Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.17:08:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.), 294. felszólalás
Felszólaló Bencsik János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BENCSIK JÁNOS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Ház! A Jobbik részéről az előttünk fekvő törvényjavaslatot támogatni tudjuk, annál is inkább, mert azt gondolom, mindannyiunk közös érdeke az, hogy bekövetkezik az, amire sajnos a mostani híreket is olvasva egyre nagyobb esély van. Úgyhogy, ha Nagy-Britannia külön megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, akkor ez olyan formában történjen meg, hogy az itt élők és az itt tanuló brit állampolgárok a lehető legnagyobb kedvezmény elve alapján megkaphassanak minden olyan kedvezményt, amire mi, magyarok is a kölcsönösség jegyében számítunk, és elvárjuk majd brit partnereinktől.Itt kell ugyanakkor megjegyeznem, nagyon sajnáljuk azt, hogy az oktatásra vonatkozó részek, amelyekre mi is itt a vezérszónoki felszólalásban felhívtuk a figyelmet, hogy érdemes lenne ezzel foglalkozni, végül nem kerültek bele ebbe a csomagba. Azt gondoljuk, rendkívül kedvezőtlen az, hogy az itt tanuló brit diákok továbbtanulási lehetőségei nem tisztázottak, nem vagyunk erre felkészülve. És ami talán ennél is fontosabb, hogy az egyre nagyobb számban Nagy-Britanniában élő, tanuló, ott középiskolába járó, felsőoktatási tanulmányokat folytató és doktori képzést folytató magyar állampolgároknak a kölcsönösség jegyében szintén nem biztosított jelenleg, hogy ezt milyen formában tudják majd folytatni.

Természetesen a legjobb az lenne, ha most nem lenne több százezer olyan honfitársunk, akiket ez a kedvezőtlen helyzet fenyegetne. De egyrészt látjuk, hogy a Kelet-Európából való elvándorlási hullám, másrészt pedig a magyar kormány gazdaságpolitikája következtében sajnos jóval több magyart fog ez érinteni, mint amennyi kívánatos vagy elvárható volna.

(19.40)

Azt is sajnálattal tapasztaljuk  és erre szintén hosszasan kitértem a vezérszónoki felszólalásomban, most csak röviden hivatkozom rá , hogy a magyar kormány elszigetelődése az Európai Unióban hétről hétre, napról napra rosszabb. Így a magyar kormány érdekérvényesítő képessége is fokozatosan egyre romlik.

Végezetül azt is szomorúan látjuk és állapítjuk meg, hogy a magyar kormány és a magyar kormány képviselői az Európai Unióban és a különböző uniós testületekben ahelyett, hogy azzal lettek volna elfoglalva, hogy megpróbálják egyben tartani az Unió politikai közösségét, ahelyett, hogy küzdöttek volna a migráció uniós szintű kezeléséért, ehelyett az árokásással, az álhírek gyártásával és nem utolsósorban a konfliktusok kiélezésével, az ellenzék lejáratásával voltak elfoglalva. Lehet, ha ezt az időt és energiát, mondjuk, arra fordították volna, hogy hogyan lehet rendezett viszonyokat kiharcolni, megtalálni a konszenzusos hangot az EU-kritikus erőkkel, akkor talán most nem tartanánk itt, és lenne esélye a normális, józan párbeszéden és a konszenzuskeresésen alapuló politikának. Sajnos ez a hajó már elment. Úgyhogy most annyit tudunk tenni, hogy a károkat megpróbáljuk minimalizálni. Ebből a szempontból egyébként ez a törvényjavaslat, még ha az általunk kritizált oktatásos részt nem is tartalmazza, összességében mégiscsak egy lépés efelé, ezért mi azt a magunk részéről támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai