Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.08:37:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2016.11.02.), 128. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen egyrészt a felvetést, hogy beszélhetünk erről a fontos kérdésről. Azt gondolom, hogy kormányoldal és ellenzék tekintetében is egyetértés van abban, hogy nincs versenyképes ország versenyképes oktatási rendszer nélkül. Ezért az államnak fenntartóként valóban újra kell gondolnia a teljes oktatási rendszert, ami a köznevelést, a szakképzést és a felsőoktatási rendszert is érinti.

Alapvetően azt is gondolom, hogy le kell számolni azzal a hazugsággal, ami évtizedek óta velünk él, ami azt mondja, hogy egy diploma az ember zsebében lényegében egy életbiztosítást jelent, vagy ha úgy tetszik, egy fizetésbiztosítást is jelent a diploma kézhezvétele és az első nyugdíj kézhezvétele közötti időszakban.

Arról sokat vitatkoztunk egyéb fórumokon is, hogy a technológia fejlődése milyen új típusú kihívások elé állítja a munkavállalókat, és azt gondolom, hogy ez nemcsak a magyar oktatási rendszer kérdésében vetődik fel, hanem sok állam foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, ami egy kiváló lehetőséget ad az ellenzéknek arra, hogy valóban ne a kormányhoz viszonyított politikai viszonyrendszerrel, hanem valóban az észérvek mentén próbáljon meg állást foglalni ebben a kérdésben.

A magyar államnak az az álláspontja ebben az ügyben, és a kormányzati viták is erről szólnak, hogy helyes‑e az, hogy egy felvételi nélküli rendszerben a diák csak akkor szembesül azzal, hogy az általa birtokolt tudás nem biztos, hogy elegendő egy felsőoktatási rendszerben való részvételre és onnan kikerülve egy piacképes tudással egy jó állás betöltésére, amikor már késő ezen változtatni. Hogyha a felvételi rendszer működik, akkor ezt már az alapfokú oktatási intézményből való kikerülést követően megkaphatja visszajelzésként, és valóban egy olyan szakképzésnek lehet a birtokában, ami egyáltalán nem alacsonyabb rendű, mint egy diplomás képzés esetében meglévő képzettségi szint, hiszen ma látjuk azt, hogy akár a bérviszonyok tekintetében, életminőség tekintetében egy jó szakképzéssel rendelkező szakmunkás sokszor megfelelőbb vagy jobb anyagi kondíciók mellett tud elhelyezkedni, mint egy diplomával rendelkező.

Ezért azt gondolom, hogy ennek az állami kontrollnak a behozatala a rendszerbe inkább javíthatja azt, hogy sokkal több elégedett és valóban piacképes tudással rendelkező hallgató legyen Magyarországon. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai