Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.21:51:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 120. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Ha a képviselő asszony a számára leírt szöveg elejét pontosan értelmezné, akkor talán kiderült volna belőle, hogy azt mondta ki a bíróság, hogy a bíróság értelmezheti ezt a részt, vizsgálhatja azokat a körülményeket, amelyek között a szerződés megszületett, és ez a magyar bíróságok feladata. Önök mindig azon háborognak, hogy a kormányzat vagy akár a parlament beavatkozik a bíróságok működésébe, ön a hatalmi ágak tiszteletben tartását figyelmen kívül hagyva pontosan egy olyan javaslattal él itt nekünk, ahol azt mondja, hogy a bíróság helyett mi végezzük el azt, egyedileg, hogy mondjuk, az 1 millió devizahitel-szerződést vizsgáljuk felül, és ennek alapján hozzunk egy döntést. Ez egy nagyon érdekes felvetés. Nem tudom, képviselő asszony mekkora részt tudna ebből vállalni, illetve milyen végzettsége van hozzá. A magyar bíróságok tagjainak, a bíráknak ehhez megvan most már a jogkörük is, megvan hozzá a tudásuk is, és egyedileg megvizsgálhatják ezeket a szerződéseket. (Dr. Lukács László György: Fundamenta…)

Korábbi felszólalásokra válaszolva is már többször tájékoztattam önöket, gyakorlatilag akár minden ügy teljesen más lehet, és nem lehet szakmányban, általános szabályozás alapján meghatározni azt, hogy abban a tényleges ügyben az adott szerződéskötéskor ki volt jelen, mit mondott, milyen tájékoztatást kaptak. A leírt szerződések alapján ez rekonstruálható, de hogy ténylegesen mi történt, az egy bírósági eljárás része. Ott tanúkat kell beidézni, írásbeli bizonyítékok vannak, szakértőket lehet igénybe venni, és ön úgy állítja be, mintha ez a világ legegyszerűbb dolga lenne, hogy akkor most itt pattintunk egyet, és megoldottuk ezt a problémát.

S arról nem beszélve, mint már mondtam a korábbi felszólalás kapcsán is, egy kicsit álszentnek tartom az MSZP magatartását ebben az ügyben. Önök 2002 után gyakorlatilag megszüntették az államilag támogatott lakáshiteleket, amelyekből forint alapon lehetett vásárolni lakásokat. Megjegyzem, néhány miniszterük még az utolsó pillanatban sikeresen élt ezzel a lehetőséggel, ez persze még hozzátartozik a kép teljessé tételéhez. (Moraj az ellenzéki pártok padsoraiból.) Gyakorlatilag rákényszerítették a magyar társadalmat, nemcsak a lakáshitelek, a gépjármű-hitelezés tekintetében és mindenféle tekintetben, hogy a devizahiteleket vegyék igénybe (Gréczy Zsolt folyamatos közbeszólásai.), és ezt az adósságcsapdát kitervelten odatették eléjük. Majd amikor 2008-ban beütött a krach, bejött a világgazdasági válság, kiderült, hogy a bankok nem a barátaink, hanem éppenséggel azok, akik kihasználnak bennünket, amikor elszálltak a kamatok, elszálltak az árfolyamok, ugyanúgy tudták önök is, hogy a bankok tisztességtelenül számolnak fel költségeket, az árfolyamátváltásnál tisztességtelen hasznot realizálnak, nem tettek semmit, nem váltották át forintra a hiteleket. Megjegyzem, ugye, itt mindenféle árfolyamokra hivatkoznak, hogy hogyan meg miként lehetett volna: a Nemzeti Banknak ugyanaz a devizatartaléka volt meg, amikor Matolcsy György jegybankelnök úr átváltotta forintra a hiteleket, mint ami Simor András idejében rendelkezésre állt. Önök mégis gyávák voltak, vagy éppenséggel a bankok pártján álltak, és nem tették meg a hitelesek érdekében ezt a lépést, ami teljesen kézenfekvő és logikus lett volna. Ehelyett még felvettek egy nagy hitelt az Uniótól, a Világbanktól, három évre természetesen, hogy az utána az adófizetőket már az új kormányzat idején terhelje, megtetézve a többi problémával.

Visszatérve az egész kérdéskörre, az a probléma, hogy önök nem hajlandók elszámolni a saját múltjukkal, a saját tetteikkel, és akkor, amikor nem szavazzák meg a bankok elszámoltatását, a forintosítást, a végtörlesztést, a Nemzeti Eszközkezelőt, és a számtalan intézkedést, amit a kormányzat tett azoknak a devizahiteleseknek az érdekében, akikért krokodilkönnyeket hullatnak itt, akkor egy kicsit teljesen érthetetlen a számomra, hogy hogyan mernek ilyen kérdéseket feltenni nekünk. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai