Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.08:47:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 32. felszólalás
Felszólaló Arnóth Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARNÓTH SÁNDOR, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Az emberi jogi bizottságban egy teljesen más logika alapján szerveződött a vita, és erről szeretnék önöknek beszámolót nyújtani.

A kormány a közszolgálati rendszer átfogó megújításának keretében - figyelemmel a Magyar Köztársaság honvédelmének egészét érintő stratégiai felülvizsgálat eredményeire is - döntött abban, hogy készüljön egy új, csak a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományára vonatkozó szolgálati törvény. Tekintettel arra, hogy a köztisztviselői törvényt, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyát szabályozó törvénynek a BM által kezdeményezett módosítását az Országgyűlés június hónapban elfogadta, szükségessé vált a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú tagjai jogállásának rendezése is.

Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság megtárgyalta a benyújtott törvénytervezetet, meghallgatta a kormány képviselőinek előterjesztését, a bizottsági ülésen feltett és megválaszolt kérdések alapján alakította ki álláspontját, amelyben támogatta a törvénytervezet általános vitára bocsátását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormányzati döntések a közigazgatás egészére meghatározták a tervezhető életpálya kialakítását. Ennek biztosítása a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományára vonatkozóan a törvénytervezet hangsúlyos eleme. A törvénytervezet biztosítja a hivatásos állomány részére a kiszámítható pályaképet a nyugdíjjogosultság eléréséig. A szerződéses állomány részére biztos előmeneteli lehetőséget teremt azzal, hogy képzettsége és teljesítménye alapján egyre magasabb rendfokozattal rendszeresített beosztásba kerülhet. A szerződés leteltével előre tervezheti a kilépést, illetve a polgári életben történő elhelyezkedését, amelyet a honvédség szervezési, képzési, anyagi feltételek támogatásával támogat.

A törvényjavaslat ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az arra alkalmas szerződéses katonák a honvédség igénye, illetve a szerződéses katonák teljesítménye és szándéka szerint átléphessenek hivatásos állományba. Az alkotmány és más, a Magyar Honvédségre vonatkozó törvények és jogszabályok szerint a Magyar Köztársaság függetlenségének, biztonságának, területi épségének fegyveres védelme, a szövetségi rendszerhez kapcsolódó nemzetközi kötelezettségek teljesítése a Magyar Honvédség alapvető feladata. E feladatok végrehajtása a honvédség állományától fokozott alkalmazkodást, ahogy azt a törvényjavaslat preambuluma is megfogalmazza, az állam tántoríthatatlan hűséget és bátor helytállást vár el. E sajátos közszolgálati viszony befolyásolja, de úgy is mondhatjuk, szükségszerűen korlátozza a katonát alapvető jogainak gyakorlásában.

Ki kell azonban emelnem, hogy ezen alapvető jogok korlátozása vonatkozásában e törvényjavaslat a fegyveres szervek hivatásos állományú katonáinak jogállásáról szóló '96. évi LXIII. törvény szabályait szinte változtatás nélkül vette át, vagyis a korábbi állapothoz képest nem teremt a katonai pályát választók számára az általában elvárható jogkorlátozáson túli terheket. A hivatásos és szerződéses szolgálatteljesítés feltétele a törvényben meghatározott és a szervezet működése szempontjából feltétlenül szükséges jogi korlátok eltörlése. Ugyanakkor nagy jelentőséggel bír e korlátozások mértéke, amelyek az elérni kívánt céllal szemben nem okoznak aránytalan érdekhátrányt. A korlátozások alapvetően a honvédség alaprendeltetéséből, feladatrendszeréből eredő szigorításokra terjednek ki.

 

(10.00)

 

Ezekkel biztosítható a szervezet előtt álló és esetleg váratlanul jelentkező feladatok megbízható és gyors végrehajtása.

A katonák szolgálati viszonyára vonatkozó szabályok között a javaslat alkalmazza a köztisztviselői törvény által bevezetett új intézményeket, figyelembe véve, hogy azok a Magyar Honvédség sajátosságaira tekintettel és az azok által indokolt mértékben térjenek ki. (Sic!)

A szolgálati törvényjavaslat nagy hangsúlyt fektet a munka törvénykönyvéből és a közszolgálati jogviszonyra vonatkozó más törvényekből átvett szabályok és a honvédségnél alkalmazott terminológiák megfelelő alkalmazására és megfogalmazására. Átveszi a hátrányos megkülönböztetés tilalmának az EU tagállamaira kötelező irányelvei alapján történő korszerű és szigorú szabályait, amelyeket a szolgálati viszony létesítésénél, megszüntetésénél, a jogok és kötelezettségek meghatározásánál, a felelősség megállapításánál alkalmazni kell.

A törvényjavaslat a jelenleg hatályos szabályozók alapján továbbra is biztosítja a Magyar Honvédség hivatásos, illetve szerződéses katonaállománya részére a szabad vallásgyakorlást, lehetővé teszi a tábori lelkészi szolgálat működését, a lelki gondozás laktanyán belüli, illetve azon kívüli igénybevételét egyaránt.

Összességében megállapítható, hogy a törvényjavaslat az alapvető állampolgári jogokat csak annyiban korlátozza, amennyiben azt más törvények meghatározzák, valamint amennyit a zavartalan működés feltétlenül megkövetel.

Ezekkel a szavakkal javaslom általános vitára a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai