Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.20:52:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2017.04.18.), 48-50. felszólalás
Felszólaló Teleki László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  48 - 50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TELEKI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! (Folyamatos zaj. ‑ Az elnök csenget.)

ELNÖK: Várjon, képviselő úr! Megvárjuk, míg csönd lesz. Innen kezdjük újra, parancsoljon!

TELEKI LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az iskolarendszer minden szintjén, az alapfoktól kezdve a szakképzésen át a felsőfokig a tanulás képességére kell alkalmassá tenni a jövőbeli munkavállalókat, mert főleg így van mód az adott foglalkozáshoz szükséges képzettség megszerzésére.

(14.40)

A gyerekeknek az alapvető kompetenciákat kellene elsajátítaniuk, hogy képesek legyenek az új ismeretek befogadására, az együttműködésre, majdan munkavállalásra. Ezt az alapkövetelményt azonban a jelenlegi iskolarendszer és szakképzési rendszer képtelen teljesíteni. Ha a jelenlegi szakképzést vesszük górcső alá, akkor azt láthatjuk, hogy az intézményrendszer túlcentralizált, a szakmai tartalmak nem megfelelő módon kerültek összeállításra, és a szakképzési struktúra sem a legideálisabb.

Ezek a problémák összességében eredményezik a mostani fenntarthatatlan helyzetet abban a szektorban. A jelenlegi szakemberhiányt nem lehet megfelelőképpen pótolni akkor, ha nem kellő szaktudással és szakképzettséggel kerülnek a fiatalok a munka világába. Nem hiszem, hogy egy lakásfelújítás közben a tulajdonosok annak örülnek, ha egy munkát többször, kétszer vagy háromszor kell újra elvégeztetni azért, mert az adott mesterember kontár módon végezte el a rábízott feladatot. Ma sajnos a kormányzati döntésekbe kódolt jövő ezt vetíti elénk. A nem megfelelő szaktudással a munkaerőpiacra kilépőkért a kormányzat tartozik felelősséggel, mivel olyan képzési struktúrát és intézményrendszert tart fenn, ami nem képes az elvárható módon megtanítani a szükséges ismeretekre.

Elsősorban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara befolyásának köszönhetően túlságosan is a pil­la­natnyi igényekre koncentrál a szakoktatás a jelen pillanatban. A kormányzat is gyakran hivatkozik a német duális képzésre, csakhogy ott erősebb az alapképzés, sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a kompetenciaalapú képzésre, mint nálunk. A modern vi­lág az együttműködésre, a csapatmunkára épül. Aki ezt nem érti meg, lemarad a versenyben. A hatalom ál­tal túlközpontosított gazdaság, a verseny győzteseinek a kijelölése gyengíti az ország versenyképességét, amit az összehasonlító adatok évről évre jeleznek. Az is roppant hátrányos, hogy a piacképes szaktudással, nyelvtudással rendelkező fiatalok és nem annyira fiatalok nagy számban mennek el az országból.

Tisztelettel kérdezem államtitkár úrtól, hogy mikor láthatunk valódi eredményeket a szakképzésben. Mikor kezdenek érdemi lépéseket a szakképzési struktúra és a központosított intézményrendszert érintően, hogy ténylegesen javuljanak a hazai szakképzési rendszer esélyei? Köszönöm előre is megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  48 - 50  Következő    Ülésnap adatai