Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.15:40:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 10. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy olyan ügyről szeretnék most önöknek beszélni, amely az önrendelkezés alapvető emberi jogát érinti, és az önrendelkezés emberi jogával kapcsolatban az elmúlt hónapokban számtalan vitát tapasztalhattunk a magyar közéletben. Voltak olyan viták, amelyek a közélet és a politika különböző aspektusait érintették. A viták egy része elérte a bíróságokat is. Volt olyan terület, ahol alkotmánybírósági ítélet született, ilyen volt az eutanázia kérdése, ahol tíz év után foglalt állást az Alkotmánybíróság.

Megjegyzem, ha már az eutanáziát példaként említettem: ez az ügy is nagyon jól mutatja, mennyire fontos, hogy az Országgyűlés olyan jogi szabályozást tudjon alkotni az egyes kérdésekben, amely előremutató, amely képes a változó világot, a változó szemléletet magába integrálni, ami körülöttünk létezik mindig, a társadalomban, nem pedig mereven ragaszkodnak egyfajta gondolkodásmódhoz, egyfajta világnézethez, amivel egy idő után óhatatlanul is konfliktusba kerül a társadalom változó értékítélete.

Az eutanázia jó példa erre, és az őssejt ügye is, úgy látszik, hasonló irányban halad. Bár itt Alkotmánybíróságról nem beszélhetünk, de a magyar bíróságok előtt van már egy ügy, amely az őssejtek ügyében keletkezett. Egy olyan szülő fordult a bírósághoz, aki szeretné, ha a megszületendő gyermekének a köldökzsinórjából azt a vért levennék, amely lehetőséget ad arra, hogy abból őssejtet tároljanak a születendő gyermek számára a későbbiekben.

Nos, mint említettem, komoly vita van e körül az eljárás körül, és ez így természetes, hiszen egy olyan tudományos módszerről van szó, amivel kapcsolatban vannak tapasztalatok, de nyilván, ahogy megyünk előre az időben, és egyre inkább több tudományos tapasztalattal rendelkezünk, annál bizonyosabban fogjuk tudni azt, hogy milyen betegségek gyógyítására szolgálhat ez az új eljárás. Ma már tudnak bizonyos dolgokat, úgy tűnik, biztosan, más ügyekben kevésbé biztosak a tudósok. Szinte biztos az, hogy egyes betegségek, leukémia, sugárfertőzések gyógyítására alkalmas ez. Valószínű, hogy szívbetegségek, rák, immunbetegségek és más jelentős betegségek gyógyítására is alkalmas, és ami az igazi vitákat kiváltja, nagy valószínűséggel a szervátültetésnek is egy komoly alapját képezheti a jövőben ez az eljárás.

Mindenesetre egy biztos, hogy az önrendelkezési joggal kapcsolatban komoly viták merülnek itt fel. Amikor ez a kérdés a magyar közvélemény homlokterébe került, megszólaltak jogászok, és olyan alkotmányjogász is megszólalt, aki azt nyilatkozta, hogy “a köldökvér a magzathoz tartozik, és nem az orvoshoz, vagyis ellentétes az egészségügyi törvény szellemével, hogy a szülők nem rendelkezhetnek rólaö. E szerint az alkotmányjogász szerint az önrendelkezési jog gyakorlásának ez esetben a rendkívül konzervatív szemlélet a gátja, s ha a törvény kiegészítése szükséges, azt mielőbb meg kell tenni.

Nos, ez a jogi vélemény ráadásul azért született, és nagyon sok hasonlót olvashattunk a sajtóban, mert, mint említettem, volt olyan szülő, aki a bírósághoz fordult, és nem egyedül vannak olyanok, akik hasonló helyzetben léteznek ma Magyarországon. Több mint 50 szülő van, aki várakozik arra, hogy törvényes eljárás keretében vehessék le a vért a köldökzsinórból Magyarországon a kórházakban, a szülészeteken. Ráadásul ez azért került a viták középpontjába, mert az Egészségügyi Tudományos Tanács állásfoglalása alapján az egészségügyi tárca illetékese törvénytelennek ítélte a hazai szülészeteken levett köldökzsinórvérrel kapcsolatos gyakorlatot.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, a helyzet az, hogy a törvény nem foglal ebben az ügyben egyértelműen állást, nyilvánvalóan ezért is kellett az Egészségügyi Tudományos Tanács állásfoglalását kérnie a tárcának. De az is elég világos, hogy a nemzetközi tendenciákkal és a hazai elvárásokkal sincs összhangban igazából ez az állásfoglalás. Ezért azt gondolom, nekünk itt, a Magyar Országgyűlésben közös erővel kellene azon munkálkodnunk, hogyan tudjuk a magyar jogi szabályozást úgy megváltoztatni, hogy az lehetővé tegye az önrendelkezési jog szabad gyakorlását mindazok számára, akik az őssejt levételétől a későbbiekben születendő gyermekük esetleges betegségekkel szembeni gyógyulását várják.

 

 

(9.30)

 

Az a meggyőződésem, hogy ennek a lehetőségnek a szabaddá tétele mindannyiunk számára egy rendkívül fontos tett lenne az elkövetkezendőkben.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai