Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.12:05:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap, 80. felszólalás
Felszólaló Pánczél Károly (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:21

Felszólalások:  <<  80  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A kormány 2002-es programja igen biztató volt a kistelepülések számára. Pénz ígért, fejlesztést, óvodai férőhelybővítést, angol vécét, tornatermet, ehhez képest meglepő volt, hogy Magyar Bálint minisztersége kezdetétől fogva hadat üzent a falvak kisiskoláinak. A PISA-mérésből azt a következtetést vonta le, hogy falun szükségszerűen alacsonyabb szintű pedagógiai munka folyik, ezért igyekezett oly módon alakítani a közoktatási normatívákat, hogy a kistelepülési óvodák, iskolák mindig pórul járjanak.

Az eredménye az lett, hogy óvodák, iskolák százait zárták be, kisgyerekek ezrei kezdtek el hajnalonta más településre utazgatni, talán emlékszik rá, államtitkár úr, a miniszter úr iskolabuszt ígért, a kormány azonban nem adott hozzá. Így az anyuka elvitte kisgyerekét egy másik település iskolájába, majd utazott tovább, ahogy tudott, a harmadik településen lévő munkahelyére.

(17.00)

Jó darabig úgy tűnt, hogy Magyar Bálint a maga szakállára tesz mást, mint ami a kormányprogramban áll. Hisz Gyurcsány miniszterelnök úr is majdnem azt mondta, hogy meg kell tartani a falusi iskolákat, de aztán mást gondolt, és jobbnak látta kijelenteni, hogy a mélyszegénységben élők 700 ezres tömege esetén a legjobb - hogy is mondta? - megszakítani a generációs láncot, definiálni az egyre inkább világos szegénytelepeket, bezáródó falvakat; bentlakásos intézményt csinálni már óvodától; és megpróbálni így kisgyerekkortól újra visszavezetni a rendszeres felelősségvállalás, tanulás és munka világába - eddig az idézet.

Mit is jelent ez? Nem egyebet, mint azt, hogy a miniszterelnök úrban az a kép alakult ki, hogy a falusi óvodák, iskolák, a szegénysorban élő szülők alkalmatlanok gyermekük nevelésére, és a gyermekeknek nincs szükségük a szülői szeretetre és oltalomra. Sőt, a gyereknek jobb szülője lenne az állam.

Tisztelt Államtitkár Úr! Magyar Bálint bizonyára megnyugodott, hogy végre a kormányfő is támogatja az ő tervét abban, hogy a kistelepülési óvodákat, iskolákat eltörölje a föld színéről. Államtitkár úr, jól értem-e: abban egyetértés van a kormányban, hogy a kistelepülési szegény szülők, illetve az ottani óvodák, iskolák alkalmatlanok a gyerekek nevelésére? Ön szerint elősegíti-e a tankötelezettség teljesítését, az oktatás színvonalának emelését, ha a faluban megszűnik az óvoda, iskola? Milyen módon kívánják a szegény szülők ártó befolyását csökkenteni gyermekük nevelésében, ahogy ezt önök mondják?

Sok óvoda és iskola megszűnt már az utóbbi időben, de van, ahol még életben vannak a falvak lakóinak eltökéltségéből - ellenállnak az önök óvoda- és iskolamegszüntető igyekezetének. Ha önök maradnak kormányon, államtitkár úr, mikor tervezik megszüntetni, mennyi időn belül tervezik megszüntetni a még meglévő kistelepülési iskolákat és óvodákat?

Várom válaszát. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Felszólalások:  <<  80  >>    Ülésnap adatai