Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.18:35:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2019.04.02.), 56. felszólalás
Felszólaló Gion Gábor
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GION GÁBOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselők! Megpróbálnék, szokásomhoz híven, szigorúan az előterjesztett törvényjavaslat keretein belüli és az ahhoz kapcsolódó témákra reflektálni. Ez nem több, mint egy bővített mondatos törvényjavaslat, tehát ennél nem is több, és ezt nagyon sokáig lehet olvasgatni, de ugyanazt jelenti. Kettős célja van egyébként. Nem az értékpapírosításról szól, tehát nem arról szól, hogy ezzel engedélyezzük vagy létrehozzuk az értékpapírosítást mint intézményt, mert ez már létezik a jelen jogszabályi környezetben. Ennek pont az a célja egyrészt, azt elkerülendő, hogy ez az értékpapírosítás amennyiben elindul, ez olyan vadhajtásokhoz vezessen, amit tíz évvel ezelőtt tapasztaltunk globálisan a világban, hogy egészen értéktelen eszközöket csomagoltak értékesnek feltüntetett eszközökké. Tehát egy olyan tanácsadás, olyan szakmai szervezet létrehozását irányozza elő a tőzsdén belül, ami megfelelő sztenderdeket tud biztosítani és tanácsokat nyújt ahhoz, hogy ez ne forduljon elő, ezzel elősegítve a befektetői bizalmat és általában azt a bizalmat, amit célszerű fenntartani, sőt növelni a pénzügyi közvetítőrendszerrel szemben.

Ugyanakkor egy befektetésösztönző hatása is van, hiszen a befektetők úgy működnek, hogy oda mennek, ahol biztosított a kiszámíthatóság, a megbízhatóság, és oda, ahol tényleg olyan eszközöket, olyan instrumentumokat tudnak venni, aminek elhiszik az értékét. Tehát egyrészt ez egy biztonságot nyújt, másrészt pedig egy piacösztönzést jelent, ez a kettős hatás van.

Az, hogy befektetői szinten ki fog itt megjelenni a magyar kötvénypiacon, ha ez végre elindul: bárkinek szíve joga itt megjelenni.

Még esetleg arra a kérdésre, hogy itt ki látja el a felügyeletet. Az, hogy a jegybank lát el felügyeletet, pénz- és tőkepiaci felügyeletet, az nem egyedülálló, és nemcsak Magyarországra jellemző, ez teljesen bevett szokás számos országban a világon. Tehát ebben én különösebb visszásságot nem látok.

Én ennyit szántam válaszul. (Mesterházy Attila közbeszólása.) Megköszönöm a figyelmüket, és kérem, hogy a törvényjavaslatot fogadják el. Köszönöm szépen. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Ennyi?)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai