Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.22:42:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Nagyon szépen köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a felszólalásom legelején köszönetet mondjak azoknak a rendvédelmi és egészségügyi dolgozóknak, sőt azoknak a dolgozóknak, akik valamilyen módon hozzájárulnak ahhoz, hogy az ország működőképessége megmaradjon, és a mindennapi életből a lehető legkevesebb veszteséget kelljen elszenvedni. Az ő munkájukra mindannyian büszkék lehetünk, és köszönjük szépen az áldozatos munkáját bármely magyar állampolgárnak, illetve olyannak, aki segít minket a vírus elleni védekezésben. Engedjék meg, hogy sajnálatomat fejezzem ki a tegnapi sajnálatos haláleset miatt is. A hozzátartozóknak vigasztalódást kívánunk a magunk nevében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most vagyunk abban a helyzetben  s talán a halálozás is erre mutat rá -, hogy megrázzuk magunkat, és mindenki a társadalomban, függetlenül attól, hogy eddig mennyire vette komolyan a helyzet súlyosságát, az egész társadalomnak komolyan kell vennie most már, hogy Magyarországon egy fenyegető helyzet van, amelyben mindannyiunknak közösen részünk kell legyen a védekezésben és a megelőzésben.

A Jobbik kezdetektől fogva azt az álláspontot képviselte, hogy el kell kerülni a pánikot, sőt a törvényes rend pártján állva mindig is a legbiztonságosabb és legszigorúbb megoldás mellett kardoskodott, az elmúlt hetekben a javaslataink mindig ebbe az irányba mutattak. Először ajánlottuk fel segítségünket a kormánynak és együttműködésünket még a járvány kitörésének vagy az azt megelőző védekezési állapotnak a jelenlétekor. Ezt továbbra is tartjuk. Elsőként figyelmeztettük a kormányt és figyelmeztetjük most is arra, hogy a legfontosabb elem az egészségügyi rendszer működőképességének a megőrzése. Szintén mi javasoltuk elsőnek, és nagyon örülünk, hogy megfogadták  ezt nemzetközi példák támasztották alá, s nyilván nem a Jobbik saját nagyságát, hanem a kollektív bölcsességet mutatja -, hogy az iskolákat, az óvodákat és a bölcsődéket mihamarabb be kellett zárni. Örülünk, hogy ezeknek a közösségi találkozópontoknak a korlátozásában a kormány is lépett. Lehet, hogy egy kicsivel gyorsabban kellett volna. A példák azt mutatják, hogy ez egy működőképes modell abban, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését.

Szigorú határellenőrzést és a határok zárását kértük. Ez lényegében egy közegészségügyi határzár volt. Ezt még az elmúlt héten kértük, és a mai nappal talán meg is valósul a miniszterelnök úr által bejelentett javaslatoknak, illetve rendeleti szabályozásnak köszönhetően. Nagyon szépen köszönjük, hogy voltak, amiket megfogadtak a javaslatainkból. Ezeket mind konstruktívan és azért tettük fel, hogy mindannyiunk javát, mindannyiunk védekezését és biztonságát szolgálja.

De, tisztelt képviselőtársaim, van még, amit meg kell tenni, s azt is elmondanám önöknek, hogy mi mit látunk és mit tartunk indokoltnak. Ezek egyrészt régi elképzelésekből, másrészt új nemzetközi példákból táplálkoznak. Az első, amiről a miniszterelnök úr beszélt, a kereskedelmi egységek bezárása. Ezt a tegnapi napon felvetettük, úgy tűnik, hogy ez valamilyen formában, most egy időbeli korlátozással valósul meg. Az alapelmélet, az alapteória, amiben lépnünk kell, valamennyi olyan egység bezárása, amely nem a létfenntartást szolgálja, tehát az élelmiszerboltok, a patikák és adott esetben a benzinkutak kivételével minden olyan egységnek zárva kell lennie, ahol nagyobb számban fordulhatnak meg emberek, ahol több a találkozás, nagyobb a kontaktusok száma.

A Jobbik azt is javasolja  ahogy azt Z. Kárpát Dániel képviselőtársam a mai napon már bejelentette -, hogy egy olyan ötpontos akciótervvel védjék a munkavállalókat, a gazdaságot, ami képes lesz annak az ellensúlyozására, ami a munkavállalóknál jelentkező bevételkiesést vagy akár a vállalkozásoknál jelentkező bevételkiesést jelenti. Engedjék meg, hogy itt megemlítsem  nem tudom, hogy jól értettem-e, de remélem, nem -, hogy Orbán Viktor lényegében azt javasolja a munkavállalóknak, hogy ők maguk egyezzenek meg majd a munkáltatóval, hogy milyen módon tudnak dolgozni és mire számíthatnak. Mi azt javasoljuk, hogy ebben egy teljesen világos munkajogi, tehát törvényi szabályozásra van szükség, amit a rendkívüli jogrendre tekintettel önök most be tudnak vezetni, és rendeleti úton tudnak szabályozni, pontosan azért, hogy a magyar munkások, a magyar dolgozók és a magyar emberek mindennapi megélhetése biztosított legyen.

Amit még javasoltunk, és mindenképpen érdemes megfontolni, többször is elhangzott, az a sűrűbb tesztelés. Nem azt mondom, hogy az egyébként nagyon imponáló és nagyon jól látszó dél-koreai modellt vezessük be, ahol a tesztelések száma önmagában meghaladja az európai össztesztelés számát, de valamilyen módon ismeretet kell szereznünk arról, hogy jelenleg hol tart a társadalomban, mely helyekre és hová jutott el a vírus.

A kommunikációs kitételeket a mai napon is megtettük, valóban, mindenkinek több higgadtságra, kevesebb arroganciára és nagyobb együttműködésre lesz majd szüksége.

Zárásként engedjék meg, hogy elmondjam, hogy három célunk van: minél hamarabb megfékezni a vírus további terjedését; csökkenteni kell nyilván a fertőzésveszélyt, ezért a közösségi terek zárása mindenképpen indokolt; a lehető legtöbb gyermeket, szülőt és rajtuk keresztül nagyszülőt kell megvédeni; és alkalmassá kell tenni az egészségügyi ellátórendszert a legnagyobb terhelés elbírására.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha a poklon mész keresztül, csak menj tovább  mondta Winston Churchill. Nekünk sincs más teendőnk, mint hogy dolgozzunk tovább, haladjunk tovább. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai