Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.18:51:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap, 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:15

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az elismerésnek csak egyik módja az anyagi megbecsülés, ettől függetlenül a kormányzat részéről az egyik legfontosabb. Ebben kell megnyilvánuljon, hogy azok munkáját mennyire becsüli, akik a mentőszolgálatnál dolgoznak. Azt hiszem, az elmúlt időszakban, ha előfordulnak olyan esetek, amelyekre ön itt célzott, az nyilvánvalóan sokak számára tűnik nagyon méltánytalannak. De a kormány, amit tudott emelni a mentőszolgálat központi költségvetési támogatásán és itt megszavazni ‑ természetesen ezt a Jobbik anno nem támogatta egyik alkalommal sem ‑, azt igyekezett meg is tenni.

(15.10)

Ha megnézzük, hogy 2010-ben honnan indult az Országos Mentőszolgálat, 23,4 milliárd forintos volt az OMSZ költségvetési kiadási előirányzata, tehát 23,4 milliárd forintról indultunk, és 2014-ben ezt 33 milliárd forintra növeltük, sőt, utána az évközbeni módosításokkal 37,5 milliárd forintra emelkedett a mentőszolgálat költségvetési támogatása, 23-ról 37 milliárdra. Ez volt az, ami többek között a béremelésre is lehetőséget biztosított, hiszen 2012-ben és 2013-ban az orvosoknak, mentőtiszteknek, mentőápolóknak és mentőgépkocsi-vezetőknek is tudott a kormány béremelést biztosítani. Ez körülbelül havonta átlagosan 40 ezer forint pluszjuttatást jelentett a mentőszolgálatnál dolgozóknak. Nagyon sok más probléma is van, tudjuk, hiszen a mentőállomások korszerűsítése, a mentőautók folyamatos új vásárlása és korszerűsítése szintén fontos, de ami közvetlenül érinti a családi gazdálkodásukat, az nyilvánvalóan a fizetések 40 ezer forintos emelése.

Emellett az oxiológia-sürgősségi orvostan szakképesítés 2010 óta hiányszakmának minősül, éppen ezért azok, akik ezt választják és ezt tanulják, azoknak 2013-ban Gábor Aurél-ösztöndíjat hirdettünk, amely szintén 200 ezer forintos adómentes juttatást biztosít mindazoknak, akik vállalják, hogy a későbbiekben utána a mentőszolgálatnál fognak dolgozni.

Igyekeztünk a bent dolgozók esetében is a továbbképzésre, szakmai felkészítésre nagy hangsúlyt fektetni. 18 készségfejlesztő központot, úgynevezett skill-labort állítottunk föl, ez összességében Szegeden, Debrecenben, Pécsen és Székesfehérváron 586 millió forintos támogatásból jöhetett létre; a sürgősségi akadémia pedig további félmilliárd forintos támogatásból.

Ahogy mondtam, a mentőautók korszerűsítése szintén tudja javítani az itt dolgozók munkakörnyezetét. Több mint 300 új mentőautó állt forgalomba 2011-14 között. 2015-ben 500 millió forintból 21, utána a második ütemben 32 új mentőautó beszerzésére került sor 770 millió forint értékben, ezek között 4 koraszülöttmentő autó volt. 22 új mentőállomást építünk idén év végéig, 60-at pedig felújítunk. Ezek egy része már folyamatban van. Erre TIOP-forrásból 11 milliárd forintot költünk.

A mentésirányítási rendszer megújítására, amely egyaránt szolgálja a betegek biztonságát és az ott dolgozók számára is a kiszámíthatóbb munkavégzést, 4,1 milliárd forintot fordítottunk, 2015 januárjától fokozatosan vezettük ezt be. Mint ahogy a mentőgépjárművekbe is fokozatosan építettük be az intelligens fedélzeti terminálokat, ezek használatáról a képzések folyamatban vannak, és hamarosan a teljes személyi állomány kiképzett lesz, aki ezzel foglalkozik.

Szintén fontos rész volt ‑ ön is itt volt talán a parlamentben, amikor arról beszéltünk, hogy a mozgóbérelemeket alapbéresítjük, beépítjük az alapbérbe. Ez összességében a teljes egészségügyi szektor számára több mint tízmilliárdos, 12,8 milliárd forintos plusz beépülő juttatást jelent. Ez a mentősök esetében is nagyobb jövedelmet fog jelenteni.

Így bízom benne, hogy mindamellett, hogy nyilván erkölcsileg ki kell hogy fejezzük mindig az elismerésünket az életmentő mentősök irányában, ezzel valamelyest sikerült, sőt, ha a mentőszolgálat költségvetésének 23-ról 37 milliárdra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) emelkedését nézem, viszonylag nagyobb mértékben (Az elnök ismét csenget.) az anyagi megbecsültséget is megerősíteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  60  >>    Ülésnap adatai