Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.16:42:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2016.11.02.), 198-200. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  198 - 200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Igyekszem ilyenkor egy nagy levegőt venni, de előttem az államtitkár úr olyan dolgokra ragadtatta magát, ami még itt is szokatlan. A hazudozás magasiskolájában ön önálló katedrát kaphatna, és marha jó órákat tarthatna ott. Százmilliós ingatlankiszervezéssel vádolja azt a Jobbikot, amelyiknek… (Dr. Völner Pál a Jobbik felé mutatva: Novák Előd…) ‑ maradjon csöndben, én beszélek! ‑ nincsen ingatlana. Hát hova megy ön tanácsadókért…

ELNÖK: Bocsánat, képviselő úr, én beszélek, és ezért ön letiltom. Önnek nincs arra lehetősége, hogy napirend utáni felszólalásban reagáljon egy megelőző felszólalásra. Tisztelettel arra kérem, hogy mondja el a sajátját, és maradjunk ennyiben. Parancsoljon, öné a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Visszatérve a kormányzati hazugságspirálból a valóságba, a hétvégén Kispesten jártam egy kilakoltatás előtt álló devizahitel-károsult családnál. Igyekeztem az ezzel kapcsolatos kérdéseimet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez célozni, közben azért még a jegybankelnök is a teremben tartózkodott, de érdemi választ nem kaptunk. Foglaljuk hát össze őhelyettük a tényeket!

A helyzet az, hogy ma Magyarországon még mindig több mint 140 ezer ember nem képes vagy nem teljeskörűen képes fedezni az úgynevezett hiteleit, és ebből kifolyólag a 90 napon túli tartozása miatt kilakoltatás előtt állhat. Mintegy 15 ezer árverésre került sor.

El kell hogy mondjuk, hogy amíg ez a kormányzat dicshimnuszokat zeng a saját teljesítményéről, adott esetben egy román döntés, ahol felvételkori ár­folyamon váltották át az úgynevezett hiteleket, sokkal kedvezőbb helyzetbe hozta az ottani adósokat, mint ahogy az itteni kormány bánt a saját állampolgáraival. Ugyanis itt nem felvételkori árfolyamon forintosítottak, hanem majdnem piaci árfolyamot sóz­tak a szerencsétlen károsultak nyakába, több száz­ezer embert indokolatlanul sújtva ezzel. Ráadásul a kormányzat aláírt egy paktumot a Bankszövetséggel, Európában talán példátlan módon, kiszolgáltatva a saját állampolgárait azon kereskedelmi bankoknak, amelyek önök által elismert módon visszaélések tucatjait hajtották végre.

A károsultaknak látszatmegoldásokat kínáltak, valódit nem. A magáncsőd intézménye kész csőd, becsődölt, alig pár száz szerződést tudtak kötni. A Nemzeti Eszközkezelőt tartják önök talán még az egyik legsikeresebb konstrukciójuknak, és a Nemzeti Eszközkezelő tekintetében bizony több mint 30 ezer embertől elvették az ingatlantulajdonát. Visszabérelhetik ezek az emberek a saját lakásaikat, házaikat. Még ez is segítségnek tűnik sokak számára, inkább, mint az utca. A probléma az, hogy ennek az intézménynek a költségvetési kerete lassan kimerül. Sajtójelentések szerint mintegy 500 szabad hely található benne. Ma, amikor a nemzetgazdasági miniszter urat kérdeztem arról, hogy mikor, milyen formában különítenek el ide költségvetési forrásokat, nem válaszolt, pedig ezeknek az embereknek, ha nem is érdemi, de átmeneti segítségeket nyújthatna ez a konstrukció. Pár milliárd forintról lenne szó.

Pár milliárd forintra lenne szükség ide. Ez a Várba költözés töredéke lenne. De ha csak azt nézzük, hogy a letelepedésikötvény-üzletáguk közvetítői bevételének egy töredékéről beszélünk, akkor egészen röhejes, hogy magyar állampolgárokra, magyar károsultakra nem fordítanak ennyi pénzt. Márpedig a helyzet az, hogy ha csak az offshore bizniszük közvetítői cégek által lenyelt mintegy 100 milliárdos nagyságrendű összegének a felét idecsoportosítanák, akkor majdhogynem az összes károsult emberi helyzetbe kerülhetne. Az önök számára ez valamiért nem fontos.

(15.00)

Bár már a sajtóban lebegtették, hogy ezt a lete­le­pe­désikötvény-üzletet, a piszkos pénz megszerzésének Fidesz-KDNP-s módját adott esetben felülvizsgálják. Nem kivezetik, hanem felülvizsgálják. A valóság ezzel szemben mégis más. Amit a kezemben tartok (Felemel egy papírlapot.), ez a Gazdasági bizottság ma elfogadott határozata, ahol a Fidesz-KDNP felülvizsgálat, kivezetés helyett egy dolgot csinál: az előttem látható, Cipruson bejegyzett közvetítő cég tevékenységét a Seychelle-szigetek területére is kiterjeszti. Ez a fideszes nemzetgazdasági jövőkép, a Seychelle-szigetekről is hoznak ide gazdag migránsokat, akik majd vásárolnak, aztán majd lejár a futamidő, természetesen vissza kell fizetni az összegeket; de úgy látszik, hogy nem elég önöknek az, hogy a kerítés környékén nem tudják kezelni a problémákat, most még a gazdag migránsokkal kapcsolatosakat sem tudják.

Az ArabianBusiness.com nevű oldal tekintetében pedig azt látjuk, hogy továbbra is hirdetik azt a kötvényt, aminek a kivezetéséről, felülvizsgálatáról már sajtóhíreket azért lebegtetnek ‑ hangsúlyoznám, hogy inkább a felülvizsgálatáról, pedig hozzám közelebb állna a kivezetése ‑, de azt látjuk, hogy miközben a hitelkárosultakra pár milliárd forintot sem tudnak e tekintetben elkülöníteni, a piszkos pénz megszerzése továbbra is fontos. És egy ennyire éles helyzetben, amikor csomagban kellene elutasítani a tudatos betelepítés minden jogcímét, még mindig fontosabb önöknek az, hogy ciprusi, feltételezhetően offshore hátterű vállalkozások tevékenységét a Seychelle-szigetekre terjesszék ki. Ottani magánemberek, vállalkozók, pénzemberek jöjjenek be ebbe az országba, ahelyett, hogy az itteni emberek boldogulhatnának Magyarországon. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  198 - 200  Következő    Ülésnap adatai