Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.20:40:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem tudom, hogy amikor a szocialista kormány éppen vizitdíjat fizettetett az emberekkel, és ön ennek az egyik szakmai támogatója volt, akkor hivatkozott-e az Alaptörvénynek erre a szakaszára, az akkori alkotmánynak erre a szakaszára, amely mindenki számára biztosítani volt hivatott a lehető legmagasabb szintű egészségügyi ellátást. Ön szerint, amikor a betegnek vizitdíjat kell fizetni, amikor meglátogatja a háziorvosát, akkor ez kiszélesíti azoknak a körét, akik el tudnak menni és háziorvoshoz tudnak fordulni, vagy pedig éppen a legszegényebb embereket tartja távol az orvostól, és az ő betegségük sokkal súlyosabb lefolyású lesz, mert nem mennek el időben az orvoshoz, mert nem fizetik ki a vizitdíjat? Önnek rendkívül innovatív ötletei voltak, mert azt mondta, hogy ahogy befizetjük mobiltelefonon keresztül a parkolási díjat, fizessük úgy a vizitdíjat is, és élen akart járni akkor, Gyurcsány Ferenc időszakában, és a saját kórházában példát akart mutatni, hogy itt már ne csak készpénzben, de mobiltelefonon is lehessen vizitdíjat fizetni. Ez lett volna az alkotmány, a mostani Alaptörvény XX. szakaszának, a legmagasabb szintű egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésnek a legjobb módja, hogy ne csak készpénzben, hanem mobiltelefonon is lehessen vizitdíjat fizetni?

De a hozzáállása Gyurcsány Ferenchez akkor is méltó volt, mert azt mondta egy interjúban egy újságnak, hogy két hónapig számít vitatkozó, hangoskodó betegekre, aztán majd megszokják a fizetést. Mintha Gyurcsány Ferencet hallottuk volna a Kossuth tér kapcsán: pár hétig tüntetnek, aztán hazamennek. Ön meg azt mondta, hogy két hónapig vitatkoznak, hangoskodnak, aztán meg majd fizetnek. Ez lett volna az empatikus hozzáállás ahhoz, hogy minél többekhez jusson el az alapellátás, és minél többen menjenek el orvoshoz minél korábban?

Tisztelt Képviselő Úr! Amikor önök kormányon voltak, akkor ezt tették: vizitdíjat vezettek be, és csökkentették az orvosok és az ápolók bérét. (Zaj a DK soraiban.) Tisztelt Képviselő Úr! Ön a háziorvosokról beszélt. Ön szerint egy átlagos háziorvosnak Magyarországon 2010-ben mennyi volt a bevétele? A praxisbevétele 867 570 forint volt átlagosan. És mennyi az idén, 2018 első félévében? A 867 ezer forinttal szemben 1 596 242 forint.

Ez a különbség aközött, ahogy önök megbecsülték a háziorvosokat, ahogy önök próbálták a fiatal orvosokat erre a pályára orientálni, hogy megfelelő bevétele legyen a praxisnak, és ez a különbség aközött, amit a Fidesz-KDNP tesz.

Ön említette a praxispályázatot és a letelepedési pályázatot, amely az elmúlt esztendőkben valóban nem oldotta meg az összes problémás körzetet, de azért abból a pénzből, amit adunk a háziorvosoknak, a praxis vásárlásához vissza nem térítendő módon 4 millió forintot, a letelepedéshez pedig akár 20 millió forintot is, mégiscsak a letelepedés területén 179 orvosnak sikerült segítenünk 3 milliárd forint értékben, a praxis megvásárlásában pedig 167 orvosnak 852 millió forint értékben.

Ön azt mondta, hogy a szembe jövő emberek fogazata arra emlékezteti önt, hogy volt-e praxistámogatás vagy sem. Szerintem meg inkább a Bokros-csomagra kell hogy emlékeztesse, mert ott vonták meg az emberektől a fogmegtartó kezeléseket.

A praxispályázat és a letelepedési pályázat következtében 573 ezer embernek, betegnek sikerült megoldani a háziorvosi ellátottságát, és 175 ezer embernek a fogorvosi ellátottságát, hiszen azok a praxisok, amelyeket ezen programok révén töltöttünk be, ennyi ember ellátásáról gondoskodnak.

Mindenhol megoldott az ellátás, mert ha máshogy nem, hát helyettesítéssel megoldották, de ezekben a háziorvosi körzetekben ezekből a programokból sikerült közvetlenül is megoldani.

S az utánpótlás tekintetében is: a rezidenstámogatási programot el lehetett volna indítani 2010 előtt is, de nem indították el, mert spórolni akartak az egészségügyön, nem akartak vele foglalkozni. Lehetett volna akkor is 100 és 200 ezer forintos ösztöndíjakat adni a magyar fiatal orvosoknak, orvosjelölteknek, de nem tették meg, és a szakgimnáziumi rendszerben és máshol is az utánpótlás útjait csak elnehezítették.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai