Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.10:35:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2016.11.02.), 76. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bár az eredeti kérdésében nem szerepeltek ezek a kérdések, de mindenképpen szeretnék válaszolni. Remélem, hogy megnyugtató válaszokat fog kapni, hisz a gondolataiból és a kérdéseiből ‑ mind az írásban, mind a szóban megfogalmazott kérdéseiből ‑ az derült ki, hogy nem tájékozott kellően a tekintetben, hogy milyen célok és milyen okok motiválták a szakképzés átalakítását. Kettőt mindenképpen szeretnék megemlíteni, amelyek összefüggenek az ön gondolataival és a kérdésével.

Az egyik legfontosabb cél az volt, hogy a szakképzés, a szakképzésben eltöltött évek ne jelentsenek zsákutcát az ott tanulók számára, s intézménytípustól függetlenül mindenki számára lehetőség nyíljon a továbbtanulásra.

A másik fő cél az volt, hogy úgy alakítsuk át a szakképző intézményeket és a szakképzést magát, hogy a munkaerőpiaci igényeknek megfelelő képzés alakuljon ki, olyan képességek és tudás jöjjön létre a leendő szakmunkások birtokában, amivel eredményesen el tudnak helyezkedni, és jó munkát tudnak végezni. Ezért vontuk be többek között a vállalkozók világát, a gazdaságot legjobban ismerő társaságot, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát abba az átalakító munkába, ami az elmúlt időszakban történt.

De hogy a szakgimnáziumokról és az ott folyó képzésekről is beszéljek: természetesen mind a pedagógusok, mind a szakoktatók megbecsülése folyamatosan történik. A pedagógusok béremelése ezt jelenti, és a szakoktatók felvételét és megbecsülését is nagyon-nagyon fontosnak tartjuk. De hogy megfelelő tudással rendelkezzenek a szakgimnáziumban tanuló diákok, már többször elmondtuk, hogy az ottani érettségi egyenrangú a gimnáziumi érettségivel, a szakképzésben viszont több tudást tudnak magukénak, hisz emelt óraszámban is tanulhatják a szakmájukhoz, a szakképesítésükhöz szorosan kapcsolódó anyagokat.

Tehát nem igaz az, amit állít, hogy a szakképző iskolákban a szakképzést nem megfelelő hangsúllyal és megfelelő módon végzik az ott dolgozó pedagógusok. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai