Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.19:23:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 215. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. A nyelvbotlás is mutatja, milyen meglepő volt elnök úr számára, hogy én a 2002. évi költségvetést kérem számon a kormányon.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés Fidesz-kisgazda-MDF-es többsége tavaly decemberben, megsértve több törvényt és az Országgyűlés Házszabályát, két évre fogadott el költségvetést. Az ellenzék már akkor figyelmeztetett: nem lehet két évre előre látni a költségvetés bevételeit és a kiadási szükségleteket. És mit látunk nyolc hónap elteltével? Miniszter úr az elmúlt hetekben beismerte, hogy a tavaly két évre elfogadott költségvetéshez képest az abban nem tervezett bevételek elérik a 180 milliárd, de az aligha teljesülő privatizációs bevételek nélkül is a 150 milliárd forintot. A központi költségvetés 150 milliárd forintos többletbevételéhez hozzájön az egyéb állami alrendszerek, főleg a társadalombiztosítás további 100 milliárd forintos többletbevétele. Ezzel az államháztartás többletbevételei elérik a 250 milliárd forintot, ami az államháztartási mérleg elsődleges bevételeinek több mint 2 százalékát teszi ki; ha a központi költségvetés elsődleges bevételeivel vetjük össze, akkor a többlet még nagyobb, meghaladja a 4 százalékot.

Hasonló a helyzet a kiadási oldalon is. A nyár folyamán a kampány célú kihelyezett kormányüléseken olyan célokra ítéltek meg milliárdokat és 10 milliárdokat, úgynevezett családi gazdaságok, földvásárlás, üzletrész-kifizetés, gyógyszerkassza-emelés, gyógyfürdőprogram, csatornafejlesztés, bíróságok, olimpia-előkészítés, MÁV-adósságrendezés, amelyek a két évre jóváhagyott költségvetésben kisebb összeggel vagy egyáltalán nem szerepelnek. A kormány arra hivatkozik, hogy ezek mind-mind szükséges, hasznos kiadások, amelyekhez a gazdaság kedvező fejlődése megteremtette az alapokat. Egyrészt korántsem biztos, hogy indokolt több mint 600 millió forintot kiadni parlamenti felhatalmazás nélkül egy olyan 2012-es olimpia előkészítésére, amelyről valamennyien tudjuk, hogy nem lesz meg; vagy sok milliárdot költeni az állítólag zsebszerződésekkel eladott földek állami visszavásárlására. Egyik tétel sem jelent mást, mint a Fidesz választási kampányát.

Az igazi kérdés azonban nem is az, hogy szükség van-e ezekre a kiadásokra, hiszen a gyógyszerkassza emelése vagy a bíróságok pénzellátása valóban szükséges, és az ellenzék decemberben is magasabb előirányzatot szorgalmazott. Csakhogy ezekkel a döntésekkel a kormány 2002-re suba alatt hatályon kívül helyezi a hatályos költségvetést, és ezt nem terjeszti az Országgyűlés elé!

Államtitkár úr nyilván tisztában van vele, hogy ez az eljárás nem egyeztethető össze a köztársaság alkotmányával, amely szerint az állami költségvetést az Országgyűlés hagyja jóvá, az Országgyűlés Házszabálya pedig a költségvetési törvény tárgyalására különleges eljárást ír elő. Nyilvánvaló tehát, hogy önöknek be kell nyújtaniuk az új (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), 2002. évi költségvetési törvényjavaslatot. Mikor teszik ezt meg?

Köszönöm szépen. Várom válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai