Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.19:01:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2016.04.25.), 60. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretném azzal kezdeni, hogy elmondjam, honnan indult a jelenlegi kormány akkor, amikor átvette a kormányrudat. 2010 előtt a közbeszerzési szabályok alapján senki nem vizsgálta a közbeszerzéseken induló cégek tulajdonosi hátterét. A jelenlegi kabinet egyik első dolga volt mindezért, hogy változtatott ezen a gyakorlaton. A jelenlegi törvények már garantálják az átláthatóságot, ma már mindenki számára nyilvános, hogy ki indul el egy közbeszerzésen és kik kapnak megbízásokat. Biztosan lehet ennél többet tenni, de azt nem mondhatja, hogy a kormány semmit nem tett az átláthatóság megteremtése érdekében, főleg úgy nem, hogy csak az uniós pénzek esetében 44 ezer cégnek kellett arról nyilatkoznia, hogy mi a tulajdonosi háttere. A magyar állam számára világos szabályok vannak arra vonatkozóan, hogy kivel lehet szerződést kötni és kivel nem, és ezeket a szabályokat mindenkinek be kell tartania.

Van ennek a kérdésnek egy másik szála is, amelyik a panamai iratokhoz köthető. Szeretném tájékoztatni arról, hogy a Belügyminisztériumban és a Nemzetgazdasági Minisztériumban munkacsoport jött létre annak érdekében, hogy egyenként megvizsgálja a panamai offshore ügy lehetséges magyar szálait. Az adóhatóság is bekapcsolódik majd ebbe a vizsgálatba. Az állampolgárok joggal várják el, hogy világos képet kapjanak arról, hogy a tőkével rendelkezők eleget tettek-e adófizetési kötelezettségeiknek, a fő kérdés ugyanis ez.

A sikeres munkához egyébként az is kell, hogy a nemzetközi szervek és az alacsony adókulcsot alkalmazó országok is együttműködjenek. Ez nem mindig könnyű. Például az MSZP egyik volt alelnökének ügyében az osztrák hatóságok nem adtak át minden információt azzal kapcsolatban, hogy hogyan kerültek százmilliók Simon Gábor számlájára. Van tehát bőven tennivaló.

De azt hiszem, hogy az átláthatóság ügyében önöknek is van tennivalója. Szeretnék itt utalni arra, hogy az önök pénzügyi beszámolói az Állami Számvevőszék vizsgálata alapján többször nem feleltek meg az alapvető követelményeknek. A beszámolók, így a jelentés nem mutattak valós és megbízható képet a párt gazdálkodásáról, így például nem tüntettek fel pénzügyi támogatókat. Ilyen zavaros körülmények között aztán semmi csodálkoznivaló nincs azon, hogy kirobbant a jobbikos belháború. Az önök belső elszámolási vitája, merthogy erről van szó, minden bizonnyal azért van, mert a jobbikos vezetők egy jelentős része saját rokonait alkalmazza, a frakcióköltések jelentős része egyetlen rejtélyes cégcsoporthoz megy, önök cégtemetőket hagynak maguk után, és még a kémkedéses botrány pénzügyi vonatkozásait sem tisztázták.

Ebben a kérdésben, ebben az elszámolási vitában a kormány természetesen nem kíván részt venni, de továbbra is azon dolgozik, hogy átlátható viszonyokat teremtsen az állami kiadások terén. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai