Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.13:57:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2021.06.14.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ez egy valóban fontos kérdés, akár a Nemzeti Múzeum, akár a Természettudományi Múzeum ügye. De még mielőtt erre a rátérnék, hadd idézzem önnek saját padtársát, Z. Kárpát Dánielt egypár évvel ezelőttről: a Gyurcsány-Bajnai-korszak alatt egy szőnyegbombázás ment végbe a magyar kulturális kincsek, értékek tekintetében: ami még mozdítható volt, azt elprivatizálták, de jellemző volt az is, hogy bezárták a hasonló intézményeket, hagyták őket lerohadni, és nyomott áron adták el külföldiek kezébe.

Így beszélt Z. Kárpát Dániel arról a baloldali közgyűjteményi kultúrpolitikáról, amelybe most önök becsatlakoztak (Schanda Tamás János: Kínos!), hiszen a baloldal szövetségeseivé váltak, úgyhogy ezek szerint szőnyegbombázásra készülnek önök is, hiszen a szőnyegbombázóknak a szövetségeseivé, inkább azt mondom, fiókszervezetévé, kiszolgáló szervezetévé váltak.

Az idei évben, pontosabban a tavalyi évben is, pontosan azért, mert járvány is volt, és azért is, mert jogviszonyváltás is volt, 5 milliárd forint többletforrásból egy 6 százalékos béremelést hajtottunk végre a kulturális szférában, és nem kell tőlünk félteni a kulturális intézményeket, a kulturális életet.

(15.40)

Amikor a szőnyegbombázás véget ért, hogy az ön párttársainak szavaival éljek, akkor a magyar kulturális életre 172 milliárd forintot fordított a kormány. A jövő évi költségvetés, amit önök nem fognak támogatni, nem 172 milliárdot, hanem 490 milliárd forintot fordít ugyanerre, tehát a nemzeti kultúra erősödéséről beszélhetünk.

Európában is másodlagosan van kezelve a kultúra Magyarországhoz képest; ott az európai átlag a GDP 0,4 százaléka, nálunk a magyar GDP 1,1 százaléka megy kulturális célokra. De valóban egy fontos átalakulás van, tisztelt képviselő úr, egy belvárosi múzeumi negyed jöhet létre. Van a Városligetben egy részben meglévő, részben épülő múzeumi negyed, és emellett a belvárosban is a Nemzeti Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum integrációjából létrejöhet egy másik intézmény. Nem idegen ez más országoktól: ha megnézi, Franciaországban a nemzeti múzeum együttese 34 múzeumot foglal magába. Sok ország van, ahol a természettudományi múzeum és a nemzeti múzeum egy intézményben van. Magyarország is ilyen volt három évtizeddel ezelőtt, míg egy intézmény volt a Természettudományi és a Nemzeti Múzeum.

A Nemzeti Múzeumnak most is számtalan filiáléja van: Sárospatakon a Rákóczi Múzeum, Visegrádon a Mátyás Király Múzeum, Esztergomban a Vármúzeum, Balassagyarmaton a Palócmúzeum, a Villa Romana vagy a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum is hamarosan a Nemzeti Múzeum része lesz, ezért gondolkodunk abban, hogy minél inkább hatékonyabban, tényleg a kor kihívásainak megfelelően, hiszen a múzeumi élet is generációról generációra azért megújítandó, ezért fontos a Természettudományi Múzeum, a Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum fejlesztése, hiszen ezek azért nagyon nagy szerepet játszanak a nemzeti önazonosságunk megőrzésében vagy megélésében is.

Emlékezhet ön is arra, hogy voltak hasonló időszakok; volt, amikor persze több részre darabolták ezeket a múzeumokat, de mondjuk, Klebelsberg volt az, aki az Országos Magyar Gyűjteményegyetem létrehozásával integrálta ezeket a gyűjteményeket, hogy minél inkább egy kézben, egy irányítás alatt legyenek.

És az is jól látható, hogy ennek a példája egy szűk évtizeddel ezelőtt a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria integrációja, egy siker, egy eredmény  láthatjuk a kígyózó sorokban, a nagyon népszerű kiállításokban, az idehozott világszínvonalú darabok bemutatásában is, tehát ez egy jó példa. Ennek a példáján, a városligeti múzeumi negyed példáján keresztül lehet továbbmenni egy belvárosi múzeumi negyedhez, aminél valóban képviselőtársunk az integráció miniszteri biztosa, így bízunk benne, hogy valóban egy, a kor elvárásainak jobban megfelelő, nagyobb igényeket kielégíteni tudó belvárosi múzeumi együttes is létrejön, amellett, hogy a szépművészeti és a nemzeti galéria bizonyította, hogy valóban tudott magasabb minőséget produkálni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai