Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:56:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 36. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindannyian emlékszünk arra, hogy karácsonykor elhangzott a Tilos Rádióban egy olyan mondat, aminek nem lett volna szabad elhangoznia sehol. Egy olyan mondatról beszélek, amely tűrhetetlen, amellyel politikai közösséget egyikünknek sem szabad vállalnia. Dicséretes módon valamennyi politikai erő egységesen elhatárolódott ettől a kijelentéstől, így a Szabad Demokraták Szövetsége is elmondta, hogy elítélendőnek tartja az ilyetén megnyilvánulásokat. Példamutató volt magának a rádiónak a reagálása is, hiszen a műsorvezetők már az adott műsoron belül közölték, hogy nem vállalnak közösséget ezzel a kijelentéssel, és a rádió pedig a kijelentés gazdájától gyakorlatilag azonnali hatállyal megvált mint munkatárstól.

Ezek után mégiscsak egy politikai hisztéria, politikai kampány indult a Tilos Rádióval szemben, és meglehetősen sokan módszeres keresztényüldözést vizionáltak ott, ahol egy részeg ember ostoba mondata volt található. Politikai kampány indult a Tilos Rádió betiltásáért, és a politikai kampány szervezői és az abban részt vevők megfeledkeztek néhány dologról, ami azt mutatja, hogy magatartásuk finoman szólva is álszent ebben a kérdésben.

A kollektív bűnösség elve alapján követelték a Tilos Rádió betiltását, amivel kapcsolatban az embernek eszébe jut az a történet, amikor az előző ciklusban egy fideszes országgyűlési képviselő, teljesen vállalhatatlan módon, részegen randalírozott egy Balaton-parti ábécében, ezután a Fidesz - nagyon helyesen - kizárta őt a frakciójából, és ezután - nagyon helyesen - senki nem követelte a Fidesznek mint politikai pártnak a betiltását. (Moraj a Fidesz soraiban.)

A betiltást követelők megfeledkeztek arról is, hogy bőven lenne sepregetnivaló a saját házuk táján abban a tárgykörben, hogy hol hangzanak el kirekesztő, uszító jellegű vélemények. Hiszen a vezérüknek és minden bizonnyal saját maguknak is jórészt kedvenc hetilapja az a hetilap, amely nemegyszer közölt már a holokausztot tagadó vagy relativizáló írást, amely teljes egészében közölte annak a német kereszténydemokrata képviselőnek a beszédét, amely képviselőt ennek a beszédnek az antiszemita kitételei miatt kizártak a kereszténydemokrata pártból Németországban. És arról a hetilapról beszélünk, amely nem olyan régen mellékletben és címlapon állított emléket annak a történelmi eseménynek, amelynek Magyarországon egyetlen szervezet állított nyilvánosan emléket egy megemlékezésen: ez a szervezet a Vér és Becsület, és a kitörés napjáról van szó. Ugyanakkor lehet, hogy tévedtem, és nem voltam teljesen precíz, mert nemcsak a Vér és Becsület állított ennek az eseménynek emléket nyilvánosan, hanem velük együttműködve az a Lelkiismeret '88 csoport, amely elleni rendőri fellépésért például Szijjártó Péter is tiltakozott ebben a Házban.

És a betiltást követelők megfeledkeztek többek között arról is, hogy vezérüknek és saját maguknak egy olyan rádióműsor az egyik kedvenc rádióműsora, amelyben az ORTT 2001-es határozata szerint a szerkesztés alapelve, a műsorfolyam egészének szerkesztői alapelve a kirekesztő logika, az antiszemita, rasszista logika maga.

A politikai hisztériától sajnálatos módon az ORTT sem tudta függetleníteni magát, és így egy meglehetősen aránytalan, mondhatjuk nyugodtan, abszurd szankciót tartalmazó döntést hozott. A szabad demokraták megütköztek ezen a döntésen, de azon nem lepődtek meg, hogy folytatódott a betiltást követelő kampány, most éppen egy, a jobboldal vezérét pocskondiázó sms miatt. Igen, az sms pocskondiázta a jobboldal vezérét, a megállapításai sértőek, a szóhasználata pedig durva volt, és a tartalma is igaztalan. Azonban emlékezzünk vissza arra, hogy éppen a jobboldal vezére, Orbán Viktor volt az, aki a söjtöri hazaárulózást a szólásszabadság szerves részének és velejárójának titulálta, és emlékezzünk arra, hogy a jobboldalon a politikusok és a választók körében is kisebbfajta nemzeti hőssé avanzsált az a fiatalember, aki szintén lehazaárulózta a miniszterelnököt.

Ami az ügy tanulságát illeti, tisztelt képviselőtársaim, a Tilos Rádió kuratóriumának nemrég lemondott elnöke azt mondta, hogy karácsonykor megtörtént az, aminek nem szabad megtörténnie: átlépett a magyar média egy Rubicont, és ebben szerintem neki igaza van.

(15.00)

A magyar politika is átlépett ezzel az üggyel egy Rubicont, és ha ez az ügy hozzásegíti hazánkat ahhoz, hogy valamennyi politikai párt, szervezet, rádió, újság képes legyen ilyen gyorsan és ilyen hatékonyan kivetni saját soraiból a szélsőségeket, mint ahogy azt megtette (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) a Tilos Rádió, akkor kicsit jobb lesz élni ebben az országban. Ezért tudom mondani azt, hogy: hajrá Magyarország és hajrá Tilos Rádió!

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai