Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.23:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Le kell szögeznem, hogy a paksi bővítés Magyarország következő évtizedeinek a lehető legfontosabb kérdése. Ezzel kapcsolatban két katasztrofális hibát lehet elkövetni. Az egyik hiba az, hogy ha az atomenergia arányát fenntartjuk, sőt növeljük ebben az országban, a másik katasztrofális hibalehetőség pedig az, ha mindezt hitelből tesszük.

A Lehet Más a Politika tiltakozott a parlamentben, tiltakoztunk az utcán, kértük a jövő nemzedékekért és a fenntarthatóságért állítólag oly elkötelezett államfőt, hogy avatkozzon közbe, de láthatóan a politikusok között nekünk nincsenek szövetségeseink. Mindazonáltal a Lehet Más a Politika teljesen eltökélt, meg fogjuk védeni Magyarországot ettől a teljesen katasztrofális lépésétől.

Tisztában vagyunk vele, hogy egy roppant erejű szövetséggel állunk szemben. Ott van Orbán Viktor kormánya, a nemzetközi atomlobbi, ott van Moszkva Vlagyimir Putyinnal, és most már ott van Brüsszel is. Így együtt hoztak létre egy olyan koalíciót, amellyel szemben áll a józan ész és szemben áll a magyar nemzeti érdek. Önök egy teljesen mocskos üzletet hoztak létre a paksi bővítéssel, amelynek segítségével Magyarország életét, a gyerekeink, az unokáink és a dédunokáink életét hozzá akarják láncolni az atomlobbihoz. És ettől sokan e teremben és e termen kívül is, azok, akik önök mögött állnak és a számlát benyújtják, busás gazdasági hasznot remélnek.

Csakhogy a Budapest és Paks felett héjaként köröző atomlobbi, ideértve Orbán Viktor kormányát is, elfelejtett egyvalamit. Elfelejtette megkérdezni a magyar embereket arról, hogy ezzel a kérdéssel kapcsolatban mi az álláspontjuk. De elfelejtette megkérdezni a politikusokat is, mert nem volt politikai vita ebben az országban erről a kérdésről, és elfelejtette megkérdezni azokat a szakértőket is, akiket az elmúlt 27 évben senki nem hallgatott meg a magyar parlamentben.

De elfeledkeznek 2008-ról is, de én ezt nem fogom elfelejteni. Önök a Gyurcsány-kormánnyal azon vitatkoztak, hogy van-e joguk a magyar embereknek megálljt parancsolni népszavazással az akkori kormányérdeknek. Most úgy tesznek, mintha Paks kérdésében a magyar embereknek semmi keresnivalójuk nem lenne. Ráadásul különös módon és gyorsan vesztette el az Orbán-kormány a bizalmát a magyar emberekben. Pár hónapja itt még minden a népszavazásról szólt, és utána hirtelen, most, hogy nyilvánvaló esély nyílt arra, hogy a népszavazás meg tudná akadályozni az Orbán-kormány gaztettét, valamint Vlagyimir Putyinnak, Orbán Viktornak, Brüsszelnek és még ki tudja kinek a piszkos kis üzletét, Magyarország eladósítását, az Orbán-kormány hirtelen elvesztette a bizalmat a magyar emberekben.

Teljesen egyértelmű itt a képlet: minél nagyobb egy ügy jelentősége, annál kisebb beleszólása lehet a Fidesz elképzelése szerint mindebbe a magyar embereknek. Egyébként ez egy teljesen világos üzenet az önök gazdájának, az atomlobbinak, amelyet önök kiválóan kiszolgálnak, és ez biztosan tetszik is nekik.

Csakhogy, tisztelt Országgyűlés, itt egy vízválasztóhoz érkeztünk. A paksi bővítés kérdése vízválasztó minden magyar politikai erőnek, minden magyar politikusnak is. Teljesen világosan tesz azok között (sic!), akik felismerték, hogy itt egy őrültséggel állunk szemben, őrültség Magyarországot újabb évtizedekre az atomenergiához láncolni, és azok között, akik felismerték, hogy még mindig a múltban élnek. Az atomenergia alapvetően egy XX. századi eszköz, iszonyatosan kockázatos, nagyon drága, és csak egy nagyon nehezen helyrehozható hiba, ha bármi félremegy, akkor mindannyian ott halunk meg. A paksi népszavazás politikai értelemben erről szól. Különbséget tesz korrupt és múltban ragadt erők között, és különbséget tesz olyan erők között, akik tiszta ügyekben bíznak és tiszta energiát akarnak. E között a két politikai erő között kell dönteniük a magyar embereknek.

A Lehet Más a Politika tehát felhívja a magyar pártokat arra, hogy hozzák meg teljesen világosan a döntést. Azt látjuk, hogy a Jobbik ismét bebizonyította, hogy egy virtigli XX. századi párt, az álláspontja kevésbé értelmezhető, és nincs túl sok illúziónk azzal kapcsolatban, hogy sokaknak csak az fáj, hogy a konc nem az övék, hanem a Fidesz tudja ezt az egész bizniszt bezsebelni. Csakhogy ez most itt egy olyan helyzet, ahol csak az tud tisztán beszélni, aki tisztán tud játszani. Hányan tudnak tisztán játszani a mai magyar politikában? Hányan tudnak tisztán az emberek szemébe nézni és azt mondani, hogy a mi álláspontunk teljesen világos: ki akarjuk vezetni Magyarországot a XX. századból, a Fidesz uralma alól, nem akarunk nukleáris energiát, megújuló energiákat akarunk, és az egész országot meg akarjuk újítani.

Ugyanis a magyar emberek többsége teljesen egyértelműen a megújulók mellett tette le a voksot. Világosan látjuk azokból a kutatásokból, amelyeket nem az atompártok és az atomlobbi finanszíroz, hogy a magyar emberek kétharmada megújuló energiát akar. Legyen tehát végre döntési lehetőségük a magyar embereknek!

Tisztelt Kormány! Önök csalással akarják keresztülverni az érdekeiket egy egyenlőtlenné tett pályán. A népszavazás tudja ezt a pályát kiegyenlíteni. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai