Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.01:09:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2021.11.08.), 61. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A tavalyi adatok szerint összesen több mint 38 ezer lakás van jelenleg önkormányzati tulajdonban Budapesten, ezek közül a legtöbb a III., a VIII. és a IX. kerületben található. Ezek legnagyobb része jellemzően egy-két szobás, és az átlagos alapterületük 49,3 négyzetméter. Ezeknek a legnagyobb része összkomfortos vagy komfortos, azonban még mindig több mint 20 százalékuk alacsony komfortfokozatú kategóriába tartozik.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A 38 ezer ingatlanból alapvetően azoknak a rendkívül rossz fizikai állapota miatt jelenleg 3700 lakás üresen áll. Ez azt jelenti, hogy az összes önkormányzati tulajdonú lakások közel 10 százaléka jelen pillanatban nincs használatban. A legtöbb üres lakás a VIII. kerületben van, ahol az összes lakás 20 százalékát teszi ki, a IX. kerületben pedig ez 17 százalék.

Nagyon sok család, így számos gyermek lakik tehát penészes, vizes falú vagy pedig omladozó vakolatú lakásban, és több helyen a mosdó is a gangon található, ami közös használatban van. Azt gondolom, s remélem, hogy nincs közöttünk ebben vita, hogy Magyarországon a XXI. században családok nem élhetnek ilyen körülmények között. Azonnali cselekvésre van szükség, mert nagyon sok esetben ezeknek a családoknak a gyermekei egészségügyi kockázatnak vannak kitéve a körülmények miatt.

Ez a probléma nem korlátozódik Budapest egy-egy kerületére vagy csak magára a fővárosra, hanem természetesen országos problémáról beszélünk, amire országos megoldás is kell. A közös ellenzéki program egyértelműen elkötelezi magát a bérlakások építésének a szükségessége mellett, illetve a meglévő önkormányzati lakások érdemi, jó minőségű felújítása mellett. Erre természetesen központi költségvetési forrásokat kell biztosítani.

Budapest két említett kerületében pedig mindössze másfél milliárd forintos állami támogatási keret biztosításával már 2022-től elérhető lenne ez a cél, ugyanis a szerint a törvényjavaslat szerint, amit benyújtok, a jövő évi költségvetésből a másfél milliárdos támogatással önkormányzati bérlakásokat érdemben lehet úgy felújítani, hogy a támogatást pályázat révén az önkormányzat osztaná szét a lakosok között, akik vállalják ezeknek a lakásoknak a felújítását. Ez a támogatás 3 millió forint összegű lenne családonként, a részletszabályokat pedig az önkormányzat képviselő-testülete állapítaná meg. Ezzel egyébként ösztönözni lehetne azt, hogy az emberek mind a személyes anyagi eszközeiket, mind a saját munkájukat tegyék bele ezeknek a lakásoknak a felújításába. Így nagyon-nagyon rövid idő alatt érdemben lehet ezeknek a lakásoknak a színvonalát, komfortfokozatát javítani. Előzetes számítások alapján pedig négy év alatt lényegében a teljes budapesti bérlakásállomány megújítható lenne.

Tehát égető a probléma, cselekedni kell addig is, amíg bármilyen más program beindul. Az a kérdésem, hogy azt a törvényjavaslatot, amit benyújtok ezzel kapcsolatban, fogjae a kormány támogatni, fogjáke a képviselők támogatni. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai