Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.16:07:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.), 232. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Azért kértem a mai napon, így az esti órákban napirend utáni felszólalásra lehetőséget, mivel eltelt a 2013-as nyár is, és ennek is újabb tapasztalatai vannak az állami földbérleti mutyik területén, amelyeket nagyon szívesen megosztok itt a Házzal, illetve a szélesebb közvéleménnyel is.

Az, hogy az állami földbérleti rendszer nem jól működik, és számtalan lehetőség, kiskapu nyílik azok számára, akik vissza akarnak élni ezzel a rendszerrel, köztudott, ezt már régóta feltártuk mi, jobbikosok, illetve más ellenzéki képviselők és civil szervezetek is. Számtalan példát tudunk erre felsorolni. Gyakorlatilag kis hazánkban nincs már olyan megye, Budapestet leszámítva talán, ahol ne lenne olyan földbérleti mutyi, amelyre fény derült, és amelynek kárvallottjai elmondták a saját történetüket.

Elsőként talán Fejér megyét kell megemlítenem, ahol a híres-hírhedt Váli-völgy történetét talán már mindannyian ismerjük, ahol több száz hektár állami földből egyetlenegy négyzetméter nem jutott helyben élő családi gazdálkodóknak. Sőt, továbbmegyek, a jogszabályokban jelenleg is megengedett, egy magánszemély által 300 hektárnyi tulajdonolható, birtokolható területen önmagában túlléptek azáltal, hogy 370 hektárt kapott egy magánszemély. És amikor a jogosan felháborodott helyi gazdálkodók az én részvételemmel ezt a plusz 70 hektárt, ami már, ahogy mondtam, önmagában jogszabálysértő, félretéve a gyanús körülményeket, a jó kormányzati kapcsolatokat - hiszen ahogy mondtam, ez túlzott és egyértelműen jogszabályba ütköző -, amikor ezt a területet visszaszántottuk, és jelképesen visszavettük a kajászói gazdák birtokába, akkor még a kormány részéről Budai államtitkár úr fenyegetőzött feljelentéssel, és ő volt felháborodva. Miközben nem történt semmi más, mint hogy a helyiek visszavették azt a jogos ősi jussukat, ami nekik jár.

Azokban a megyékben, ahol állami földbérletek kerültek nagyobb számban újrapályáztatásra, nagyjából 50 százalék és kétharmad között mozog az a földarány, ahol feltételezhető, hogy kormányzati kapcsolat révén kapta az illető a földterületeket. Valószínűleg ez a szám ennél magasabb, hiszen ezek az adatok, amelyeket mi is fel tudtunk dolgozni, amelyek annyira feltűnőek voltak, hogy egy felületes vizsgálat során is megállapítható legalábbis a gyanú. Mindez már önmagában elég kellene hogy legyen ahhoz, hogy ezen a pályáztatási rendszeren módosítsunk, és egy sokkal objektívebb, egy sokkal igazságosabb, és a legfontosabb talán az, hogy a helyiek érdekeit figyelembe vevő állami földbérleti rendszert alakítsunk ki.

Egyetlen komolyabb siker, amit elértem talán ezen a területen, köszönhető a kormányzati fedezésnek és komoly politikai ellenállásnak, az a Balaton melletti 200 hektár, amelyet kormánypárti képviselőtársuk felesége nyert meg, aki soha életében nem gazdálkodott, illetve a család sem gazdálkodott. Ezt a 200 hektárt ugye Litér polgármesterének kedves felesége nyerte. Ez ugyan ott később visszaadásra került, de nagyon jól mutatja azt a módszert, ami talán egyedüliként eredményre vezet, méghozzá a nyilvánosságot, a nyilvánosság, a sajtó erejét, ami talán képes akkora nyomást gyakorolni önökre és a rendszerükre, hogy ilyen esetekben talán visszalépnek.

Itt sem maga a tény vezetett el odáig, hogy ez kiderült, nem maga a lebukás vezetett odáig, hogy visszaadták ezt a földterületet, hanem azok a szerencsétlen nyilatkozatok, amelyeket védekezésképpen képviselő úr megtett. Itt mindjárt hármat gyorsan ki is emelnék. Ugye, egyszer azt mondta, hogy ő igazából az őseitől a negyvenes években elvett földet szerezte vissza, amikor ugye a vörös hadsereg bejött Magyarországra, és megszállt ország lettünk, majd később a téeszesítés révén elvették a földjeiket nekik is, és valahogy ebbe a rendszerbe keverte bele ezt az állami földbérleti mutyit, ami egészen elképesztő. A második kifogása az volt, hogy ő csak a gyermekeinek akart boldogulást. Ez is jól mutatja az önök hozzáállását, ez már-már a trafikmutyik magyarázkodásával felérő mondat volt. Hát melyikőnk ne szeretné saját gyermekei boldogulását? Csak hát nem mindenkinek fideszes képviselő az apukája. A harmadik mondat, ami aztán kiverte már végül önöknél, a vezetésnél is a biztosítékot, az az volt, amikor azt mondta, hogy ezt a földet nem is kívánja igazából megművelni, úgyhogy nem érti, én miért vagyok felháborodva; majd bérbe fogja adni helyben élőknek.

Ez volt a felszólalásom első része, és szeretném ezt majd tovább folytatni. Tehát ez az egy siker volt, és ezen felbuzdulva a közvéleményt fogom újból majd segítségül hívni.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai