Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.05:09:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap, 187. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:07

Felszólalások:  <<  187  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnálatos módon igaz azon felvezetése, hogy 1999-ben a lakásra előirányzott állami támogatások igénybevétele eddig az időarányosnál alacsonyabb. A rossz hírben az a jó, hogy feltehetően a lakást építeni szándékozók a kormány lakáskoncepciójának ismeretében halasztották időlegesen építkezésüket, és feltehetően sokan a számukra előnyös változásokat, a 2000. január 1-jétől életbe lépő előnyös változásokat várják. Erre utal az is, hogy a kiadott építési engedélyek száma viszont növekedett az elmúlt időszakban.

Az új lakáskoncepció lényege, hogy a korábbiakkal szemben, amikor a támogatási rendszer elsősorban az újlakás-építésekre helyezte a hangsúlyt, a most elkészült koncepció az egyéb lakáspolitikai lehetőségekre, megoldásokra is nagyobb figyelmet fordít. A kormány által augusztusban elfogadott lakástámogatási és -finanszírozási rendszer tartalmát a képviselőtársaim már jól ismerik, hiszen ezt több parlamenti albizottság is tárgyalta. Számos tájékoztatást, szakmai fórumot tartottunk, és igen sokat foglalkozott az új támogatási elemekkel a média is.

Engedjék meg, hogy mégis összefoglaljam néhány mondatban az új elemeket: a jelzálog-hitelezési rendszer úgynevezett forrásoldali támogatása; az építést és az új lakás vásárlását szolgáló lakáshitelek kamattámogatása; otthonteremtési támogatási rendszer; nemzeti lakás-célelőirányzat létrehozása; és más egyéb olyan támogatási elemek behozatala, melyeknek jogi szabályozása, normaalkotása folyamatban van.

A képviselő úr javasolja többek között az illetékkiszabás enyhítését, ami a fiatalok esetében már megtörtént, hiszen az illeték 50 százalékát, maximum 40 ezer forintot az első lakáshoz jutás esetében az állam elengedi.

Teljesen egyetértek a képviselő úrral abban, hogy a lakásépítőkre háruló felesleges bürokráciát - mint az élet egyéb más területén is - itt is csökkenteni szükséges.

Nem vitatva ugyanakkor a kalákában épült családi házak ezen építési módjának fontosságát, szabad legyen utalni arra, hogy sok probléma adódott az így épült házak minőségével, ezért minden egyes építkezésen továbbra is fontosnak tartjuk egy felelős műszaki vezető kijelölését, hiszen ez végső soron az építők érdekeit szolgálja.

A könnyűszerkezetes házakkal kapcsolatban úgy vélem, hogy ezek szélesebb körű elterjedését nem az előírások vagy a támogatások hiánya akadályozza, hanem a hazai szemlélet. Ragaszkodunk a tradíciókhoz, és nem szívesen költözünk olyan épületekbe még akkor sem, ha ezek jelentős beruházási és fenntartási költségmegtakarítást eredményeznek.

Meggyőződésünk, hogy az előzőekben ismertetett támogatási rendszer ösztönözni fogja a saját házukat építőket is.

Összegezve elmondhatom, hogy a kormány által elfogadott lakáskoncepció céljaival a nagy többség egyetértett, különböző szakmai fórumokon a szakmai polémiák a részletkérdésekről szólnak. Nem vitatva, hogy ezek a részletek természetesen nagyon fontosak, a szabályozást úgy kívánjuk kialakítani - megfontolva az ezen szakmai vitákon elhangzott összes jó javaslatot -, hogy az hatékonyan szolgálja a magyar állampolgárok és a fiatalok érdekeit.

Köszönöm figyelmüket, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

Felszólalások:  <<  187  >>    Ülésnap adatai