Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.00:16:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap, 78. felszólalás
Felszólaló Kiss László (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:18

Felszólalások:  <<  78  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Elmondható, hogy 2015-re jelentősen csökkentek az oktatásra fordított költségek, de természetesen nem mindenki járt rosszul ezzel, mert a kormányzat háza ‑ értem alatta: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ‑ több mint 100 milliárdos forrásokhoz jutott a kormányzati megszorítások ellenére. 2013-ban államosították a közoktatás azon részét, amely nem menekült át egyházi fenntartásba. Ennek köszönhetően több helyütt még a krétával való ellátásról vagy a közüzemi számlák időben való befizetéséről sem sikerül gondoskodni azóta sem, de folyamatos botrányok kísérik az államosított tankönyvpiacot is.

Most a kormányzati erőpolitika újabb felvonásaként a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek kívánják átjátszani a Raoul Wallenberg Egészségügyi Szakközépiskola épületét, az intézményt pedig szét kívánták verni. Az eredeti tervek szerint a dolgozókat és a tanulókat több intézménybe dobták volna szét. Teszik ezt úgy egyébként, hogy semmiféle előzetes egyeztetés ezt nem előzte meg, például az önök által létrehozott Nemzeti Pedagógus Karral sem.

Az intézményben tanuló gyermekeket, illetve a szülőket egy szervezett fórumon Halász János, a KLIK főosztályvezetője kívánta tájékoztatni a döntés meghozatala után. Ez azonban csak tovább növelte a bizonytalanságot. Ő arról beszélt, hogy nincs még döntés, majd arról, hogy arról már van döntés, hogy az iskola ott nem működik, és abban a formában nem lesz ott oktatás. Elmondta azt is, hogy előzetes hatástanulmány nem készült, de azt is elmondta, hogy valamilyen hatástanulmány azonban mégis, ennek a tartalmát azonban nem áll módjában közölni. Ehhez képest a diákokat már előzetesen értesítették arról, hogy az iskolából el kell menni és arról is, hogy hova mehetnek tovább. Ehhez képest történt egy megállapodás, amelyet utólag Balog miniszter úr jelentett be, amely arról szól, hogy az iskola mégiscsak működhet, csak máshol, más formában.

Kérdezem ezért az államtitkár urat, született-e döntés korábban a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola megszüntetéséről. Miért akartak szétverni egy európai szintű középiskolát? Milyen további intézményeket szeretnének megszüntetni? Mi a tervük a Neptun utcai általános iskolával a XV. kerületben?

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. Várom válaszukat. (Taps az MSZP soraiból.)

Felszólalások:  <<  78  >>    Ülésnap adatai