Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.08:40:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 300. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  300  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Bibó István 1911. augusztus 7-én született, vagyis közel egy hónappal ezelőtt volt a születésnapja. Most van alkalom arra, hogy erre a nagy emberre és államférfiúra emlékezzünk.

'29-től a szegedi egyetem jogi karán tanult, majd '33-34 között Bécsben, '34-35-ben Genfben. A királyi ítélőtáblán, majd a királyi törvényszéken gyakornokoskodott. '38 novemberétől az igazságügy-minisztériumban dolgozott. A német megszállás alatt minisztériumi állását felhasználva menlevelet állított ki zsidó származású polgároknak. '44. október 16-án a nyilasok letartóztatták. '45 márciusa és '46 júliusa között a Belügyminisztérium közigazgatási osztályát vezette.

A '45. november 4-ei választások után a feszült belpolitikai helyzetet elemezve tette közzé "A magyar demokrácia válsága" című, nagy vitát kiváltó cikkét. Ellenezte a magyarországi németek kitelepítését. '50-ben minden állásától megfosztották és könyvtárosként dolgozott. '56. október 30-án részt vett a Nemzeti Parasztpárt újjászervezésében, november 3-án államminiszter lett Nagy Imre nemzeti kormányában. November 4-én ő maradt egyedül a Parlamentben, ebben az épületben. Kiáltványt fogalmazott meg, amit elvitt a nyugati nagykövetségekre személyesen.

Úgy gondolom, úgy emlékezünk rá a legméltóbban, ha megrendítő erejű kiáltványát fölolvasom:

Bibó István kiáltványa

Magyarok! Nagy Imre miniszterelnök a hajnali szovjet támadáskor a szovjet követségre ment a tárgyalások folytatására, és onnan visszatérni nem tudott. A reggel összehívott minisztertanácson a Parlament épületében tartózkodó Tildy Zoltánon kívül már csak B. Szabó István és Bibó István államminiszter tudott megjelenni. Mikor a Parlamentet a szovjet csapatok körülfogták, Tildy államminiszter a vérontások elkerülése végett megállapodást kötött velük, amely szerint ők megszállják az épületet, a benne lévő polgári személyek pedig szabadon távozhatnak.

Ő a megállapodáshoz tartva magát, eltávozott. Az Országgyűlés épületében egyedül alulírott, Bibó István államminiszter maradtam, mint az egyedül törvényes magyar kormány egyetlen képviselője. Ebben a helyzetben a következőket nyilatkozom:

Magyarországnak nincs szándékában szovjetellenes politikát folytatni, sőt teljes mértékben benne akar élni a kelet-európai népek ama közösségében, kik életüket a szabadság, igazságosság és kizsákmányolásmentes társadalom jegyében akarják berendezni. A világ színe előtt visszautasítom azt a rágalmat is, miszerint a dicsőséges magyar forradalmat fasiszta vagy antiszemita kilengések szennyezték volna be.

A harcban osztály- és felekezeti különbség nélkül részt vett az egész magyar nép. Megrendítő és csodálatos volt a felkelt nép emberséges, bölcs és megkülönböztetni kész magatartása, mellyel csupán a leigázó idegen hatalom és a honi hóhérkülönítményesek ellen fordult.

A néhány, napirenden volt utcai igazságtételt, valamint ókonzervatív erőknek minden fegyveres erőszak nélkül való jelentkezését a kormány rövid úton megszüntethette volna. Az az állítás, hogy e végből óriási idegen hadsereget kell az országba behívni, illetőleg visszahívni, komolytalan és cinikus. Éppen ellenkezőleg: e hadsereg jelenléte a nyugtalanság és a zavargások legfőbb forrása.

A magyar népet felszólítom, hogy a megszálló hadsereget vagy az általa esetleg felállított bábkormányt törvényes felsőségnek ne tekintse, és vele szemben a passzív ellenállás összes fegyverével éljen, kivéve azokat, melyek Budapest közellátását és közműveit érintenék.

Fegyveres ellenállásra parancsot adni nincs módomban. Egy napja kapcsolódtam be a kormány munkájába. A katonai helyzetről tájékoztatva nem vagyok. Felelőtlenség volna tehát tőlem a magyar ifjúság drága vérével rendelkezni. Magyarország népe elég vérrel adózott, hogy megmutassa a világnak a szabadsághoz és igazsághoz való ragaszkodását. Most a világ hatalmain van a sor, hogy megmutassák az ENSZ alapokmányában foglalt elvek erejét és a világ szabadságszerető népeinek erejét.

Kérem a nagyhatalmak és az ENSZ bölcs és bátor döntését leigázott nemzetem érdekében!

Megállapítom egyúttal, hogy Magyarország egyetlen törvényes külföldi képviselője és külképviseleteinek törvényes feje Kéthly Anna államminiszter.

Isten óvja Magyarországot! (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  300  Következő    Ülésnap adatai