Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.16:51:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2023.09.25.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:02


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Miniszterelnök Úr! Érdeklődéssel figyeltem miniszterelnök úr előadását az ország állapotának és a nemzetközi helyzetnek az értékeléséről, bár nekem egy kicsit úgy tűnt, mint egy panaszáradat vagy egy panasznap, hogy milyen sokan akarják bántani kis hazánkat.

De hol is kezdjem? Ami biztos, hogy a magyar embereknek túl sok jót nem jelent az ön beszéde a közeljövőben, merthogy az emberek mindennapi életéről, megélhetésük biztonságáról túl sok szó nem esett. Tisztelet a kivételnek, mivel a fideszes elit egyértelműen ebből a válságból is csak gyarapodni fog, hiszen emlékezhetünk a Covid-válságra, most a szomszédunkban dúló háború miatt kialakult válságra; ők mindig jól jöttek ki belőle, az ő vagyonuk mindig százmilliárdokkal bírt gyarapodni. Kíváncsian várom az év végét, hogy most ebből a helyzetből Mészáros Lőrinc és társai mennyivel gyarapodtak, mennyivel nőtt a vagyonuk.

Nézzük a külpolitikát! Önök a szövetségeseinket kioktatják, keresztbe tesznek nekik úton-útfélen, míg keleti diktátorokkal barátkoznak. Kelemen Anna, a nemzet új megmondóembere azt a stílust, amit a Szijjártó-féle magyar diplomácia képvisel, tökösségnek hívja, merthogy a kétharmados cövek az áll, ugye. Felénk ezt suttyóságnak mondják, ami sem nem eredményes, sem nem rokonszenves. Itt van a svéd oktatófilm példája: felháborodnak rajta  nem csodálom, fáj az igazság (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) , majd Menczer Tamás, a külügyi államtitkár készít egy ellenfilmet, ahol aggódik a svéd demokráciáért. (Derültség az ellenzék soraiban.) Tényleg, mint az óvodában.

Ennél a pontnál szeretném miniszterelnök urat megkérdezni, komolyra fordítva a szót, hogy változotte az ön véleménye, illetve a kormány véleménye Svédország NATO-csatlakozásának támogatása ügyében, támogatjae, hogy a háborús veszélyhelyzet idején katonai szövetségünk erősödjön Svédországgal. Tiszta beszédet várunk el, mert ez a 15 hónapja tartó fideszes kutyakomédia már nagyon ciki mindannyiunk számára. Már ma dönthetnénk róla, kezdeményezni is fogom, hogy vegyük napirendre ennek a javaslatnak a törvénybe foglalását. Várom válaszát.

A gazdasági és társadalmi helyzetet illetően is látszik a kormányzati zavar, merthogy volt ez az úgynevezett közgazdász-vándorgyűlés. Ezt minden évben megrendezik, túl sok vihart nem szokott kavarni, de most ez az esemény felkavarta az indulatokat, merthogy a magyar gazdaságpolitika három zseniális kulcsszereplője egymásnak esett, sőt a Fidesz frakcióvezetője is beszállt az egymásra mutogatásba. Tény, hogy a gazdaság egy éve recesszióban van; megrendült az állami költségvetés stabilitása; összeomlóban vannak a bevételi és kiadási oldalak, ami miatt megszorításokat vezettek be, beruházásokat állítottak le, és újabb megszorításokat készítenek elő; a drágulás Magyarországon a legnagyobb, az infláció megette a fizetés és a nyugdíjemelés értékét.

Na most, ilyen helyzetben Matolcsy György az inflációért és a kialakult helyzetért a kormányt okolja. Varga Mihály a Magyar Nemzeti Bank felelősségét emeli ki, majd belengeti az újabb megszorítást: bankadó, kamattámogatott hitelek megszüntetése. Majd jön Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter, aki kijelenti, hogy nem támogatja Varga Mihály megszorító politikáját. Sőt, Kocsis Máté bejelenti, hogy a pénzügyminiszter a magánvéleményének adott hangot. Nem értem, hogy most mi történik. Nekem ebből csak egy dolog válik biztossá, hogy a rekordmagas inflációt a Fidesz okozta, hiszen a fideszesek mutogatnak egymásra, hogy ki okozta az inflációt. Ezért is hívjuk mi ezt orbáni inflációnak. De kíváncsi vagyok miniszterelnök úr véleményére, hogy önön kívül kit tekint személy szerint felelősnek, kinek köszönhetjük az Európa-rekorder inflációt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Teljesen egyértelmű, hogy a mai válságot a Fidesz-rezsim okozta, nem a háború, nem a migránsok, nem Brüsszel, nem Soros, nem a vasorrú bába, hanem Orbán Viktor és a Fidesz. A Fidesz miatt drága az üzemanyag és az úthasználat, a Fidesz miatt kevesebb a posta, a háziorvos, a tanár, a Fidesz miatt romlik az egészségügy, az oktatás, és miattuk omlik össze a szociális ellátás.

És miniszterelnök úr a megoldásról nem nagyon beszélt. Azzal kezdte a felszólalását, hogy mennyire büszke az atlétikai világbajnokság sikerére, azt már nem tette hozzá, hogy ez 350 milliárd forintjába fájt a magyar adófizetőknek. De még emellett is, hogy milyen abszurd a helyzet Magyarországon, szeretném miniszterelnök úrnak elmondani, hogy miközben 350 milliárd forintért atlétikai világbajnokságot rendezett Magyarország, Pécsett kettő tanuszoda kettő éve nem bír kinyitni a tankerület fenntartásában, és több ezer magyar óvodás és iskolás nem tud ezeken a helyeken megtanulni úszni. Ennyit a sportnemzet fontosságáról. Nem gondolom, hogy e két tanuszoda megnyitása meghaladná a 350 milliárd forintos költséget.

Na most, miniszterelnök úr a megoldásról nem beszélt, pedig lenne megoldás: haza kellene hozni az uniós pénzeket. Három egyszerű feltétele van: ne lopják el, hagyják békén a bíróságokat és a magyar egyetemeket. Ennyi.

A másik az, hogy biztos megélhetésre van szükség gyermekkortól időskorig, emelni kell a legkisebb fizetéseket  nem hallottunk erről , csökkenteni kellene az adóterheket, duplázni az alanyi jogon járó szociális támogatásokat és kifizetni az időseket tisztességesen. Meg kell védeni a magyar dolgozók jogait: csak olyan munkaadó alkalmazhasson külföldi vendégmunkást, ahol van kollektív szerződés, mert ha van kollektív szerződés, van szakszervezet, ha van szakszervezet, működik az érdekvédelem mind a fizetések nagyságát, mind pedig a biztonságos munkakörülményeket illetően. Helyre kell állítani az önkormányzatiságot, kapják vissza a gazdálkodási önállóságukat a települések. Igazi, esélyteremtő oktatást kell biztosítani mindenkinek, mert olyan lesz a jövő, amilyen a ma iskolája. Státusztörvény helyett radikális pedagógusbér-emelésre van szükség.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ha csak ennyit megtesz, Magyarország már jobb helyzetbe kerülhet. Közös jövőnkért, Magyarországért! (Balla György: A köztársaságért!) Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai