Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.20:54:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valamit nagyon kompenzálni akart a mai felszólalásával, úgy látom, az LMP, és a felszólalónak még az sem volt drága, hogy elmondhassa a saját felszólalását, hogy az egész frakcióját, önmagán kívül kizáratja a mai ülésről. Ez talán annak a belső szolidaritásnak a hiánya, amiről az egyik, a pártjukat elhagyó elnök is beszélt, Szél Bernadett, ő volt a harmadik olyan elnöke az LMP-nek, aki elhagyta a pártjukat, és ő is arról beszélt, hogy az egész kampány során azzal szembesült, hogy milyen könnyen ellehetetleníthetők egyesek az LMP-n belül, pontosan azért, mert mások nem vállalnak velük szolidaritást. És ő azért hagyja el az LMP-t, mert nem akar egy olyan rendszerben dolgozni, ahol a felelősségvállalást büntetik, a felelősséghárítást pedig jutalmazzák.Itt ön meggyőzte a képviselőtársait, hogy tartsák fel azokat az idézeteket, amely idézeteket a mai napig is tartunk. (Mirkóczki Ádám: Kellemetlen idézetek, ugye?  Ungár Péter: Akkor miért fizetnek pénzt a tanulásért?) Ezek teljes mértékben a Fidesz-KDNP mostani gondolatai is. 2008-ban kellett volna a tandíj ellen tiltakozni, akkor kellett volna a szociális népszavazásnál is  amit a Fidesz-KDNP hívott életre és vitt sikerre  tiltakozni az LMP-nek is, és bátran kiállni a Fidesz-KDNP mellett, hogy akkor töröljék el azt a tandíjat, amit az akkori MSZP-kormány be akart vezetni.

(13.50)

Most viszont úgy látszik, hogy az ellenzék egymásra licitál annak kapcsán, hogy ki ellenzi jobban a tandíj bevezetését. Nem másért emelték fel önök ezeket a táblákat, mintsem hogy nyilván provokálják a Házat. Nagyon jól tudták, hogy ez házszabályellenes, azért csinálták, hogy önöket megbüntethessék, mert ez egy valótlan állítás, amit önök mondanak, hogy tandíjassá akarná tenni a Fidesz-KDNP a felsőoktatást, és muszáj önöknek, úgy gondolják, legalábbis belülről, olyan botrányos akciókat csinálni, amivel megelőzik a többi ellenzéki kis pártot ebben a hazugságversenyben, amit az ellenzéki pártok folytatnak.

Ezek a táblák nem nekünk szóltak, tisztelt képviselő úr, és nem a választóknak, hiszen nekünk az álláspontunk ugyanaz. Köszönjük, hogy felhívják a választók figyelmét arra, hogy a legkritikusabb helyzetben is ellenzékből is, amikor nem volt többsége a Fidesz-KDNP-nek itt, a parlamentben, de az állandó szövetségesünket, az embereket szövetségessé hívta meg tudtuk akadályozni, hogy a szocialisták és a szabad demokraták, hátuk mögött az IMF-fel és a Világbankkal tandíjat vezessenek be (Ungár Péter: 1991-ben születtem, államtitkár úr!) Magyarországon. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így volt!  Ungár Péter: A CEU is benne volt!)

Most pedig, amikor nincs ennek veszélye, hanem egész egyszerűen arról van szó, hogy van egy egyetem, amelyet szeretnénk a világ kétszáz legjobb és Európa száz legjobb egyeteme közé juttatni, ennek az ügynek az apropóján (Demeter Márta: Ezért tandíjat kell fizetni a diákoknak?) önök itt különböző házszabálysértésekkel próbálnak botrányt okozni. Nem volt ez másként pár évvel ezelőtt, tisztelt képviselő úr, ön még nem volt itt, de az ön pártjából azóta kiszakadt, de egyébként közben máshol politizáló képviselők a Corvinus Egyetem bezárása ellen tiltakoztak ugyanilyen vehemenciával, és annak az állításnak is a hitelességét pontosan az mutatja meg, hogy ma is működik a Corvinus Egyetem. (Szabó Szabolcs: December 31-én szerződést kellene aláírniuk!) Az önök állításának is, ami az egész ellenzéken a mai napon láthatóan  a címekből ítélve  végig fog söpörni, a hitelességét teljes mértékben aláássa, hogy egy nem létező kormányzati intézkedés ellen tiltakoznak.

Önök, akik a Sargentini-jelentést is a távolmaradásukkal támogatták (Demeter Márta: De mi köze van most ehhez?) az Európai Parlamentben, mert a jogállamiságot féltik Magyarországon (Zaj az ellenzéki padsorokból.), a jogállamiságot féltik Magyarországon, és minden alkalommal kiállnak természetesen Soros György egyeteme mellett is (Ungár Péter: Én kaptam tőle ösztöndíjat!), önök tehát, akik a jogállamiságot féltik (Demeter Márta: Miért zárják el a fiatalokat a tudástól? Erre válaszoljon!), a legalapvetőbb parlamenti szabályokat nem tartják be. Amikor egy őszinte szóra lenne szükség, hogy beismerjék, hogy mire készülnek, vagy legalább bejelentsék, hogy mire készülnek, ezt nem teszik meg. Mástól teljes mértékben a jogállamiságot megkövetelik, Magyarország elítélését támogatják, sőt az egyik volt elnökük a háromból el is mondta, hogy meg is szavazná szíve szerint az Európai Parlamentben, amikor önöknek kellene ellenzékből egy minimálisat is betartani, nem ezt teszik meg, tisztelt képviselő úr. De mi, a parlament tagjai még jól is jártunk, mert Sallai R. Benedek óta tudjuk, hogy a párton belüli hasonló helyzetek akár agresszivitásba is torkollhatnak, mi, kormánypárti képviselők, legalább a székünkön tudtunk maradni. Tehát ilyen szempontból jobban jártunk, mint a saját párttársaik.

Tisztelt Képviselő Úr! A Fidesz-KDNP mindig is a tandíj ellen volt, és mindig is a tandíj ellen lesz. Szeretnénk mindenki számára, aki a bemeneti követelményeket teljesíti, azok számára az ingyenes felsőoktatás lehetőségét megtartani. Erre jól láthatóan a Fidesz-KDNP most már az egyetlen garancia ebben a parlamentben (Felzúdulás az LMP soraiból.  Demeter Márta: Nem látszik! Szánalmas, hogy nem tud válaszolni! Miért fizetnek a fiatalok tandíjat?), minden más párt már minden álláspontot képviselt, és minden álláspontnak az ellenkezőjét is képviselte. Volt, aki erről a parlamentben döntést is, törvényt is hozott.

Tisztelt Képviselő Úr! Még azzal is kívántuk bővíteni a felsőoktatásba bejutás lehetőségét, hogy akik bent vannak, azok számára a Diákhitel2 összegét megemeltük, azok számára (Csárdi Antal: Ha nincs tandíj, mire vesz fel diákhitelt?), akik nem érik el az ingyenes bejutáshoz, az állami ösztöndíjhoz szükséges minimum tudásszintet, azok számára pedig kamatmentessé tettük a Diákhitel2-t (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy még nekik is lehetőségük legyen továbbtanulni. Ma sokkal több embernek van lehetősége, mint nyolc évvel ezelőtt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai