Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.12:42:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2019.04.02.), 48. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Számunkra is az a kérdés, hogy cui bono, cui prodest, kinek az érdeke ez a gyors változtatás. Hiszen sem az indoklásból, sem a törvény szövegéből  ahogyan jobbikos képviselőtársaim erre már többször konkrétan utaltak  nem derül ki, hogy mire föl ez a mostani kezdeményezés. Egy államtitkári választ olvastam az újságban, aki a bizottságban azzal indokolta a sietséget, hogy január 1-jétől a bankok is kibocsáthatnak ilyen papírokat, és gyorsan szeretnék megoldani ezt a kérdést, hogy túl bonyolult termékeket ne tudjanak a bankok piacra dobni. Ezért is kell, hogy gyorsan megoldják azt, hogy legyen egy kontroll e fölött a tevékenység fölött. De ha most 48 órán belül elfogadjuk, akkor az elmúlt negyedévben mit csináltak? Ha január 1-jétől ez már ekkora probléma, és önök ennyire oda akarnak figyelni erre a folyamatra, akkor három hónapig nem figyeltek oda erre, most hirtelen fölébredtek, és 48 órán belül meg kell oldani, mert már január 1-je óta bocsáthatnak ki a bankok ilyen értékpapírokat. Tehát az érvelés valahogy nem stimmel, akárhonnét nézzük, akár abból a perspektívából, ahonnan Varga-Damm Andrea beszélt, akár más irányból. Sem a törvény vagy a módosítás szövege, sem pedig az indoklás nem ad világos választ arra, hogy miért most, miért ilyen formában, miért ezzel a sietséggel, ezzel a tempóval kell ezt a szabályt elfogadni.

S való igaz, ilyenkor felmerül az a kérdés, hogy ez kinek az érdekében áll, ha nem egyértelmű, nem transzparens, nem világos a szándéka ilyen szempontból az azt beterjesztő kormánynak vagy képviselőnek. Különösen akkor igaz ez, ha az MNB sejlik föl mint megrendelő e mögött a kezdeményezés mögött. Éppen a napokban jelent meg az Európai Központi Banknak egy jelentése, amelyben aggodalmát fejezi ki a Magyar Nemzeti Bank tevékenységével kapcsolatban, különösen például a tőzsdén belüli tulajdonrészével, vagy éppen az azzal kapcsolatos különböző programjait illetően. Magyarul, nemcsak mi nézünk vagy tekintünk aggodalommal erre az egész folyamatra, ami az elmúlt években Matolcsy elnök úr tevékenységével, irányításával zajlik, hanem az Európai Központi Bank is aggályokat és kritikákat fogalmaz meg folyamatosan.

(10.50)

A másik  még egy kérdésre ha utalhatnék, hátha államtitkár úr tud rá válaszolni -: lehet, hogy rosszul értelmezem, de a részletes indoklás 1. §-ában mintha azt mondaná ez az indoklás, hogy már meglévő társaságban is szerezhet tulajdonrészt a Nemzeti Bank. Ez a törvény szövegéből nem feltétlenül következik, ott én inkább első olvasásra úgy olvastam, mintha új cégek alapításában és működésében vehetne részt. Lehet, hogy ez pusztán egy félreértés, de itt az indoklásban úgy fogalmaz, hogy az ilyen társaságban történő tulajdonszerzés  persze ezt lehet úgy is értelmezni, hogy ez csak és kizárólag újra vonatkozik; ha ebben kapnék egy pontosítást államtitkár úrtól, azt megköszönném, különben még a végén tényleg feltételeznénk azt, hogy már vannak olyan cégek, ahová esetleg be akarnak szállni egy kis tőkével, hogy segítséget adjanak.

Magyarul: bennünk is vannak aggályok, kétségek. Nem tiszta, nem világos sem a sietség, sem a forma, sem a tartalom, ezért a Magyar Szocialista Párt frakciója szintén nem fogja támogatni ezt a javaslatot. Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai