Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.10:16:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.), 43. felszólalás
Felszólaló Dr. Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési Bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 13:45


Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZŰCS LAJOS, a Költségvetési Bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Mélyen tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A 2024. évi költségvetés törvényjavaslata fekszik előttünk, aminek általános vitája június 13-15e között 30 órás időkeretben lezajlott. A költségvetési törvényt a parlament valamennyi állandó bizottsága és a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága is megtárgyalta. Mint a kijelölt bizottság előadója ezúton az ő véleményüket is ismertetem.

A tárgyaló bizottságok mindegyike megállapította, hogy a törvényjavaslat megfelel a határozati házszabály 44. § (1) bekezdésében foglalt követelményeknek, tehát a törvényjavaslat megfelel az Alaptörvényből eredő tartalmi és formai követelményeknek, és illeszkedik a jogrendszer egységébe, megfelel a nemzetközi jogból fakadó és az abból eredő, európai joggal kapcsolatos kötelezettségeknek. Azoknál a tárgyaló bizottságoknál, ahol külön nem alkottak véleményt, ott még egyszer nem fogom elmondani ezt a jogrendszerbeli megfelelést, csak a bizottságokban elhangzott és írásban bejegyzésre került véleményeket fogom önökkel ismertetni.

(15.00)

A Költségvetési Bizottság volt az első, amelynek a véleményét megosztom önökkel. A magyar gazdaság energiaimport-igénye nyomán hazánkat különösen hátrányosan érintette az elmúlt nyáron kicsúcsosodott energiaválság. A földgáz és a villamos energia ára megsokszorozódott, az import ára a fizetési mérleg romlását okozta, és a forint is számottevően gyengült a főbb devizákkal szemben az elmúlt év során. Az elhibázott brüsszeli szankciós politika következtében megugrott élelmiszer- és nyersanyagárak begyűrűzése a történelmi aszállyal karöltve jelentős élelmiszer-inflációt okozott Magyarországon.

Ilyen gazdasági körülmények között az a cél, hogy a kormány megvédi az elmúlt évek eredményeit, komoly vállalásnak tekinthető. A kormány fenn kívánja tartani a rezsicsökkentést, a családtámogatások rendszerét, továbbá megvédi a magyar munkahelyeket. A kormány fenntartja a Rezsivédelmi Alapot, amely biztosítja a családok és a vállalkozások védelmét az elszálló energiaáraktól, az alapban mintegy 1400 milliárd forinttal segíti a családok, az állami és önkormányzati szervek, a vállalatok számláinak kifizetését. A külső tényezőket figyelembe véve a világpiaci nyersanyag- és energiaárak normalizálódása, a gazdaság alkalmazkodóképessége következtében a globális inflációs nyomás enyhülése várható, így 2024-ben jóval alacsonyabb lesz a magyar áremelkedés üteme, amelynek következtében a reálbérek ismét érdemben nőhetnek. Jövőre az ország pénzügyi mozgásterét jelentős mértékben fogja javítani, ha Magyarország megkapja a neki járó európai uniós költségvetési forrásokat. A kormány és mi is bízunk abban, hogy a Magyarországnak járó források hosszas politikai időhúzás után végre megérkeznek Magyarországra.

A Külügyi Bizottság véleménye. A Külgazdasági és Külügyminisztérium költségvetésének egyik legnagyobb tétele a külképviseleti hálózat működtetése, amire 2024-ben mintegy 117 milliárd forint áll rendelkezésre, 14 milliárd forinttal több, mint 2023-ban. A legnagyobb előirányzat, az ösztöndíjas és képzési programok költségvetése az ideivel megegyező, 42 milliárd forint marad. Az energiaárak kordában tartásának és az energiabiztonság fenntartásának kulcsfontosságú kérdése a saját villamosenergia-termelés, amiben kiemelt szerepe lesz a Paksi Atomerőmű új blokkjainak. A két új blokk kereskedelmi üzemének mielőbbi megépítése a tárca egyik kiemelt célja.

A Fenntartható Fejlődés Bizottságának véleménye. A 2024-es költségvetésből az idei 81 milliárd forinthoz képest 120 milliárd forint jut energetikai korszerűsítésekre. A másfélszeresére bővülő keret többek között a megújulóalapú energiatermelés fejlesztését, az energiahatékonyság javítását, az alacsony kibocsátású közlekedés ösztönzését segíti elő Magyarországon. Ezen összegből finanszírozhatók többek között az energiahatékonysággal, fenntartható fejlesztésekkel kapcsolatos részfeladatok. A fejezeti kezelésű előirányzatok vonatkozásában a 2024. évben 981,4 millió forint terhére kerülnek finanszírozásra környezetvédelmi pályázatok támogatásai. A víziközmű-szolgáltatások megbízhatósága alapvetően befolyásolja a magyar emberek életminőségét. A vízvezetékrendszer elengedhetetlen felújítása érdekében jövőre soha nem látott mértékű, tízéves rekonstrukciós program kezdődik mintegy 1000 milliárd forint fejlesztéssel. Az átfogó fejlesztés első évében a költségvetés tervezete 50 milliárd forintnyi forrást biztosít erre a célra.

A Gazdaság Bizottság véleménye. A 2024-es költségvetésben több forrás jut a védelmi kiadásokra, így megerősödik a Honvédelmi Alap, amelynek kerete 2024-ben 1310 milliárd forintot tesz ki. A kihívásokkal teli gazdasági környezetben is fenntartjuk a családi adórendszert, a családi adókedvezményeket, és jövőre is biztosítjuk a 30 év alatti édesanyák, a négy vagy több gyermeket nevelő édesanyák és a 25 év alatti fiatalok szja-mentességét, továbbra is támogatjuk a családok otthonteremtését, biztosítjuk az iskolás gyerekek ingyenes tankönyvellátását, a gyest, a gyedet, a gyed extrát és a többi gyermeknevelést segítő támogatást. Továbbra is fontos célunk az infláció év végére egy számjegyűre való csökkentése, a gazdasági növekedés és a teljes foglalkoztatottság fenntartása. 2024-ben várhatóan 4 százalékkal bővül a magyar gazdaság, emellett fenntartjuk azt a célunkat, hogy megőrizzük az ország pénzügyi stabilitását és egyensúlyát. 2024-ben 2,9 százalékos nemzetiössztermék- arányos hiánycéllal és az államadósság 66,7 százalékra való csökkentésével számolunk.

A Honvédelmi Bizottság, a Népjóléti Bizottság, a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága, az Igazságügyi Bizottság, valamint a Kulturális Bizottság a törvénynek való megfelelésről tájékoztatott bennünket, ezt még egyszer nem olvasom fel.

A Mezőgazdasági Bizottság véleménye következik. A magyar gazdák támogatásai 2024-ben is biztosítottak Magyarország költségvetésében. A 80 százalékra emelt nemzeti költségvetési hozzájárulásnak köszönhetően a vidékfejlesztési program keretében 2021-ben és ’22-ben meghirdetett új pályázati felhívásokon nyertes gazdálkodók és vállalkozások projektjeihez kapcsolódó, 2024-ben esedékes kifizetések finanszírozását szolgálja. Nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági cél, hogy a magyar lakosság elsősorban a hazai előállítású terméket keresse és vásárolja. A Magyarországon előállított termékekben a hazai fogyasztók jobban is bíznak, így az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos érzésük is magasabb. Jelenleg az élelmiszeripar még versenyhátrányban van a mezőgazdaság többi ágazatához képest, ezért fontos az, hogy egyedileg, dedikált módon segítsük. Cél, hogy minél magasabb feldolgozottsági fokú legyen a megtermelt élelmiszer. Ehhez az élelmiszeripar szereplői számára mérettől és tevékenységtől függetlenül szükséges forrást biztosítani a 2021 és ’27 közötti támogatási időszakban. Zárszóként kiemelhető, hogy a mezőgazdasági ágazat kulcsfontosságú a gazdaság szempontjából, hiszen ha az időjárás nem rontja a termelési képességeinket, akkor a mezőgazdaság jelentős mértékben járul hozzá a hazai nemzeti össztermék növekedéséhez. A hazai lakosság élelmiszer-ellátása minden körülmények között biztosított lesz a következő évben is.

A Nemzeti Összetartozás Bizottságának véleménye. Míg néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlennek tűnt, hogy Európában háború törjön ki, most az a közvetlen szomszédságunkban zajlik, és a következményeivel szembesülnünk kell. A jelenlegi helyzetben számolni kell a háború elhúzódásának lehetőségével, ebben az esetben pedig különösen fontos, hogy mindazokat az eredményeket, amelyeket elértünk az elmúlt években többek között a nemzetpolitika terén, meg tudjuk védeni. Válsághelyzetben sem szabad stratégiai célokat feladni, a nemzetegyesítés pedig egy ilyen stratégiai cél. A 2024-es költségvetés maradéktalanul ezt a megoldást szolgálja, a benne szereplő, a határon túli magyarságot érintő források a következő években is garantálják a nemzetegyesítés folyamatát.

A Nemzetbiztonsági Bizottság véleménye. A 2024. évi költségvetés tervezetéből is látszik, hogy a kormány kiemelten kezeli a nemzetbiztonsági szolgálatok támogatását, a teljes nemzetbiztonsági szektor finanszírozása jövőre is biztosított lesz. A katonai és polgári szolgálatok 2024-es költségvetési támogatása megteremti a pénzügyi hátterét annak, hogy a fokozódó veszélyek ellenére Magyarország nemzeti szuverenitását megvédjük.

(15.10)

A Vállalkozásfejlesztési Bizottság véleménye. Magyarország Kormánya a nyugdíjasokkal kötött megállapodás értelmében a háborús időkben is megőrzi a nyugdíjak értékét, biztosítja az inflációkövető nyugdíjemelést, és garantálja a már teljes egészében visszaépített és megemelt 13. havi nyugdíj folyósítását.

A kormány célja, hogy elkerüljük a gazdasági visszaesést, és a növekedés idén is folytatódjon. 2024-ben várhatóan 4 százalékos lesz a növekedés. 2010 óta nemcsak gazdaságilag, hanem pénzügyileg is sikerült stabilizálni az országot, egyensúlyban van a költségvetés, és csökkenő pályán az államadósság. A cél az, hogy az ország pénzügyi stabilitása fennmaradjon, mind a GDP-arányos költségvetésihiány-cél, mind a GDP-arányos államadósság csökkenjen.

Összességében megállapítható, hogy a kormány által beterjesztett 2024. évi költségvetés a magyar gazdaság stabilizálását elősegítő intézkedések összessége, amely megfelel a nemzetgazdasági érdekeknek.

Az Európai Ügyek Bizottsága véleménye. Az uniós források tekintetében összességében mintegy 3060 milliárd forint juthat Magyarországra a következő évben mind a költségvetésben megjelenő beruházási és strukturális alapok, egyéb uniós programok, a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz, mind a költségvetésen kívüli, közvetett agrártámogatások révén. Az EU költségvetéséhez a magyar hozzájárulás pedig 692 milliárd forintot tesz ki.

Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elhangzott összegző vélemények alapján kérem a Tisztelt Házat, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai