Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.18:52:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2021.06.14.), 248. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági előadó elmondta ennek a módosításnak a lényegét, de néhány mondatot engedjenek meg az előterjesztők részéről is.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

2015-ben került elfogadásra ez a törvény. Akkor az volt az előterjesztők szándéka, hogy megnyitjuk a kaput azok előtt az adósok előtt, akik ennek az eljárásnak az igénybevételével kívánják megőrizni az otthonukat. Ugyanis valóban az a cél, hogy a fizetőképesség helyreállítását megteremtsük az adós és a hitelező együttműködésével, állami segítséggel azért  és ez nagyon fontos , hogy az adós megőrizhesse az otthonát. Ehhez természetesen egy életformaváltásra van szükség, amihez a Családi Csődvédelmi Szolgálat munkatársa nyújt segítséget egy közösen elkészített terv szerint. Ez azt a feltételezést tartalmazta, hogy idő elteltével az igénybevételt látva tágabbra nyitjuk a kaput, hogy többen jussanak be ebbe a lehetőségbe. Természetesen vállalni kell ehhez egy életformaváltást. Aki erre nem hajlandó, az más segítséget keres, aki viszont úgy gondolja, hogy egy visszafogott, de emberhez méltó életformát folytat, és ezáltal a törlesztést lehetővé teszi, azt a törlesztést, amit a pénzintézet és az állami segítség lejjebb szállít olyan mértékben, hogy azt már fizetni képes legyen, az pedig igénybe veszi ezt a lehetőséget. Nem beszélve arról, hogy hat év után valorizálni kellett a megjelenő költségeket is.

Milyen változások történnek a módosításban? Valóban, az adósságállomány és a vagyon aránya megváltozott, már többen léphetnek be ebbe a rendszerbe. Csökkent az adminisztratív teher is, hiszen sokak számára nehézséget jelentett a különböző helyeken létrehozott adósságok összegzése, utánjárása, annak a tervbe való beillesztése. Most ez a kötelezettség a fő hitelező feladata, ezzel az adós terhe csökken. A havi törlesztés minimális összegét is csökkentettük, durván 10 százalékkal, illetve az előbb említett megváltozott életforma fenntartásához való hozzájárulás is növekedett, átlagosan személyenként 15 ezer forinttal. Tehát egy olyan változtatást sikerült elérni, amely változtatás a lehetőségét növeli a csődvédelemnek, a magáncsődnek az igénybevevők részéről, vagyis reményeink szerint azok számát, akik használni fogják ezt a lehetőséget, növelni tudjuk, a terheiket pedig csökkenteni.

(19.00)

Én úgy érzem, hogy mindenki számára elfogadható változás, amire az eddig legnagyobb ellenvetés úgy szólt, hogy még többet kellene. Valóban. Ennyit lehetett most. Ez egy olyan törvény, amelyet folyamatosan karban kell tartani. Nem mindenkinek az életét oldja meg, hanem az ellehetetlenült helyzetbe került családok egy részének ad lehetőséget, más része pedig különböző eszközökkel, az előbb szóba került megoldásokkal is élhet, de kétségtelen, hogy a szociálpolitikának folyamatosan figyelnie kell a nehéz helyzetbe került családok életét, és megfelelő, differenciált választ kell adni erre.

Egyetlen mondatot engedjenek meg csak, hogy most visszaélve a helyzetemmel, egy előző témához hozzászóljak, a karitatív szervezetek tevékenységéhez. Az az előnye azoknak a szervezeteknek, hogy helyben, ismerve a különböző igényeket, az államnál jobban tudják differenciálni a megoldásokat, és ezért válnak egy állam által finanszírozott, de helyi megoldást megkereső szervezetté ezek a szervezetek. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai