Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.19:44:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap, 81. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:36

Felszólalások:  <<  81  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Ha megengedi, akkor szeretném önnel ismertetni azt a szerződéses struktúrát, amelyen Magyarország gázellátása alapul.A 100 százalékos állami tulajdonban lévő MVM Csoport 100 százalékos tulajdonban lévő leányvállalata, amely a földgáz-kereskedelemmel foglalkozik  ezt MFGK-nak hívják, Magyar Földgázkereskedő Zrt. , áll kapcsolatban a Panrusgáz nevű cégen keresztül  amely felearányban az MVM-é, felearányban a Gazpromé  a Gazprom kereskedelemmel foglalkozó leányvállalatával, amit Gazprom Exportnak hívnak. Ez a szerződéses struktúra.

Lehet, hogy ez gyanúsnak és bonyolultnak tűnik, de ezzel az a helyzet, hogy ezt a szerződéses rendszert önök kötötték 1996-ban. Tehát az MFGK jogelődje és a Grazprom Export jogelődje 1996-ban kötött egy húszéves, hosszú távú gázvásárlási szerződést, amelyet az úgynevezett take or pay típusú metódus alapján kötöttek meg, ami azt jelenti, hogy egy előre rögzített mennyiséget akkor is le kell hívni, illetve ki kell fizetni, hogyha nincs rá szükség.

Ez a szerződés járt volna le az ön által helyesen említett módon egyébként 2015-ben. Ugyanakkor 70 milliárd forintnyi kötbérrel tartozott volna a magyar állam, illetve a magyar állam vállalatai a Gazprom Exportnak, tekintettel arra, hogy ennyi pénzösszegnek megfelelő gázmennyiséget az azt megelőző 20 esztendőben nem hívott le a magyar kereskedővállalat.

Ekkor döntöttünk úgy, hogy megállapodunk az oroszokkal a megállapodás fenntartásában. Tehát nem az történt, hogy többször meghosszabbítottuk a szerződés hatályát, hanem az, hogy megállapodtunk abban, hogy amíg ezt a 70 milliárd forintnyi gázmennyiséget el nem használjuk, addig életben tartjuk a szerződést. Szerintem helyes döntést hoztunk, hogy nem azt csináltuk, hogy odaadtunk 70 milliárd forintot a Gazpromnak a semmiért, hanem megállapodtunk velük, hogy akkor majd ezt levásároljuk. Ez 2021 végéig nagyjából a jelenlegi kalkulációk szerint meg is történik. 2021-re a jelenleg nyitott opció 1,5 milliárd köbméter.

Ami az árat illeti, tisztelt képviselő úr, ön pontosan fogalmazott. Még egyszer, a szocialista kormány alatt, tehát az önök kormánya alatt kötötték a szerződést, ami úgy néz ki az ár tekintetében, hogy két hányados átlaga határozza meg az éppen aktuális gázárat. Az egyik hányados egy olajindexált dollár/gigajoule index, illetve hányados, a másik pedig egy tőzsdeindexált euró/megawattóra. Ennek a kettőnek az elegyéből jön létre a gázár.

Tehát, tisztelt képviselő úr, szerintem ön legalább olyan jól tudja, sőt biztosan jobban, mint én, mert régebben foglalkozik ezzel a kérdéssel, hogy ez napon belül is változik, tehát percről percre napon belül is változik. Ilyenkor a kereskedő cégnek van egy folyamatos feladata. Ez a folyamatos feladat pedig az, hogy ezt a napon belül is változó árat folyamatosan tartsa a lakossági gázár szintje alatt, amit pedig forint/köbméterben határoznak meg.

Nyilvánvalóan az egy nagyon fontos taktikai kérdés a további gáztárgyalások során, hogy mennyi az ár, ezért azt szeretném kérni, hogy mint parlamenti képviselő az MFGK-nál éljen azzal a lehetőségével, hogy betekinthessen az árba, ön ott meg fogja kapni erre a lehetőséget, ezt meg fogja tudni. Csak arra kérem, hogy azért ne foglalkozzunk ezzel a nyilvánosság előtt, mert jelenleg zajlanak tárgyalások Magyarország gázellátásának jövőjéről, és ha kiderül, hogy egy önök által megkötött szerződés alapján mennyiért vettünk eddig gázt, az jelentős érdeksérelmet tud okozni. De én azt helyesnek tartom, itt elmondom mindenki előtt, hogy ön mint parlamenti képviselő ezt az árat nyugodtan megnézheti, megnézheti a napon belüli alakulását. Nem egy konkrét számot fog kapni, hogy ma mennyit kell fizetni, hanem fog kapni egy áralakulást.

Ami pedig azt a kérdést illeti, hogy miért akarunk elköteleződni: nem akarunk elköteleződni. De építettünk interkonnektort Horvátország irányába és Románia irányába is.

(14.10)

Horvátország és Románia is EU- és NATO-szövetségesünk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) De egyik ország sem tette meg az ahhoz szükséges lépéseket és intézkedéseket, amelyek nyomán onnan mi földgázt tudnánk venni. Tehát nem rajtunk múlik.

Ha a horvátok, a románok, az osztrákok és az amerikaiak a kitermeléssel megteszik azokat a lépéseket, amelyek nyomán onnan gázt vehetünk, nem kell hosszú távú gázvásárlási megállapodást kötni. (Az elnök ismét csenget.) Ha ezek a projektek viszont nem valósulnak meg, nem lesz más sanszunk a hosszú távú gázellátás biztonsága érdekében, mint újabb tárgyalásokba bocsátkozni a Gazprommal.

Köszönöm, hogy feltette a kérdést, köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  81  >>    Ülésnap adatai