Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.02:19:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 308. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm a lehetőséget. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Teszünk még egy próbát, hiszen a múlt heti bizottsági ülésen a fideszes többség elutasította ezen indítványunkat; miközben pontosan tudjuk szociológiai felmérésekből, hogy a magyar lakosság szerint az egészségügy problémái jelentik országunk számára a legsúlyosabb kihívást, és az is látszik, hogy kiugróan rossz a helyzetünk bizonyos mutatókban, paraméterekben, európai összehasonlításban, de most már nagyon sok esetben a V4-ek összehasonlításában is.A közelmúltban jelent meg az a felmérés, azt hiszem, az Eurostat publikálta, amely szerint Európában a krónikus betegségeket, illetve a rákos megbetegedéseket illetően a tíz leszakadó régióból hét magyar régiót definiáltak. Az első helyen sajnálatos módon a krónikus betegségek esetében az észak-magyarországi régió szerepelt. A második kvázi „jól” szereplő észak-alföldi régió is csak ötödik tudott lenni ebben a mutatóban. Ehhez kapcsolódik, hogy ezer sebből vérzik ma már az egészségügy, és úgy látjuk, hogy nagyon komoly ellátási problémák is vannak.

Nyár végén robbant a bomba Zacher Gábornak, a sürgősségi osztály vezetőjének lemondásával a Honvédkórházban, ahol egyértelművé tették, hogy annyira rosszak az úgynevezett egészségügyi intézményben a minimumfeltételek, hogy gyakorlatilag ő felelősséggel vállalni ezt a munkát nem tudta. Akkor úgy definiálta a helyzetet, hogy teljesen leamortizálódott felszerelésekkel kell, a személyi minimumfeltételek 60 százaléka mellett kell nap mint nap gyógyítaniuk. De tudjuk a minimumfeltételek felméréséből, mert bizonyos időszakonként az egészségügyi intézményeknek jelentéseket kell készíteni, hogy vannak olyan vidéki kórházak, ahol ezek a minimumfeltételek mintegy 25 százalékban vannak csak meg. Ide kell hogy citáljam Mateisz Erzsébet orvosnak azt a megnyilatkozását, aki éppen a Honvédkórház esetében említette, hogy no-go zónának kell minősíteni az egész ellátórendszert.

Sajnálatos, hogy idejutottunk, hiszen a Honvédkórház mégiscsak az ország egyik első számú egészségügyi intézménye, és mintegy kétmillió beteg ellátásáért felel. Nagyon sokan nem tudják, ezért elmondom, hogy egyrészről van katonai vezetés egy katonai parancsnokkal, és van egy orvosszakmai vezetés egy orvos szakember irányításával. A közelmúltban az orvos vezető is lemondott. Sajnálatos módon akkor tolódott el a katonai vezetés irányába az irányítás, amikor a jelenlegi honvédelmi miniszter volt a vezérkari főnök, Benkő Tiborról van szó. Ez az egyik dolog, amit szerettem volna megállapítani az érveim mellett.

A másik, hogy kiderült: mintegy száz levelet írtak 2015 óta az ott dolgozó orvosok, hogy a problémákat orvosolják. Egyetlenegy érdemi intézkedés nem valósult meg. Ezen túlmenően maga az érintett, Zacher Gábor elmondta egy interjúban, hogy egy 250 millió forintos tételből meg lehetett volna oldani azokat a problémákat, részben személyi, részben tárgyi problémákat, feladatokat, amelyek a sürgősségi osztályon voltak. Ehhez képest azt látjuk, hogy a kormánytagok, a miniszterek, államtitkárok, miniszteri megbízottak, kormánymegbízottak mindenféle VIP-ellátásban részesülnek, miközben, azt gondolom sokakkal együtt ebben az országban, ilyen állapotban van a magyar egészségügy, legyen szó az ajkai kórházról, legyen szó a pécsi sürgősségi osztályról, ahol a múlt hét végén mondott le az intézményvezető, de meg kell hogy említsem: a múlt hét végén másik lemondás is volt, mert tudomásom szerint a veszprémi sürgősségi osztály vezetője is lemondott beosztásáról.

Azt gondolom, ez méltatlan az országhoz, és nem jár kiemelt ellátás azoknak az embereknek, akiknek a döntései nagyban befolyásolják, hogy ilyen helyzet van ma Magyarországon az egészségügyben. Azt pontosan tudom, hogy nem a politika fogja megoldani minden egyes problémáját a magyar egészségügynek, mert nagyon sok kérdés komoly orvosszakmai kérdés, ezeket ott kell megoldani, de igenis, mivel a jogszabályokat, a paragrafusokat, a döntéseket, a költségvetési támogatást a parlament hozza, akkor legyen olyan kedves a parlament ezeket a döntéseket meghozni, hogy megszülessenek az orvosszakmai válaszok ezekre a felvetődő problémákra. Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai