Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.20:24:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2017.10.03.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Vitályos Eszter Zsuzsanna
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 8:02


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VITÁLYOS ESZTER ZSUZSANNA, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kormány „Könnyű közmű” programjának első lépése július 1-jétől a közműcsatlakozások díjmentessé tétele volt. A díjmentesség három szektorra, a villany-, a gáz-, a víz-, ezen belül az ivóvíz- és szennyvízbekötésekre vonatkozott. A költségmentességet nem csupán a lakosság, hanem kis- és középvállalkozások is igénybe vehetik. A kedvezmény nemcsak új építésű ingatlanoknál, hanem a közműhálózatra való későbbi rácsatlakozásnál is érvényesül, azaz lakóingatlan vagy üzlethelyiség építésekor és átalakításakor is igénybe vehető.

A díjmentesség bevezetése mellett radikálisan csökkentek a közműcsatlakozással kapcsolatos ügyintézési határidők, illetve ahol ez nem volt meghatározva, ott rövid határidők kerültek meghatározásra az elosztók számára.

A „Könnyű közmű” program második lépéseként szeptember 1-jétől a kormány megtörte az elosztók monopóliumát a közmű-kivitelezések tekintetében. Mostantól a vállalkozók széles köre dolgozhat közműcsatlakozás kiépítésén, nem csak az elosztótársaságok vagy azok alvállalkozói. A kormány ehhez életre hívta a villanyszerelők és a vízszerelők névjegyzékét. A nyilvántartásba megfelelő szakértelemmel, megfelelő képzettséggel és gyakorlattal rendelkező vállalkozások jelentkezhetnek. Ezek a formanyomtatványok, ahol a vállalkozók beadhatják jelentkezésüket, hozzáférhetőek a kormányablakokban, illetve kormányhivatalokban, és ott be is lehet azokat nyújtani.

Az intézkedés bevezetésének első napjától meredeken emelkedni kezdett a közműbekötésekre vonatkozó igénylések száma. A rendelkezésre álló adatok szerint július 1-jétől közel másfél milliárd forint maradt azoknál a magyar családoknál, valamint a kis- és közepes vállalkozásoknál, akik új ingatlanba vagy meglévő ingatlan átalakítása során a gáz bekötését kezdeményezték. Ezenfelül a program első két hónapjában 400 millió forintot nem kellett befizetniük a villamos áram bekötéséért, és több mint 100 millió forint maradt náluk a vízbekötések esetében. Július és augusztus hónapokban, tehát két hónap alatt összesen mintegy 2 milliárd forint megtakarítás jelentkezett a családoknál, vállalkozásoknál a gáz-, a villany-, az ivóvíz- és a csatornaközművek bekötése esetén a kormány intézkedései nyomán.

A villanyszerelők és vízszerelők nyilvántartása a vártnál hamarabb tudott elindulni. Az előírt nyolc nap helyett a kormányhivatal egy-két napon belül el­bírálja ezeket a kérelmeket. A jelentkezésre nincsen határidő megszabva, a lista a fővárosi kormányhivatal honlapján már megtalálható. A névjegyzéket naponta frissítik, a fogyasztók már kereshetnek benne vállalkozókat.

A most az Országgyűlés elé beterjesztett, a nemzeti versenyképesség növeléséhez szükséges egyes törvénymódosításokról szóló T/17571. számú törvény­javaslat egy újabb jogszabálycsomag része, amely­nek fő célja a közmű-engedélyezések gyorsítása. A törvényjavaslat négy törvényt, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvényt, a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvényt, a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvényt és a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvényt módosítja.

Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény módosítása értelmében, amennyiben elosztóvezeték vagy elosztóhálózat létesítéséhez vagy felújításához közterület-tulajdonos nyilatkozata, hozzájárulása vagy jóváhagyása szükséges a közterület igénybevételével, felbontásával kapcsolatban, és arra az elosztó nyolc napon belül nem kap érdemi választ, a hozzájárulást vagy jóváhagyást megadottnak kell tekinteni. A módosítás a hálózati csatlakozás megvalósításának jelentős gyorsítását szolgálja, mivel számos esetben a közterület tulajdonosának nyilatkozata jelentősen meghosszabbítja az eljárás folyamatát, továbbá ösztönzi a közterület tulajdonosát az eljárási határidők betartására.

A villamos energiáról szóló törvény módosítása a hálózati csatlakozások megvalósításának gyorsítására tesz javaslatot azáltal, hogy az ott megjelölt feltételek teljesülése esetén egyszerűbb és gyorsabb eljárásrendben lehet az elosztói engedélyesek által új, kisfeszültségű elosztóhálózatot létesíteni úgy, hogy az üzemeltetési és biztonsági követelményeknek is eleget tesz a szabályozás.

 

 

 (12.50)

 

Ugyancsak egyszerűsödnek a középfeszültségű hálózaton végzett azon építési eljárások, ahol a felhasználó igényének kielégítéséhez csak kisebb közterületet és az igénybejelentő saját ingatlanát érintő területet kell igénybe venni a munkavégzéshez.

A javaslat kiegészíti a szabályozást a korábban létesült és vezetékjoggal rendelkező elosztóhálózatok nyomvonalának új létesítéshez történő igénybevételére vonatkozó rendelkezéssel, a csatlakozás kiépítési folyamatának meggyorsítása érdekében. Ez a rendelkezés nagymértékben gyorsítja a csatlakozás kiépítésének folyamatát.

A földgázellátásról szóló törvény módosítása alapján a gázfogyasztó-készülékcsere kivételt képezne a műszaki biztonsági szempontok szerinti tervfelülvizsgálat hatálya tartozó esetek köre alól. A készülékcserék rutinszerű tervezési feladatot jelentenek, nem igénylik a földgázelosztók kontrollját. Készülékcsere esetén a tervező végzi a szerelés műszaki-biztonsági szempontból történő ellenőrzését, ezáltal a felelősség a folyamatban tevőlegesen részt vevő szereplőkre szűkül. A tervezőt a felsőfokú képesítése, a szakmai gyakorlata, a gázipari előírások, valamint a gázfogyasztó-készülékcserére vonatkozó tervek részletes ismerete alkalmassá teszik erre a feladatra.

A törvénymódosítás alapján törlésre kerülne továbbá a csatlakozóvezetékek és felhasználói berendezések műszaki-biztonsági felülvizsgálatának intézménye és szabályozása, tekintettel arra, hogy ez a gyakorlatban nem működik. A műszaki-biztonsági felülvizsgálat a felhasználókat a légellátással, az égéstermék-elvezetéssel, valamint a gázvezetékek és kötéseik tömörtelenné válásával kapcsolatos veszélyektől hivatott megóvni.

Időközben módosult a kéményseprésre vonatkozó jogszabály és a gyakorlat megváltozott: kétévente a kéményseprő ellenőrzi a légellátást és a füstgázelvezetést. A gázvezetékek és kötéseik tömörtelenné válásával kapcsolatos veszélyek viszont azokon a felhasználási helyeken, ahol a tulajdonos nem tesz eleget a megrendelési kötelezettségének, továbbra is fennállnak.

A módosítás alapján bevezetésre kerülne egy új szolgáltatás a műszaki-biztonsági felülvizsgálat helyett, amely alapján a földgázelosztó köteles tízévente szivárgás-ellenőrzéssel gáztömörséget ellenőrizni a csatlakozóvezetékeken és a fogyasztói vezetékeken. Ezáltal az ingatlanokon belül üzemelő gázvezetékeken a teljes felhasználói körben megelőzhetővé válnak a gázszivárgásból eredő veszélyek, ezáltal nemcsak az ingatlantulajdonosok, hanem a környezetükben élők biztonsága is szavatolt lesz.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy támogassa a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai