Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.22:31:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 14. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársam! Hallgatva önt, úgy látszik, hogy az a régi „jó” szokásuk megmaradt, ami az embereket félrevezetését jelenti. Hiszen olyan számokkal jött elő, olyan adatokkal jött elő, és olyan megállapításokat, állításokat fogalmazott meg, amelyek nem állják ki az igazság próbáját.De nézzük a tényeket, nézzük a számokat! Ön itt a minimálbérről beszélt. Nézzük meg, hogy 2010 óta hová növekedtek a minimálbérek! Egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum, a szakmunkásbér-minimum. 2010-ben, amikor önök kormányoztak, és ön például államtitkár volt, 73 500 volt a minimálbér. Ez 2018-ra 138 ezer forintra növekedett. Ez durván 90 százalékos emelkedést jelent, ha nominálisan nézzük az értékét. A garantált bérminimum még ennél jobban növekedett, több mint duplájára nőtt, 180 ezer forint a garantált bérminimum, máshogy fogalmazva a szakmunkás-minimálbér. (Folyamatos moraj.)

Tehát jelentős mértékben emelkedett a minimálbér, de ennek hatására is és annak a gazdaságpolitikának a következtében, annak köszönhetően, amit az Orbán-kormányok az elmúlt négy évben, nyolc évben végeztek, nemcsak a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedett nagymértékben, hanem az egyéb szinteken lévő bérek is.

Ez azt jelenti, hogy a bruttó bér, az átlagbér 320 ezer forint körül mozog, 216-217 ezer forint a nettó bér, tehát jelentős mértékben emelkedett. Ha reálértékben nézzük a bérek emelkedését, közel 40 százalékkal emelkedett a reálbér.

Mit tettek önök annak érdekében, amikor kormányon voltak 2002 és 2010 között, hogy a bérek emelkedjenek? Nemhogy emelkedtek, de volt olyan év, amikor a bérek reálértékét nem tudták megőrizni Magyarországon. Önök kérnek számon a mi kormányunkon olyan dolgokat, amik, mondom, az igazság próbáját sem állják ki, és pont az ellenkezőjét tették annak idején, amikor az önök kezében volt az irányítás.

De természetesen meg kell nézni azt is, hogy mit tettünk a lakhatásért, a lakhatási feltételek javításáért, és mit tettek önök annak idején. 2010 előtt önök, a baloldali kormányok felszámolták azt az otthonteremtési rendszert, ami a 2002 előtti időszakban, az első Orbán-kormány idején jelentős építőipari növekedést tudott felmutatni, ami nemcsak az építőipari cégek teljesítményében volt mérhető, hanem a megépített lakások számában is. Medgyessy Péter 2002-es választási ígéretével szembemenve, akkor is, most is azt lehet mondani, megint félrevezették az embereket vagy hazudtak nekik.

Szétverték, csökkentették az adókedvezményeket és a kamattámogatásokat, szigorították a hitelfinanszírozást. Többek között ennek volt a következménye az a devizahitel-felvételi boom, amit önök nem akadályoztak meg, és az önök segítségével adósítottak el családokat és vállalkozásokat. Az otthonteremtési rendszer felszámolásával belekényszerítették a magyarokat, ahogy mondtam már, a devizahitelek felvételébe. Mindennek következményeként 2002 és 2010 között a lakossági devizahitelek összege, nem elnéztem a számot, 140-szeresére emelkedett, tisztelt képviselőtársam.

Önnek van bátorsága számonkérni bármit is az Orbán-kormányon? A Gyurcsány-kormány katasztrofális válságkezelése, a 2008-as gazdasági krízis miatt drasztikusan megváltoztak az árfolyamok. Többek között a devizahitelesek ezért is kerültek nehéz helyzetbe. Ez ellen sem tettek önök semmit.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként még a parlamentben a nyár végén azt mondta, hogy ide nem fog begyűrűzni a válság, majd 2 vagy 3 hónap múlva lemondani kényszerült, mert akkor sem mondott igazat, úgy, ahogy Dömötör államtitkár úr mondta, már akkor hazudott éjjel meg nappal, félrevezette az embereket. Több százezer magyar család került így kilátástalan helyzetbe, az önök felelőtlen gazdaság- és társadalompolitikája miatt. Önöknek van bátorságuk számonkérni bármit is a magyar parlament mostani összetételén és a magyar kormányon?!

Hajléktalanellátás. Az október 15-én, tehát ma életbe lépő változások célja a hajléktalanok védelme és természetesen a közrend védelme is, a közterületek védelme is. Lehet, hogy ön szerint vagy önök szerint ez nem emberhez méltó dolog, de az a kérdés, hogy közterületen élni emberhez méltó-e. Mert ezek szerint önök azt annak tartják, hogy az emberek közterületen télen-nyáron élnek életvitelszerűen. Ez emberhez méltó élet önök szerint?

Nekünk az a véleményünk, hogy a kormánynak kötelessége segítséget nyújtani a rászoruló embereknek, többek között ez az intézkedés ezért született meg, hogy megfelelő helyen tudják álomra hajtani a fejüket a hajléktalanok. Köszönöm szépen. Elnézést, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai