Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.10:15:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap, 60. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:13

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Köszönöm a szót. Úgy kezdhetem a mondatot, hogy az elmúlt, közel egy és egynegyed évben megítélésem szerint a Magyarországon élő emberek messze-messze döntő többségének kiszolgáltatottsága rohamosan növekedett. De nemcsak a kiszolgáltatottsága, hanem a jogaikkal bíró emberekre is úgy tekintett a "hatalom", a kormány, mint akiket nem szeret. A jogaikat érvényesítőkre meg úgy tekintett, mint akiket kellőképpen utál. Azt gondolom, ez nincs helyén. Nincs helyén, mert a kormány erejét, a kétharmados támogatottságát, saját szóhasználatuk szerint hatalmát nem az emberek ellenében kellene használni, hanem arra kellene használni, hogy az emberekért cselekedjenek. Arra kellene használni, hogy ne kiszolgáltatottakká váljanak minél többen, arra kellene használni, hogy olyan helyzet teremtődjék, hogy a mélyszegénységből ne a nyomor felé haladjanak nagyon sokan.

A legrászorultabbakon mindenképpen segíteni kellene. A baj az, hogy a tények nem ezt igazolják. Magyarországon ma szinte soha nem látott a rendszerváltás óta az az arányszám, amit mondok, a létminimum alatt él a magyar lakónépesség 37 százaléka, az emberek több mint egyharmada. Ez annak a gazdaságpolitikának az eredménye, amit önök hívtak életre. Hozzáteszem azt is, hogy abban a nagy, önök által nevezett bugyorban, amit munkanélküli-ellátórendszernek hívnak, az emberek 42 százaléka semmifajta juttatáshoz, támogatáshoz nem jut hozzá. De hozzáteszem azt is, hogy így, hogy nem jut hozzá, ebből a pénzből, amit a munkaadók és a munkavállalók befizettek, 180 milliárd forinttal szemben tavaly 135 milliárdot használtak fel az emberek javára. Úgyhogy elvenni képesek, áthárítani terheket képesek, elkobozni és képesek sok mindent, de mindezek mellett még egyéb megszorításokat is eszközölnek.

És utána mi történik? Jön a magyar munkaterv, amelynek keretei között kilátásba helyezik az elkövetkezendő jövő képét, ami arról szól, hogy még kiszolgáltatottabbakká válnak az emberek, mondjuk, a mikro- és kisvállalkozások tekintetében akár indoklás nélkül is kirúghatók lesznek majd, ha az Alkotmánybíróság ezt nem fogja megakadályozni. Bár ma már a kétségek e tekintetben is felmerülnek. Azt gondolom, nem jó ez az út. Nem jó az az út, amikor a kollektív szerződések keretei között olyan szabályozásokat akarnak életre hívni, ami arról szól, hogy a munkaadóra nézve az általános törvényektől eltérő és negatív szabályozások hívódjanak életre. És sok-sok példát tudnék mondani, éppen ezért csak a kérdéseimet teszem fel.

Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan és milyen módon akarják meggátolni, megakadályozni, korlátozni, hogy a munkavállalók jogai tovább sérüljenek. Hogyan, miképpen fognak ellenállni annak, hogy ne olyan negatív szabályozások szülessenek, mint amelyek a munkaterv keretei között megfogalmazódnak.

Megtisztelő válaszát várom. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai