Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.20:40:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Ahogy ön is tette, azt hiszem, mindenkinek, amikor erről az élethelyzetről beszélünk, először is el kell ismerni tényleg azt a feladatát, munkáját, áldozatvállalását azoknak, akik ezt teszik, otthon ápolják a hozzátartozóikat. Ahogyan ön is említette, ez egy folyamatos segítség; nem is munkavégzésnek, inkább áldozatvállalásnak lehetne hívni, hiszen óriási mértékű kitartást, erőt, empátiát igényel, és bizony sokan teszik ezt, akár saját gyermeküket, akár más hozzátartozójukat ápolva. 2010 előtt azt tapasztalhattuk, hogy a 2010-et megelőző években éveken keresztül nem emelkedett az ápolási díj mértéke, azoknak a „jóvoltából”  idézőjelben , akik most a leghangosabban követelték annak a megemelését. A Fidesz-KDNP-kormányzat mindkét ciklusában már hozzátett valamit ahhoz, amit ápolási díjként kaphattak az erre jogosultak: 2014-től bevezettük a kiemelt ápolási díjnak egy újfajta kategóriáját, ami azt is jelentette, hogy akik a leginkább nehéz helyzetben lévő gyermeküket, hozzátartozójukat ápolják, ők érezhetően magasabb juttatást kaptak, ahogy képviselő úr is utalt rá, így a legnehezebb helyzetben levők egy közel 65 százalékos emelésben részesültek. De jár az ápolási díj mellé egészségügyi biztosítás is, szolgálati éveknek is számít, tehát beszámít a nyugdíjszámításnál az időtartamba is. És az is fontos előrelépés volt, hogy plusz 50 ezer forintot kaptak azok, akik a súlyosabb állapotú gyermeküket a saját háztartásukban legalább 20 éven keresztül ápolták. Pontosan azért, mert nyilván az otthonápolás miatt a nyugdíjszámításnál ők hátrányba kerültek. Ezt a fajta hátrányt kompenzálta az a plusz 50 ezer forint, amit megkaphattak. És ezt már azóta igényelték is.

Ebbe a 2010 óta tartó döntéssorozatba illeszkedik a mostani, a gyermekek otthongondozási díjáról szóló kormánydöntés, amely nyilván a költségvetés fokozottan növekvő lehetőségei között most egy érezhető emelkedést jelent.

Ahogy itt a parlamentben is sokan tudják és követték, azt mondtuk a nyár elején, hogy a nyár folyamán egy egyeztetéssorozatot indítunk, szeptemberben a kormány elé terjesztünk egy javaslatot, amit kidolgozunk, és erről a kormány októberben döntést is tud hozni. Az ősz folyamán tehát mind a kidolgozásra, mind a döntéshozatalra sor került.

A nyári egyeztetések júliusban is, augusztusban is folytak, egyrészről olyan civil szervezetekkel, amelyek elsősorban a Facebookon szerveződtek, vagy a „Lépjünk, hogy Léphessenek!” Egyesület képviselőivel, aztán az Autisták Országos Szövetségével, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Szövetségével, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségével, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségével, valamint a Siketvakok Országos Egyesületével. Ezek az egyeztetések kellettek ahhoz, hogy egy minél inkább kimunkált és jó javaslattal érkezzünk ide a parlament elé. Egyúttal még egyszer, és most már, reméljük, hogy utoljára is visszautasítjuk azokat az ellenzéki vádakat, amelyek azt mondták, hogy itt a valós szándékot elfedi az egyeztetés. Mi a szándékaink előtt, amely több tízezer embert érint, tehát több tízezer családot érinthet, fontosnak tartottuk, hogy azokat is meghallgassuk, akikről majd ezek a döntések szólni fognak.

Ennek nyomán kerül bevezetésre  tehát 2019. január 1-jétől  a gyermekek otthongondozási díja, amelynek az összege, ahogy azt frakcióvezető úr is említette, bruttó 100 ezer forint lesz. Abban az esetben, ha valaki nemcsak egy, hanem több ilyen gyermekéről is gondoskodik a saját háztartásában, olyan gyermekéről, aki önmagáról gondoskodni nem tud  de itt a gyermek kategória nemcsak 18 éves korig értendő, hanem mindaddig, amíg a szülőnek a gyermeke, tehát lehet, hogy huszon-harmincéves korában is gondoskodni kell a gyermekről, hiszen ő dolgozni nem tud, önállóan önmagát ellátni nem tudja , az ő esetükben 150 ezer forint lesz a gyod összege. És ahogy mondtam, itt felnőtt korú gyermekekről is szó lehet. És itt nem áll meg az emelés mértéke, hanem egészen 2022-ig tart, az akkori minimálbér összegével lesz megegyező.

A többiek esetében is pozitív döntése volt a kormánynak, hiszen abba a többletbe, amit a jövő évi költségvetésben tervezünk  11,5 milliárd forint , egy további emeléssorozat is belekerül, mégpedig azoknak az esetében, akik nem jogosultak a gyodra, de valamilyen korábbi ellátásban már részesültek. Az ő esetükben is egy 15, majd 5-5-5 százalékos további emelések következnek, ami azt jelenti, hogy 2022-ig összesen 30 százalékos emelés valósul meg az ő esetükben is.

Azt hiszem, hogy itt olyan emelésekről döntött a kormány, amit az érintettek megérdemelnek. Ez a fajta anyagi ellentételezés nem mérhető ahhoz a munkához és ahhoz az emberséghez, amellyel viseltettek az elmúlt években, és amelyet a következő években is folytatni fognak, de mégiscsak egy fontos előrelépés ezen szociális támogatások esetében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai