Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.19:24:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2016.11.02.), 8. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A Fidesz gazdaságpolitikája zsákutca. Az LMP ezt már régóta mondja.

A kormány gyakran hangoztatja, hogy számára milyen fontos, hogy a különböző kérdésekben megismerje a választók véleményét, de eddig még sem a bérek, sem az egészségügy, sem az oktatás területén nem kezdeményeztek nemzeti konzultációt; nem véletlenül, mert azt gondoljuk, hogy egyikre sem lehet a kormány büszke.

Fel kell tenni a kérdést, miért tartunk ott, hogy ma már Romániával és Bulgáriával versenyzünk. Mi­ért nem tudtuk a nyugat-európai és a régiós országokkal szemben az elmúlt években csökkenteni a hát­rányunkat? A választ a kormány zsákutcás gazdaságpolitikájában találjuk meg. Ez a gazdaságpolitika ingatag lábon áll. Kritikusan függünk az európai uniós pénzektől ‑ 2015-ben a GDP 5 százaléka jött be. Függünk az autóipartól és már lassan a külföldön dolgozók hazautalásaitól is. A szakemberhiány és az el­vándorlás növekszik. És ahelyett, hogy a kormány megteremtené a radikális béremelés lehetőségét a többkulcsos személyi jövedelemadó bevezetésével és a járulékok csökkentésével, nem gondolja végig, hogy a külföldi vendégmunkások betelepítésével to­vább szorítja lefelé a béreket, és erősíti a kivándorlást.

Persze, már látszik, hogy a válságjeleket a kormány is észleli, de ahelyett, hogy irányt váltana, még jobban ragaszkodik a zsákutcás gazdaságpolitikához. A kudarc beismerésére azonban képtelen a fideszes kommunikációs gépezet, mert úgy ítéli meg, hogy ez a gyengeség jele. Pedig a jó kormányzáshoz a hibák beismerése és a változtatási képesség is hozzátartozik. De a kormány inkább tönkreteszi több százezer ember életét, de kitart az elhibázott gazdaságpolitikai irány mellett. Márpedig ez hamarosan odavezet, hogy külföldi vendégmunkások dolgoznak majd Magyarországon éhbérért a külföldi nagyvállalatok összeszerelő üzemeiben. Mindezt azért, mert azt gondolják, hogy egy-két unortodox intézkedéssel máris kistigrisekké válunk. Nem látják, hogy még a példaképnek tekintett ázsiai országok is több olyan lépést tettek meg, amiket a Fidesz-kormány elutasít.

Szeretném kiemelni ezek közül az oktatást, az egészségügyet és a kormányzást. Azt lehet mondani, hogy semmilyen felzárkózás, sikeresség, innovációs tevékenység nem képzelhető el az oktatás fejlesztése nélkül. Mégis az egyetlen, amit önök ezeken a területeken tettek, az az értelmetlen és káros központosítás. A szakképzést is átalakították, aminek csupán az volt a célja, hogy a szakképzett munkaerőt minél olcsóbban kiárusítsák a hazai és a külföldi nagytőkének. A magyar kisvállalkozók arról panaszkodnak, hogy a szakképzés egyoldalú, csak a multinacionális cégek igényét nézi, holott nekik nem futószalag mellé kellene szakbarbár, hanem rugalmasan alkalmazkodni tudó, több területet ismerő emberek kellenek. Erre a lebutított szakképzés nem alkalmas.

Nem egyszerűen az oktatásról van szó, hanem a tudásról. A jövő gazdasága tudásintenzív. Ezt mindenki tudja, csak a Fidesz-kormány nem. Többek között ezért baj az urizálás, a szűk baráti kör teljesítmény nélküli gazdagítása közpénzből. Ez a jövő egyértelmű felélése. Ez látszik a kormány sok intézkedésén, akár az energiahatékonyság támogatásának elsikkasztása, akár a szélenergia betiltása kapcsán.

Drasztikus javulás kellene az egészségügyben is. Nemcsak a kórházi ellátás van bajban, hanem háziorvosok, gyermekorvosok, fogorvosok hiányoznak egyre több helyről, és nagyon sok településen az egészségügyi intézmények fizikai állapota olyan, hogy oda az ember legszívesebben be sem menne.

És szólni kell arról is, hogy a működő országhoz hiányzik a felkészült, nem korrupt államigazgatás. Tudjuk, ezt nehéz önöknek elfogadni, pedig ez is el­en­gedhetetlen feltétele a fellendülésnek. Az LMP szerint tehát új irányra van szükség, elsősorban a társadalmi különbségek csökkentésére, a korrupció felszámolására, és az urambátyám-világ helyett arra, hogy munkával lehessen előrejutni. És ebben a legsürgősebb feladat, hogy a gazdaságfejlesztésben az olcsó munkaerő helyett a tudásra alapozzuk a stratégiánkat. Ehhez pedig emelni kell a béreket, és a jelenlegi többszörösét kell az oktatásra, a szakképzésre és az egészségügyre költeni. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai