Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.21:41:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 42. felszólalás
Felszólaló Atyánszky György (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:50


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ATYÁNSZKY GYÖRGY, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszter Úr! A Magyar Köztársaság védelmi politikai kérdéseinek újragondolása során az elmúlt évben meghoztuk azokat a döntéseket, amelyek kijelölik a Magyar Honvédség tízéves fejlesztésének fő irányait. Annak tudatában fogalmaztuk meg a fejlesztés feladatait, hogy ezeréves államiságunk fennmaradásában a történelem során mindig is fontos szerepet betöltő haderő immár a NATO szövetségi rendszerében képes legyen biztonságunkat, jövőépítő munkánkat továbbra is szavatolni. Egy olyan honvédséget céloztunk meg, amely felszereltségében kiképzettségében méltó partnere lehet szövetségeseinknek, és amely erkölcsileg stabil, a nemzetnek elkötelezett állampolgárok lélekben is összekovácsolt, szilárdan vezetett közössége. Ez akkor is teljesülhet, ha mi, az ország sorsát kezünkben tartó döntéshozók biztosítani tudjuk, hogy azok, akik önként vállalják e nemes hivatást, a haza védelmét, a társadalom megbecsült tagjaiként élhessenek és dolgozhassanak.

Szeretném emlékeztetni képviselőtársaimat, hogy tavaly júniusi határozatunkban elsődleges feladatként jelöltük meg a személyi állomány élet- és munkakörülményeinek javítását. Az előttünk fekvő törvényjavaslat azokat a kereteket teremti meg, amelyek között e nemes hivatást vállalók az egységes közszolgálati rendszerbe illeszkedve, ugyanakkor feladataik specialitásai miatt azoktól eltérő szolgálati körülmények között élnek.

Az Országgyűlés és a kormány döntésének megfelelően megtörtént a védelmi szféra stratégiai felülvizsgálata, ezt követően megkezdődött a haderő átalakítása, melynek fontos állomása a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállására vonatkozó törvényjavaslat. A kormány szándékainak megfelelő, a közszolgálat teljes rendszerét átfogó megújulási folyamatba szervesen illeszkedik ez a törvényjavaslat. Az elmúlt években bekövetkezett változások miatt a honvédség tagjainak kötelezettségei, a velük szemben támasztott követelmények lényegesen átalakultak, sajátságot jelentő eltérést mutatnak a közszolgálat más területeihez képest, ezért indokolt, hogy a honvédség tagjainak jogviszonyát a közszolgálat más szereplőitől, ezen belül a kiemelt fegyveres és rendvédelmi szervektől eltérő, önálló törvény szabályozza.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat a jelenlegi szabályozás pozitív elemeinek megőrzése mellett tartalmazza mindazon követelményeket, melyeket az Országgyűlés a közszolgálat szereplőivel szemben meghatározott. Szeretném emlékeztetni önöket, hogy kimunkálásra kerültek azok a követelmények, melyeket a képviselőtársaim a Magyar Honvédség hosszú távú átalakításának irányairól szóló 61/2000. számú határozatában már elfogadtak. A honvédség rendeltetéséből adódó, sajátos követelmények miatt szükséges egyes alapjogok korlátozása, ezek azonban a szükséges és elégséges mértéket nem lépik túl, és a jelenleg hatályos szabályozáshoz képest új elemet nem tartalmaznak.

A törvényjavaslat lényeges eleme, hogy a hivatásos katonák részére garanciákon alapuló életpályát, a szerződéses katonák részére belátható pályaképet biztosít. A teljesítmény értékelését és a minősítés jelenlegi rendszerét úgy alakítják át, hogy a katonák előmenetele valós teljesítményekre és versenyszellemre épül. A katonai pályán történő előrehaladás a fizikai és szellemi felkészültség követelményein alapuló motivációs rendszerrel összehangolt, az állam és a munkavállaló érdekeit is kifejező, a követelményrendszerben meghatározott teljesítmény alapján lehetséges. Mindemellett a törvényjavaslat figyelembe veszi azokat az egyéb követelményeket, melyek a honvédség szervezetéből, a közszolgálat sajátosságából és a szövetségi kötelezettségeinkből fakadnak.

Külön ki kell emelni, hogy a tervezet egyes beosztások ellátása tekintetében nem tesz különbséget a hivatásos és a szerződéses állomány között, azonban a leszerelési segély összegének jelentős megemelésével lehetőséget biztosít arra, hogy a szerződéses katonák szerződésük lejártával megfelelő egzisztenciális háttérrel újra be tudjanak illeszkedni a polgári életbe.

Az új illetményrendszer kapcsán ki kell emelni, hogy a javaslat a köztisztviselői törvényben érvényesített elemeket tartalmazza. Biztosítja, hogy az illetmények színvonala a közszolgálat más területeihez igazodjon. Az illetményrendszer és a szociális juttatások színvonalának fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a hivatásos és szerződéses állományban kellő számú és minőségű utánpótlást biztosítson.

Tisztelt Ház! A továbbiakban a törvényjavaslat néhány jelentős új elemére is szeretnék rávilágítani. A szerződéses állomány létszámának, jelentőségének növekedése azt eredményezi, hogy a honvédségnek a jelenleginél sokkal hatékonyabb módszerekkel kell megjelenni a munkaerőpiacon. A javaslat lehetővé teszi olyan katonai toborzóhálózat kiépítését, amely a munkaerőpiacon a verseny keretei között biztosítani tudja a szükséges személyi állomány megszervezését.

Fontos eleme a javaslatnak a speciális beosztások megjelenése, amely kifejezi azt, hogy a honvédségnél is vannak olyan különleges és egyedi beosztások, amelyek a katonai pálya többi munkakörével nehezen mérhetők össze.

 

(10.50)

 

Külön előnye a tervezetnek, hogy a speciális beosztást betöltők helyzetét rugalmasan kezeli, az egyén elhatározását figyelembe véve lehetőséget biztosít a hadseregen belüli pályamódosításra. A jelenlegi szabályoktól kissé eltér és szigorodik a jogviszony egyoldalú megszüntetésének lehetősége. Előfordulhatnak válsághelyzetek, rendkívüli körülmények, illetve nemzetközi kötelezettségekből adódó feladatok, melyek a Magyar Honvédség alapvető feladatai közé tartoznak. A Független Kisgazdapárt megítélése szerint ezen helyzetek kezelésének egyik biztosítéka a szolgálati viszonyokról történő lemondás korlátozása - itt gondolok a vészhelyzetre egy háború vagy árvíz esetén.

Új elemként jelenik meg a közszolgálati jogviszonyok közötti áthelyezés lehetősége. Álláspontunk szerint a közszolgálat rendszerének továbbfejlesztését elősegíti a különböző állami szolgálatban állókat foglalkoztató szervezetek közötti átjárhatóság megteremtése, amely egyben takarékosságot is jelent, hiszen a közszolgálat egyik területén feleslegessé vált dolgozót a másik területre lehet áthelyezni. Az Országgyűlés és a kormányzat korrupcióellenes harcának megfelelően a törvényjavaslat bevezeti a vagyonnyilatkozat intézményét, amelyet a köztisztviselői törvényhez hasonlóan a különböző szintű beosztásokban egy-, illetve kétévente kell tenni.

Mint ahogy a bevezetőben szóltam róla, a törvényjavaslat az állomány valamennyi tagja részére a jelenleginél objektívabb értékelésen alapuló előmeneteli rendszert vezet be. Az objektivitás a folyamatos teljesítményértékelésen és minősítésen alapszik. Külön ki szeretném emelni, hogy a javaslat markáns eleme hasonló a NATO-országok hadseregéhez. A fizikai követelményrendszer, melynek teljesítése a pályán maradás és az előrelépés lehetőségeit alapvetően befolyásolja; a beosztások és rendfokozatok szoros összekapcsolása, a fokozatos előrehaladás elvének kimondása, valamint az egyes rendfokozatokban történő eltérhető minimális és maximális várakozási idő meghatározása megfelelően ösztönzik a katonákat a magasabb beosztásba kerülésre. Azt biztosítja az objektív értékelés, hogy a legtehetségesebbek jussanak a katonai pályán a legmagasabbra.

A törvényjavaslat illetményrendszerre és a juttatásokra vonatkozó része kapcsán két fontos tényt szeretnék kiemelni. A kialakított illetményrendszer azt jelenti majd, hogy a hivatásos és a szerződéses katonák jövedelme általában megfelel az azonos feltételekkel rendelkező köztisztviselők illetményének, és legfeljebb az egyes rendfokozatokhoz tartozó honvédelmi szorzóval haladja meg. Itt szeretném tisztelt figyelmükbe ajánlani azt a tényt, hogy ma hazánkban a katona az egyetlen állampolgár, akitől azon kívül, hogy élete árán is elvárjuk kötelezettsége teljesítését, azt is elvárjuk, hogy békében, ha kell, háborús körülmények között helyt álljon.

Végezetül szeretném kiemelni, hogy a hatályos szabályozástól lényegesen eltérő körülményekre és feltételekre tekintettel a változások fokozatos bevezetését teszik lehetővé az átmeneti rendelkezések. Ezzel teljes egészében egyetértünk, hiszen a jelenleg szolgálatot teljesítőknek időt kell adni, hogy megfeleljenek az új követelményrendszernek, és a hatályos törvény alapján szerzett jogaik ne sérüljenek meg.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt álláspontja szerint ez a törvényjavaslat a haderőreform sikerének fontos eleme, mely meghatározza katonáink életét, jövőbeni sorsát, és elengedhetetlen a Magyar Honvédség működését biztosító hazafias, elkötelezett katonák megtartása és megszervezése érdekében.

Véleményünk szerint a javaslat korszerű, előremutató, megfelelően épít a magyar hagyományokra, figyelembe veszi a hazai viszonyokat és a nemzetközi kötelezettségeket. Mindezek alapján javaslom, hogy a tisztelt Ház a törvényjavaslatot tárgyalja meg, fogadja el, és természetesen módosító indítványokkal megfelelő szintre lehet ezt emelni.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai