Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.12.15:50:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 138. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Igen tisztelt Országgyűlés! Szeretném megköszönni képviselőtársamnak a feltett kérdését. Szeretném tájékoztatni arról, hogy amikor Magyarország az Európai Unióhoz csatlakozott 2004-ben, akkor többek között ahhoz az egyezményhez is csatlakozott, az Euratom-egyezményhez, amely meghatározza a kiégett fűtőelemek, a radioaktív hulladék elhelyezésének a rendjét, tehát nincs nemzeti hatáskör, illetve csak részleges hatáskör van a tekintetben, hogy bármelyik európai uniós atomerőműben a hulladékot hogy és hogyan kell elhelyezni. Erre vonatkozóan 2011 óta van érvényes szabályozás, amely azt a célt szolgálja, hogy a nemzetállamoknak arra kell törekedniük, hogy saját maguk oldják meg a hulladékanyag elhelyezését.

Nemcsak a jövőben, hanem ma is fontos ez a kérdés, hiszen a mai válaszból kapjuk a jövő válaszát, tekintettel arra, hogy Magyarország ma is megoldja a kiégett fűtőanyag elhelyezését nem Magyarország területén. Vannak olyanok, akik szerint ez a legmegnyugtatóbb megoldás, és arra kell törekednünk, hogy hosszú távon is a kiégett fűtőanyagot Magyarországról elszállítsuk, mint ahogy erre most is van megállapodásunk.

Ugyanakkor a kormány elkészítette a kiégett fűtőanyagok, radioaktív hulladékok elhelyezésének nemzeti stratégiáját, amely jóváhagyásra került az Európai Unió által. Szeretném arról tájékoztatni, hogy egy kutatási folyamat kezdődött el, hogy vajon Magyarországon az elhelyezés feltételei hol és hogyan állnak rendelkezésre. Ez valóban Baranya megyében zajlik, tudomásom szerint a szokásos hatósági engedélyezési eljárásban. Az én rendelkezésre álló információim szerint, de meg fogom kérdezni a képviselő asszony állításában megfogalmazottakat is, minden szükséges egyeztetés megtörtént, és egyelőre nincs többről szó, mint egy kutatási engedély kiadásáról. Miért? Részben azért, mert van egy európai uniós kötelezettség, hogy majd egyszer valamikor a kiégett hulladékelemeket el kell helyezni. Ma tudomásom szerint az Európai Unióban, amelyben Nyugat-Európában összesen 115 atomerőmű működik, sehol nincs tagállami hulladékelhelyező. Mindenki máshol helyezi el a kiégett hulladékot ‑ jegyzem meg, a 115 atomerőművel ‑, tehát minden országnak rendelkeznie kell egy ilyen tervvel, de mégis minden ország megoldja, mint ahogy mi is meg fogjuk. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai