Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.12:57:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2017.10.24.), 20. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretnék köszönetet mondani a kormány nevében azoknak a tízezreknek, akik a Terror Háza Múzeumnál és az ország több száz pontján az esős idő ellenére is méltósággal ünnepelték a szabadságharc évfordulóját. (Heringes Anita: Egymillióan voltak a Kossuth téren!) Mindenkinek jár a köszönet, mindenkinek jár a köszönet, aki megemlékezett ’56 hőseiről, legyen akár kormánypárti vagy ellenzéki szimpatizáns.

Október 23-a egy fontos üzenete számunkra, hogy a függetlenségünkért mindig meg kell küzdenünk; ma persze más veszélyezteti a függetlenségünket és a szabadságunkat, mint ’56-ban. Ma nem szovjet tankok, hanem a jogkörök lopakodó elvétele és az európai viszonyokat teljesen átrendező, elhibázott bevándorláspolitika jelenti a fő veszélyt.

Azért hozom ezt ide a tisztelt Ház elé, mert a napokban valóban nagyon-nagyon súlyos döntéseket hozott az Európai Parlament szakbizottsága, és ezek a tervek több mint veszélyesek. Érdemes megnézni, hogy mi is áll bennük. Kérdésére válaszolva azt elmondom önöknek, hogy Niedermüller Péter a baloldal képviseletében, igen, megszavazta, ezért is botrányos, de érdemes megnézni, hogy mi is áll ezekben a döntésekben. Először is: döntés született arról, hogy létre kell hozni egy állandó kötelező rendszert a bevándorlók szétosztására. Egy kvóta határozná meg, hogy mely tagállamnak mennyi bevándorlót kell befogadnia. Így valósulhat meg a konzultációban egyébként szereplő egymilliós évenkénti célszám. Másodszor: döntés született arról is, hogy a betelepítéseket azokba az országokba irányítanák, amelyek a legrosszabbul állnak a kvóták teljesítése terén.

(11.50)

Már az eljárásokat is ezekben az országokban kellene lefolytatni az eddigi gyakorlat helyett; most ahhoz nem kell nagy tudomány, hogy kikövetkeztessük, hogy mindez a visegrádi országokat érintené a legjobban.

Harmadszor: a bevándorlók 30 fős csoportokban szervezhetnék meg magukat.

Negyedszer: a betelepítési eljárásokban azok az NGO-k is szerepet kapnának, amelyek pénzügyi háttere meglehetősen átláthatatlan. Így már értjük, hogy miért nem akarják Magyarországon regisztrálni magukat ezek a szervezetek, és azt is értjük, hogy mit értett a spekuláns azon, hogy „Az NGO-k - idé­zem ‑ legyenek a bevándorlás szponzorai.”

Ötödször: könnyebb lenne a bevándorló családok egyesítése. Ha egy bevándorló azt állítja, hogy valamely tagállamban van családja, akkor automatikusan oda helyeznék át.

Hatodszor: büntetnék azokat a tagországokat, amelyek nem akarnak részt venni ebben az eszement tervben, mégpedig úgy, hogy megnyirbálnák a számukra korábban biztosított uniós forrásokat.

Demeter Márta képviselő asszony lobogtatott itt papírokat, a tanácsi konklúziók lehettek azok. (Demeter Márta bólogat.) Azt azért szeretném önnek elmondani, hogy azokban a dokumentumokban szó sem volt kötelező eljárásról, kötelező betelepítésről (Demeter Márta: Akkor miről szólnak?), de most az Európai Parlament és az Európai Bizottság erőszakot vett a jogon, és a korábbi, önkéntességről szóló javaslatok helyett felülírta azokat, és kötelező tervet akar ránk erőltetni. És ha mindez nem lenne elég, akkor szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy az Európai Parlament egy másik döntést is hozott pár nappal korábban, ugyanaz a szakbizottság, és ennek a döntésnek a lényege, hogy a már itt lévő bevándorlók szétosztása mellett egy másik rendszert is létrehoznának a harmadik országokból történő betelepítésre.

Ezeket a döntéseket, amint említettem, egy parlamenti szakbizottság hozta meg, de még hátravan a plenáris szavazás, és a tagállamokat tömörítő Tanács vitája. Szóval, egy elhúzódó vita elején vagyunk, de az jól látszik, hogy elkezdték azoknak a terveknek a végrehajtását, amelyek a konzultációban szerepelnek, amelyekről a konzultáció szól. Ez még egy ok arra, hogy minél többen mondják el véleményüket, és kiálljanak Magyarország szuverenitása mellett. Egész egyszerűen nem nyomhatnak le ilyen terveket a torkunkon.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai