Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.15:49:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 57. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőház! Induljunk ki a tényekből: 2004. január 27-én napvilágot látott a hír, hogy több száz szervezet, illetve politikus kapott juttatást Szaddám Huszeintől annak politikája népszerűsítéséért cserébe. A listán szerepelt a Király B. Izabella nevéhez kötődő Magyar Érdek Pártja is. Az Orbán-kormány idején, 2000 őszén keletkezett az információ, amire ön, képviselő úr, hivatkozik.

Amint az Országgyűlés akkori jegyzőkönyve is tartalmazza, 2000. október 17-ei azonnali kérdésében Juhász Ferenc - akkor mint ellenzéki képviselő - öIraki olaj és Király B. Izabella - mond-e ez a párosítás valamit a Külügyminisztériumnak?ö címmel annak valóságtartalmára kérdezett rá Martonyi külügyminiszter úrnál. Az Orbán-kormány külügyminisztere első válaszában tagadta az információ tényét is, második válaszában azt kacsának minősítette. Tehát a mostani sajtóhíradásoktól függetlenül már több évvel ezelőtt volt információ arról, hogy a Szaddám-rezsim politikai támogatást és rokonszenvet próbált vásárolni olajért cserébe. Ennek magyarországi vonatkozásáról az akkori kormánynak is volt információja, de a nyilvánosság előtt ezt nem ismerték be.

A mostani híradás alapján vizsgálat indult, melynek egyes előzetes megállapításairól tudok tájékoztatást adni a képviselő úrnak. A vizsgálat mai állása szerint megállapítható, hogy Király B. Izabella és az iraki rezsim között pénzügyi kapcsolat okkal feltételezhetően létezett.

(15.40)

Hogy mire alapítom ezt a megjegyzésemet, állításomat? Nos, három csokor is van az információ körében. Az egyik: az ügyben voltak ellenőrzött információk, amelyek állították a pénzügyi kapcsolatot, ennek a kapcsolatnak a meglétét is igazolták. Keletkeztek olyan információk is, amelyeknek volt valamelyest valóságalapjuk, de csak félig ellenőrzöttnek minősíthetők, és persze az ügy kapcsán vannak nem ellenőrzött és kétséget ébreszthető információk is.

Nos, ezeknek a több csatornán bejövő információknak az összevetése, értékelése alapján tehető az előbbi megállapítás. Fontos ugyanakkor megjegyeznem, hogy ezek az információk rendelkezésre álltak az Orbán-kormány felelős miniszterei számára is. Véleményem szerint az ügy szisztematikus kivizsgálása vagy rossz helyzetmegítélés, vagy politikai akarat híján nem történt meg. A felvetést erősíti, hogy annak idején a Külügyminisztérium az ön által említettekről értesítést kapott, amit megküldött Demeter Ervin úrnak, aki irányította a szolgálatokat annak idején. A miniszter hivatalából a szolgálatoknak az ügyben csupán egy tájékoztatást tartalmazó levél ment, megismételve az információkat, de feladatot, határidőt nem szabtak.

Ez alapján úgy tűnik, senkit sem érdekelt, hogy a szélsőjobboldallal szoros kapcsolatban álló Király B. Izabella mikor, mekkora támogatást kapott az iraki diktatúrától. Ennél jóval nagyobb figyelmet fordítottak annak idején arra, hogy ez a hír hogy tudott ellenzéki kezekbe kiszivárogni. Demeter Ervin 2004. februári állítása, miszerint nem volt semmi információ arra vonatkozóan, hogy az üzlet bekövetkezett vagy bekövetkezhetett, nem támasztható tehát ezek szerint alá, nem felel meg a valóságnak. A rendelkezésre álló információk ennek az ellenkezőjét mutatják.

Ezért tehát a képviselő úrnak azt tudom válaszolni, hogy természetesen kész vagyok támogatni a nemzetbiztonsági bizottságnak az ügy kivizsgálására irányuló erőfeszítését, és természetszerűleg nem tartom megengedhetőnek, hogy e kérdéssel bárki bármikor az ország tekintélyét rombolóan visszaéljen.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai