Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.15:11:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2021.06.14.), 218. felszólalás
Felszólaló Dr. Salacz László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALACZ LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2021. június 10-én tartott ülésén megtárgyalta a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló T/16221. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §a alapján 27 igen szavazattal, 7 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat Magyarország védelmi és biztonsági rendszerének megújítását szolgálja, annak mintegy keretet biztosítva. A XXI. század biztonsági fenyegetéseit látva, legyen szó migrációs folyamatokról, terrorizmusról, katasztrófákról, járványokról, fegyveres konfliktusokról vagy kibertámadásokról, egyértelmű, hogy a múlt század biztonsági helyzetére építő jogszabályi környezetünk felülvizsgálata szükséges és elodázhatatlan folyamat. A mai válsághelyzeteket nagyfokú összetettség és rendkívül gyors eszkaláció jellemzi, amihez az ágazati szinteken elkülönülő, sokszor precedensalapú jogszabályi kereteink között nehéz egyszerre gyors és megfelelő választ adni. Egy olyan szabályozási reformra van szükség, amely komplex ágazatközi szemléletű, elősegíti a védekezési képességeink összehangolását, megfelelően érvényesíti a fokozatosság, a szükségesség és az arányosság elvét, átláthatóságot és egyértelműséget biztosít.

Az átalakítási folyamat első nagy lépése az Alaptörvény kilencedik módosítása volt. Az alkotmány változásainak 2023. július 1-jei hatálybalépéséig ki kell alakítani az új szemléletű szabályozás elemeit. Ezek közül az első az előttünk fekvő javaslat, amelynek célja egy új, átfogó, ugyanakkor rugalmas keretszabályozás megteremtése a normál jogrendi válságkezelésre és a különleges jogrendi szabályozásra vonatkozóan. A javaslat épít a NATO által támasztott legújabb elvárásokra, így fontos célja a nemzeti ellenálló képesség növelése és a válságkezelési képességek fejlesztése is.

(18.00)

Kiemelendő a javaslat újító jellege abban a tekintetben, hogy a hatályostól eltérő megközelítésben szabályozza a különleges jogrendet, a nemzetgazdaság felkészítését és mozgósítását, valamint új intézményként meghatározza az összehangolt védelmi tevékenységet, amelynek keretében indokolt esetben békében is lehetőség lenne olyan sajátos szabályok, korlátozások alkalmazására, amelyek eddig csak ágazati körben vagy különleges jogrend idején voltak alkalmazhatók.

A javaslattal kapcsolatos eddigi vitáink során egyértelműen látszott, hogy a sok kifogás ellenére baloldali képviselőtársaink is szükségesnek tartják a reformot. Érzékelik, hogy a mai körülmények között szükség van olyan szabályozási keretek kialakítására, melyek képesek egységben kezelni a védelem és a biztonság kategóriáit. Az eddigi felfogásunk szerinti, főként fegyveres testületek által ellátott védelem már nem elég hatékony. Mellette, illetve vele együttműködve szükség van egy lényegesen tágabb, az állam más ágazataiban is megjelenő, valamint a társadalom és a gazdaság rendszerében is meghatározó biztonságtudatosságra. A javaslat célja egyértelműen ennek az új, a korábbinál komplexebb és ezzel együtt rugalmasabb rendszernek a megalapozása, amelyre hazánk védelmének és biztonságának erősítése érdekében szükség van.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai