Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.13:34:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2019.02.25.), 36. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hogy ki a legnagyobb magyar, azt szerencsére nem nagyon kell találgatni, és most nem, nem a termetre gondoltam, az egy genetikai örökség. Az emberi nagyságra gondoltam, ami egy egészen más tészta: emberileg naggyá döntésekkel, cselekedetekkel válik azzá, már aki. Széchenyi István például kétségkívül emberileg nagy ember volt, ahogy Kossuth megfogalmazta, polgári erényben a nagy férfiak közé tartozott. Mellesleg ebbe a jeles klubba tartozott maga Kossuth Lajos is, de úgy gondolta, hogy van még nála is nagyobb magyar, aki egyébként nem mellesleg politikai ellenfele volt; akkoriban a politikusok, a politikai ellenfelek így tisztelték meg egymást. Egy igazi nagy korszaka volt ez a magyar történelemnek, több évtizeden keresztül tartott ez a korszak. Széchenyi István például a harmincas éveinek nagyjából a közepén járt, amikor egy laza mozdulattal teljes évi jövedelmét ajánlotta fel egy Magyar Tudós Társaság megalapítására, ebből lett a későbbi Magyar Tudományos Akadémia. Ehhez az elképzeléshez mások is csatlakoztak, ez egy ilyen kor volt: divat volt magánvagyonokból közcélokra áldozni, és nagyon nem volt divat a köz vagyonát magáncélokra lenyúlni. Menő korszak volt: divat volt hazafinak lenni, és ezek a jeles férfiak és nők bizony nem szűkölködtek ezekben az erényekben.

Ma más idők járnak. Palkovics miniszter úr, nem tudni, pontosan milyen megfontolásból és kinek akar imponálni ezzel, most éppen azon dolgozik gőzerővel, hogy a reformkor egyik nagy eredményét, nagy vívmányát, a Magyar Tudományos Akadémiát tönkretegye. A stílus maga az ember, ahogy mondani szokás, ráadásul ez a tönkretétel most olyan stílusban zajlik, ami még konzervatív tudósok szemét is csípi. Elég itt csak Körösényi Andrásra utalni vagy magára Pálinkás Józsefre, aki nemcsak fideszes képviselő volt valamikor, hanem a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, atomfizikus. Pálinkás József atomfizikus, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke így fogalmazott: „Elkezdődött egy huzavona, már-már zsarolás, hogy az MTA hogyan akasztja fel magát, mert ha nem, akkor ők, mármint a kormány akasztják fel”; így nyilatkozott a kormány, az önök tárgyalási stílusáról.

Az meg egészen egyszerűen gusztustalan, hogy az a Palkovics miniszter kéri számon a tudományos teljesítményt a Tudományos Akadémia tagjain, aki korábban kutatóként szerződésben vállalt kötelezettségének nem tett eleget, nem publikált, legalábbis látható nyoma ilyen publikációnak nem volt, miközben kormánypárti lapok, a lakájmédia egymás után írja a cikkeket arról, hogy alacsony a Magyar Tudományos Akadémia kutatóinak teljesítménye, például nem publikálnak elég sűrűn. Olyanok kérik számon a teljesítményt magyar tudósokon, akiknek ilyen látható teljesítmény nincs a tarsolyukban.

Nemhogy adnának a Magyar Tudományos Akadémia céljaira pénzt, ellenkezőleg: közpénzt vonnak el tőle, miközben szemünk láttára jönnek létre óriási magánvagyonok az országban; nem másból, mint a közpénz megcsapolásából.

Nem lehet tudni, hogy egyszerűen miniszterelnöki utasításra teszik tönkre a Magyar Tudományos Akadémiát, vagy egyszerűen a megfelelési kényszer az, ami erre ösztönözi Palkovics miniszter urat, a végeredmény sajnos mindegy. A legnagyobb magyar egyik legnagyobb teljesítményét, a Magyar Tudományos Akadémiát fogják önök, ha nem vigyázunk, tönkretenni. Ebben az értelemben önök ehhez az emberi nagysághoz nem érnek fel, Széchenyi Istvánnak a sarkantyújáig nem érnek fel. Hogy ki a legnagyobb magyar, azt tudjuk, és hogy ki a legkisebb magyar a kormányoldalon, sajnos erre a címre van bőven jelentkező, és nem, nem a termetre gondoltam. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Párbeszéd és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai