros Lőrinc és körének gazdagodását szolgálja, teljesen felesleges beruházás, és lopációról beszélünk itt, kedves képviselő úr, aki ideült elém, pontosan erről beszélünk.

Itt ragadom meg az alkalmat, az egy külön helyzet, hogy a Gazdaságvédelmi Alap kategóriában szerepel ez a tétel, semmilyen köze nincs ennek a gazdaságvédelemhez; egyébként a Gazdaságvédelmi Alapot javaslom, nevezzük át Mészáros Lőrinc-alapnak, mert minden egyes tétel, ami ott van, az valójában az ő céghálójának és vállalkozói körének a gazdagodását segíti elő.

Nézzük a másik felesleges tételt, egy újabb presztízsberuházást. Sokan sokszor elmondták már itt, a Ház falai között is, hogy a Paks II.-beruházásnak így semmi értelme nincs a XXI. században, vannak jobb, hatékonyabb, és ami sokkal fontosabb, hogy olcsóbb és ezerszer zöldebb, környezetkímélőbb megoldások arra, hogy energiát termeljünk. Falra hányt borsó volt minden ilyen érv, minden elemzés, hiszen a jövő évi költségvetésben is 116 milliárd van Paks II.-re betervezve. Ez is természetesen a Mészáros Lőrinc-alap része, ahogy azt az előbb mondtam.

Külön kedvencem a kormányzati propaganda és a közmédia támogatása, bizony ám, a közmédiát is én ideveszem. Egészen pontosan nehéz meghatározni a költségvetésitörvény-javaslatban, hogy összességében hány száz milliárdot költünk propagandára. Elhangzott itt korábban, valóban a Miniszterelnöki Kabinetiroda költségvetésében van 23,9 milliárd konzultációkra és egyéb kommunikációs kiadásokra, de én, bizony ám, a közmédia 77 milliárdját, de akár a teljes Rogán Antal-féle propagandaminisztériumot, illetve a Nemzeti Kommunikációs Hivatal költségvetését idesorolom. Bizony ám! Tehát, biztosan mondhatjuk, hogy több száz milliárd forintot költünk el feleslegesen propagandaköltségekre.

Végül még egy nagyobb kiemelést tennék, ezek pedig a védelmi kiadások, ha jól számolom, 28 százalékkal történő megemelése egyik évről a másikra. Nekem személy szerint egyébként az is nyugtalanító, ahogy a miniszterelnök úr és a kormánypártok egy háborús retorikát használnak folyamatosan, hogy lőterekre adunk támogatást, hogy a katonai középiskolák hálózata épül, hogy úgy gondoljuk a munkanélküliséget megoldani, hogy menjenek katonának a munkanélküliek. Nekem ezzel az egésszel van komoly problémám, de az, hogy egy világválság idején 28 százalékkal növeljük a védelmi kiadásokat a munkahelyteremtés vagy a kisvállalkozások támogatása, vagy ezer más sokkal fontosabb dolog helyett, az önmagában annyira aránytévesztés, olyan hiba, ami még ebben a magyar szürreális világban is párját ritkítja.

(13.00)

Sorolhatnám a további extra feleslegesnek tartott költéseket: a vadászati kiállítást, az eucharisztikus világkongresszust, a határon túli papok támogatását vagy a 20,4 milliárdot egy új gyorsaságimotoros-pálya építésének elkezdésére, mert ez még csak nem is az egész beruházás.

Egy szó, mint száz, kedves hölgyeim és uraim, ez a gyengeség és a gyávaság költségvetése, ezért aztán ezt az ellenzék és benne a DK semmilyen módon nem támogathatja. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai