Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.18:34:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2021.10.20.), 76. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Nem először és szerintem nem is utoljára folytatunk le ehhez hasonló vitát talán pont ugyanebben a vezérszónoki körben az Országgyűlés előtt. Ez az államtitkár asszony által ismertetett jogalkotási rend szerint van így, hiszen ha a nemzetközi kötelezettségeinknek eleget akarunk tenni, és a nemzetközi szervezetekben új anyagok kerülnek tiltólistára, akkor a magyar Országgyűlésnek szerintem kötelessége ezeket nyilvánvalóan a magyar jogrend részévé is tenni.

De mindig elmegyünk a technikai részletekkel e mellett a törvényjavaslat mellett, hogy fontos, új anyag, valaki megpróbálja kimondani, valaki kevésbé bátor  én most az utóbbiak közé tartozom, és nem mondom ki az anyagok nevét , de mindig csak arról beszélünk, hogy újabb anyag került tiltólistára. Szerintem nagyon fontos és fajsúlyos kérdés az, amiről most itt ez a téma szól, és amit nagyon komolyan kell vennünk. Ugyanis a kábítószerek minden formáját a legártalmasabb dolgok közé soroljuk mind az egyén, mind a családja, mind az egész közösség, a társadalom számára is.

Mi, kereszténydemokraták a kábítószerekkel szemben kizárólag a zéró toleranciát tudjuk elképzelni, és egyedül ezt a magatartást tudjuk elfogadhatónak tekinteni, s mi messzemenőkig támogattunk korábban is és támogatunk a jövőben is minden olyan szigorítást, fellépést, amely a dizájnerdrogok, a pszichotrop, pszichoaktív anyagok ellen irányul.

Magyarország az új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatos szabályozást, a dizájnerdrogok hazai felhasználásának visszaszorítását tartotta szem előtt az elmúlt években is. 2013. július 1-jén lépett hatályba az a büntető törvénykönyv, ami akkor az Európai Uniónak a legaktuálisabb problémáira a leggyorsabban reagáló törvényi szabályozása volt. Ennek köszönhetően Magyarországon elsőként lépett hatályba az európai uniós tagállamok között ez a szigorítás. Ez többek között tartalmazza a dizájnerdrogokra vonatkozó, európai mércével is szigorú büntetőjogi szabályokat, és 2014. január 1-je óta hatályos az a törvény, ami alapján az új pszichoaktív anyagokkal elkövetett valamennyi cselekmény a kábítószerekhez hasonlóan szankcionálható.

Magyarország azon kevés uniós országok közé tartozik, ahol tiltott az új pszichoaktív anyagok birtoklása is, és ebből is következik, hogy a birtoklás szempontjából az Európai Unióban a legszigorúbb szabályozás van érvényben Magyarországon. 2015. január 1-jétől az új pszichoaktív anyagok jegyzékét már nem is kormányrendeletben, hanem miniszteri rendeletben határozzák meg, ami egy még gyorsabb reagálást tesz lehetővé. A kábítószerek nemzetközi ellenőrzése három ENSZ-egyezmény alapján történik, erről államtitkár úr is és Pesti Imre képviselőtársam is beszélt. Magyarország részes állama mindhárom egyezménynek, ugyanakkor tekintettel arra, hogy a három ENSZ-egyezmény rendelkezései nem alkalmazhatók közvetlenül, így minden egyes alkalommal, amikor az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága felvesz egy újabb tiltott szert valamelyik egyezmény listájára, akkor azt a magyar Országgyűlésnek törvénymódosítással kell elfogadnia, hogy a magyar nemzeti jogrendbe is beültessük. Az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága 2021-ben a 64. ülésszakán döntést hozott egy anyagnak a kábítószer-egyezmény jegyzékére, hét anyagnak pedig a pszichotropegyezmény jegyzékére történő felvételéről.

Tekintettel arra, hogy folyamatosan jelennek meg új anyagok, új vegyületek a feketepiacon is, a kábítószerpiacon, folyamatosan módosítják a különböző terjesztők ezeket a vegyületeket, és ezek az új anyagok adott esetben rendkívül veszélyesek is lehetnek, így a gyors reagálás, azt gondolom, hogy a lehető legfontosabb. Sokszor fölvetettem már belső körben is, az Országgyűlés nyilvánossága előtt is, hogy beszélgessünk majd arról a lehetőségről, hogy esetleg ezt a folyamatot megfordítjuk, és mindent tiltólistára helyezünk addig, amíg valaki nem engedélyezi vagy nem kerül valamilyen módon az engedélyezett kategóriába. Hiszen ez a folyamat a duplájára gyorsult az elmúlt nyolc évben, kormányrendelet és miniszteri rendelet szinteken, de talán úgy lehetne egy még gyorsabb folyamatot előidézni, ha alapvetően és automatikusan minden tiltólistára kerülne addig, amíg arról a vegyületről ki nem derül, hogy valamilyen módon mégiscsak engedélyezi valamelyik hatóság, amelynek ez a feladata.

Azt gondolom, hogy ez a gyors reagálású törekvés látható a statisztikákban is, hiszen míg 2014-ig folyamatosan növekvő számú kábítószer-bűncselekménynek lehettünk szemtanúi, addig 2014 óta egy stagnáló vagy egy enyhén csökkenő képet látunk. Ugyanakkor ez még mindig sok, és még mindig küzdenünk kell, még mindig egy óriási problémával állunk szemben, amely érinti fiataljainkat, érinti a családjainkat, érinti a közösségeinket.

Ebben az ügyben talán mindannyiunk közös céljának nevezhetjük a kábítószerek elleni fellépést, a fiatalok védelmét a ma egyik legnagyobb rájuk leselkedő veszélytől. Azt gondolom, hogy ebben nemcsak hogy számíthatunk valamennyi parlamenti párt és képviselő együttműködésére, hanem általában a legtöbb képviselővel ez az együttműködés ezen a területen meg is szokott valósulni, én ezt köszönöm.

Véleményem szerint rendkívül fontos, hogy közösen lépjünk fel a kábítószer, a drogok, a pszichotrop, pszichoaktív anyagok használata, birtoklása és terjesztése ellen, és nyilvánvalóan minden évben megtesszük a nemzetközi kötelességeinket, így most is, ezért a KDNP-frakció is támogatni fogja mindhárom törvényjavaslatot. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai