Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.09:29:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2022.02.21.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Éppen megnéztem az ön életrajzát (Tordai Bence: És Gyurcsány!), és hat évig volt Gyurcsány Ferenc (Derültség és taps az ellenzéki sorokban.) és Bajnai Gordon államtitkára (Arató Gergely: Büszke is vagyok rá!), tehát ön a Gyurcsány, Bajnai-kormányok államtitkáraként kétségtelenül a korrupció avatott szakértője.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt tudom mondani önnek, amit Gurmai Zitának is elmondtam: önök egy olyan eljárásról beszélnek, amely a nyomozó hatóság asztalán fekszik, és a nyomozó hatóság végzi a dolgát benne. Ebben az ügyben a magyar ügyészség a nyomozó hatóság, a nyomozó hatóság pedig meg fogja állapítani azokat a tényeket, amelyek alapján egy vádemelést lehet mérlegelni, és utána pedig a bíróság megállapítja a felelősséget. Azért önnek mint képviselőnek felhívom a figyelmét, hogy volt már olyan eset, amikor más országgyűlési képviselőnek is felfüggesztették a mentelmi jogát, és volt olyan eset, amikor megállapították a felelősséget, volt, amikor nem állapították meg. Tehát kérem, hogy óvatosan bánjon ezekkel az állításokkal.

Ami pedig az igazságügyi miniszternek vagy a minisztériumnak az álláspontját illeti, ezt világosan többször is jelezte az igazságügyi miniszter. Az az álláspontja a miniszternek, hogy a törvény mindenkire vonatkozik, a törvény előtt mindenki egyenlő. Ha akár az államtitkára ellen indítanak büntetőeljárást, akkor az Igazságügyi Minisztérium egyet tehet: együttműködik a nyomozó hatósággal, és a büntetőeljárás keretei között segíti a nyomozást. Ezek után az Igazságügyi Minisztériumban már nincsenek olyan ügyek, amelyek a korábbi államtitkárhoz köthetők, hiszen egyébként ezek a végrehajtási ügyek átkerültek egy másik hatósághoz, az Országgyűlés döntött erről egy törvénymódosítással.

Tisztelt Képviselő Úr! Visszatérve ahhoz, amiket állított, tényleg azt szeretném kérni öntől, hogy azért a 2006-os eseményekre visszaemlékezve, amikor ön államtitkár volt, kérem, ítélje már meg, hogy vajon az egy jogállami megoldás volte, amit az utcákon a tüntetőkkel szemben alkalmaztak: földön fekvő embereket rugdostak a rendőrök, földön fekvő ellenzéki tüntetőket rugdostak. Ez ön szerint jogállami megoldás volt? Ön lenne a jogállam legmegfelelőbb szószólója itt az Országgyűlésben? Tehát kérem, legyen már ennyi önkritikájuk, hogy legalább azok ne szólaljanak fel, akik 2006-ban szerepet játszottak az akkori kormány tevékenységében, és legalább védje a jobbikosok maradék becsületét, ha még van ilyen. Nem tudom, hogy a szövetségen belül hogyan rendezik le ezt az ügyet, nyilván megvan a módja a mediálásnak, de én úgy érzem, hogy a 2006-os események a jogállam súlyos sérelmét jelentették. Az, hogy akkoriban a most hangos emberi jogi szervezetek nem tiltakoztak ez ellen, és nem vitték Brüsszelbe az ügyet, súlyos szégyen ezekre a szervezetekre nézve. Ezekre a szervezetekre nézve ez egy súlyos szégyen!

Nem egyszerűen arról van szó, hogy emberi jogi szervezetek állították, hogy sérültek az emberi jogok, hanem ezt követően büntetőeljárások voltak, és a bíróságok ítéletekben marasztalták el például azokat a hivatalos személyeket, rendőröket, akik visszaélést követtek el, és akik erőszakot alkalmaztak. Tehát azt kell hogy mondjam, papír van arról, hogy akkoriban megsérült a jogállamiság, ezért kérem, hogy szerényebben használják ezt az érvet Magyarországgal szemben.

Az egész egyébként egy politikai döntés, semmi másról nem szól, csak a gyermekvédelmi törvény miatti bosszúról szól ez az egész jogállamisági ítélet. Ez a kormány álláspontja, és erről fognak dönteni a népszavazáson az emberek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai