Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.19:49:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2020.06.11.), 42. felszólalás
Felszólaló Varga Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:42


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA GÁBOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által előterjesztett 2021-es költségvetés fókuszában a járvány elleni védekezés és a koronavírus-járvány által nehéz helyzetbe került gazdaság újraindítása áll. A kormány számára az emberek élete és biztonsága az első, ezt igazolja a jövő évi költségvetés is. A jövőben azon kell dolgoznunk, hogy a megváltozott körülményeknek hazánk a nyertese lehessen, és meggyőződésem, hogy ez sikerülni is fog.

Tisztelt Országgyűlés! A magyar klíma- és energiastratégia alapja, hogy a hazai áramtermelés döntő hányadát a jövőben karbonsemleges módon az atomenergia és megújuló energia, ezen belül elsősorban napenergia hasznosítása révén kell biztosítani. Ezek egymást támogató megoldások, és mindkettő tiszta energiaforrásnak tekinthető.

Az emberiség egyre több energiát igényel, ezért a Föld szénhidrogén-forrásai rohamosan csökkennek. Az évmilliárdok alatt képződött fosszilis tüzelőanyagokat évtizedek alatt várhatóan kimerítjük, közben olyan káros fogalmakkal, jelenségekkel kell megismerkednünk, mint a P10, a szén-dioxid, az üvegházhatás, a savas eső vagy éppen az ózonlyuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A megújuló energiaforrások, mint a szél, a víz- és a napenergia, nemzetgazdasági szempontból is komolynak mondható felhasználására a tudomány és a technika jelenlegi állása, fejlettsége alapján csupán korlátozott lehetőség mutatkozik. Az energiatermelés zöldítésében nagy szerepet játszik a nukleáris kapacitások megújítása, azaz a Paks II. projekten keresztül az atomenergia használatának folytatása, sőt bővítése.

Az atomerőművek, ha azokat a ma megvalósítható legnagyobb és a még megfizethető biztonságúra építik, tisztábbak és gazdaságosabbak, mint a hagyományos tüzelőanyagokat égető erőművek. A Paksi Atomerőmű által eddig megtermelt 500 milliárd kilowatt villamos energia klímavédelmi szempontból azt jelenti, hogy ha ezt a hatalmas mennyiségű villamos energiát szénerőművekben kellett volna megtermelni, akkor közel 400 millió tonna többlet-szén-dioxid került volna a légkörbe. Képletesen az Északi-sarkvidék élővilágának jövője szempontjából kulcskérdés a szén-dioxid-kibocsátás radikális csökkentése; Magyarország atomerőműve eddig 1200 négyzetkilométernyi északi-sarki jég elolvadásának megelőzéséhez járult hozzá.

Tisztelt Országgyűlés! A Paksi Atomerőmű kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a hazai bruttó villamosenergia-termelés csaknem felét biztosítja éjjel-nappal, immár négy évtizede. A hazai ellátásbiztonság és a klímavédelmi célok elérése szempontjából kulcsfontosságú létesítmény, amely azt szolgálja, hogy az olcsó villamos energia folyamatosan rendelkezésre álljon a lakosság és az ipar számára. A Paks II. új blokkjai pedig biztosítják a jövőben, hogy mindez így is maradjon. A 2021. évi költségvetés a Paks II. beruházásra 115,9 milliárd forint forrást biztosít.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány politikájának köszönhetően az elmúlt években úgy tudott tovább erősödni a magyar gazdaság, hogy közben tartottuk a 2020-ra vonatkozó kibocsátáscsökkentésre, a megújulóenergiaforrás-részarányra, illetve az energiatakarékosságra tett nemzetközi vállalásainkat.

A magyar áramtermelés jelenleg 60 százalékban karbonmentes, és ebből 50 százalék az atomerőmű termelésének köszönhető, 10 százaléka pedig a megújuló energia felhasználásának. A klímavédelem szempontjából kiemelt fontosságú a lakóépületek és a háztartások energiahatékonyságának javítása, a megújuló energiát hasznosító rendszerek telepítése. Erre irányult a kormány által elindított „Otthon melege” program. A programnak köszönhetően 320 ezer háztartásban ment végbe energetikai korszerűsítés, amelynek köszönhetően évi 140 ezer tonnával csökkent hazánkban a szén-dioxid-kibocsátás. A kormány a jövőre tekintettel számos forrást biztosít az energiatudatos és modern magyar otthonok megteremtése érdekében.

A tervezett energiahatékonysági kötelezési rendszer és a hozzá kapcsolódó finanszírozás lehetővé teszi, hogy az energiahatékonysági célok elérésének költségeit ne a háztartások viseljék. Ennek keretében a hátrányos helyzetben lévő háztartások kiemelt figyelmet kapnak. A jövőre vonatkozólag a cél a Magyar Fejlesztési Bank nullaszázalékos hitelkonstrukciójának fenntartása, 2030-ig egymillió okos-fogyasztásmérő felszerelése, a fűtési rendszer szabályozhatóvá tétele és az annak alapján történő számlázás bevezetése mintegy 200 ezer távfűtött otthonban.

További intézkedésként elindul a zöld távhő program, amely 50 százalékra csökkenti a földgázfelhasználás részarányát a hazai távhőtermelésben, elsősorban megújuló energia felhasználása növelésével, illetve megkezdődik az energiaközösségek kialakítása, melynek keretében az energiafogyasztók és energiatermelők nonprofit alapon szervezhetik meg a helyben rendelkezésre álló megújuló energiaforrások helyi felhasználását.

A közösségi közlekedés zöldítésére biztosított források mellett Magyarország Kormánya darabonként akár 2,5 millió forinttal támogatja a tisztán elektromos meghajtású személygépkocsik vásárlását is. A „Magyar falu” program keretében belül is a falusi CSOK-kal nyújtott otthonteremtési lehetőségek szintén az energiatudatos otthonok megteremtését szolgálják.

A kormány 2018-ban  nagyon helyesen  a „Magyar falu” programot a folyamat megfordítása és a vidék népességmegtartó erejének növelése érdekében indította útjára. A jövő évi költségvetés a „Magyar falu” program keretében 90 milliárd forintot biztosít a kistelepülések fejlesztésére, az energia- és klímapolitikai modernizációs rendszerre pedig további 34,3 milliárd forintot irányoz elő.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Összességében elmondható, hogy az előttünk fekvő jövő évi költségvetés-tervezet a hosszú távú környezeti fenntarthatóságot erősítő költségvetés, mely a zöldgazdasági és fenntarthatósági szempontok érvényesülését úgy biztosítja, hogy közben továbbra is az ország lehetőségéhez képest mindent megtesz a családok és munkahelyek védelméért, valamint a világjárvány gazdasági rombolásának helyreállításáért.

Kérem önöket, támogassák a Ház elé terjesztett 2021. évi költségvetést. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai