Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.00:33:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 30. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök asszony. Mindenekelőtt megköszönöm Filló Pál elnök úrnak, hogy most megismerhettük a szocialista képviselők álláspontját, ugyanis ez a bizottsági ülésen nem hangzott el. Remélem, hogy az általános és a részletes vitában még alaposabban megismerjük, hogy miért is nem támogatják a benyújtott törvényjavaslatot.

A kisebbségben maradt kormánypárti képviselők megítélése szerint a benyújtott törvényjavaslat azt a célt szolgálja, hogy a hivatásos állomány tagjai részére biztosított előmeneteli rendszer, illetve illetményrendszer tükrözze azt a szándékot, hogy a magyar kormány professzionális és jól fizetett hivatásos hadsereget kíván a jövőben létrehozni, illetve működtetni. Természetesen a bizottság ülésén ezzel kapcsolatban hangzottak el kérdések, hiszen a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság tagjai elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy ezt a célt a benyújtott törvényjavaslat mennyiben szolgálja.

Szeretném röviden ismertetni önökkel és mindazokkal, akik a televízió készülékei előtt ülnek és figyelemmel kísérik a vitánkat, hogy a benyújtott törvényjavaslat alapján hogy is néz ki a jövőben; remélhetőleg a parlamenti vitát követően az ellenzéki képviselők is megszavazzák legalább az illetmény-előmeneteli rendszert, hiszen a sajtóban megjelent különböző tájékoztatásokkal kapcsolatban is felmerültek kérdések. Erre vonatkozóan pedig konkrét válaszokat kaptunk a tárca képviselőjétől.

Engedjék meg, hogy csak három számadatot ismertessek most itt önökkel. Annak a szerződéses katonának, aki nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezik, az illetménye, a legalacsonyabb kezdő fizetése a törvény elfogadását követően nem lehet kevesebb bruttó 73 440 forintnál, amely nettóban 50 ezer forintot jelent. A tiszthelyettes legalacsonyabb fizetése nem lesz kevesebb 104 ezer forintnál, amely nettóban 60 ezer forint. A legalacsonyabb kezdő tiszti fizetés pedig bruttó 133 ezer forint, mely nettóban a jelenlegi adózási szabályok szerint 80 ezer forintot jelent.

Úgy ítéljük meg, hogy ez az anyagi elismerés gyakorlatilag nemcsak azoknak a követelményeknek felel meg, amelyeket a hivatásos állomány tagjaival szemben elvárhat az ország lakossága, hanem ezzel a törvényjavaslattal a hivatásos állomány tagjai illetménye utoléri más fegyveres szervezetek, testületek hivatásos állományának, illetve a köztisztviselők illetményrendszerét is.

Természetesen kérdésként merült fel az, hogy az illetménybeállás, illetve az ütemezés hogyan éri utol mindazoknak az illetményét, akik a köztisztviselői törvény elfogadását követően már abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy illetményük megemelkedett ez év július 1-jétől.

A válasz a következő volt. Elhatározott szándéka a tárcának, és ezzel kapcsolatban nyújtotta be a javaslatát, amelyet a kormány is támogat, vagyis az, hogy a törvény hatálybalépésének napján, azaz 2002. január 1-jével 70 százalékkal emelkedik az illetménye a hivatásos állomány tagjainak, hiszen a köztisztviselői törvény ebben az évben 40 százalékkal, a következő évben 30 százalékkal emeli a köztisztviselők illetményét. Így megítélésünk szerint ezzel teljesen összhangban lesz a hivatásos állomány tagjainak az illetménye, és nem éri őket e tekintetben hátrány.

A pótlékrendszerrel kapcsolatban a tárca képviselői közölték, hogy a honvédelmi miniszter rendeletben fogja szabályozni azokat a munkaköröket, amelyeknél a pótlékrendszert pontosan és körültekintően szabályozni fogják.

Mindezek alapján - bár kisebbségben maradtunk mint kormánypárti képviselők - mégis úgy gondoljuk, hogy a benyújtott törvényjavaslat időszerű, és mindazokat a követelményeket, elvárásokat tartalmazza, amelyek az illetményrendszerrel kapcsolatban elvárhatók. Általános vitára éppen ezért alkalmasnak tartottuk.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai