Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.17:33:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2019.04.02.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön a felszólalásának azt a címet adta, hogy „Fontos lépések a nemzet megmaradása érdekében”. Mi azt gondoljuk, hogy túlzás nélkül lehet állítani, hogy a nemzet megmaradása, fennmaradása és gyarapodása szempontjából kulcsfontosságú két területről van szó, amelyeket ön a felszólalásában említett, és amelyek ráadásul szoros összefüggésben is állnak egymással. Hiszen nem beszélhetünk erős Magyarországról, ha nincsenek megerősödő családok, és nem beszélhetünk erős Magyarországról, ha nincsenek fejlődő települések és erős helyi közösségek. Éppen ezért mi úgy gondoljuk, hogy kreatív, ha úgy tetszik, unortodox és radikális eszközökre van szükség e két pillér megerősítése érdekében, azért, hogy a magyar jövő a magyar családokon és a magyarokon, a vidéki és a budapesti magyarokon is alapuljon. Ilyen megoldás részünkről, ahogy ön is említette, a családvédelmi akcióterv és a „Magyar falu” program, illetőleg a „Modern városok” program. A családtámogatási rendszerrel kapcsolatban azt tudom önöknek mondani, hogy ez egy Európában egyedülálló rendszer, amely a gyermekvállalási kedvet sikeresen ösztönözte, és azt reméljük, hogy a most a parlament által elfogadott, július 1-jétől, illetőleg később, január 1-jétől hatályba lépő intézkedések pedig szintén szolgálni fogják azt a célt, hogy mindenki, aki gyermeket szeretne vállalni, ezt Magyarországon ma meg tudja tenni. Ráadásul mi ezt a bevándorlás alternatívájának is gondoljuk, tehát nem gondoljuk azt, hogy bevándorlásra kellene alapítani Magyarország jövőjét, hanem ehelyett a családok támogatására kell a rendelkezésre álló forrásokat fordítani.

A „Magyar falu” programmal kapcsolatban abban, hogy Magyarország jobban teljesít, nagy szerepe van a vidéki emberek munkájának is, és mi azt szeretnénk, hogy a magyar emberek, éljenek bárhol is az országban, a saját településükön is érezzék azt, ahogy már arról korábban is beszéltünk, hogy előre tudnak lépni, hogy egyről a kettőre tudnak lépni. Éppen ezért komoly erőforrásokkal szeretnénk támogatni a vidéki nagyvárosokat és a kis falvakat is abban, hogy megvalósíthassák régóta dédelgetett településfejlesztési terveiket. Erről szól a „Modern városok” program és a „Magyar falu” program is.

2019-ben, ahogy ön is említette, a „Magyar falu” programra 150 milliárd forint áll rendelkezésre, de szándékaink szerint ez egy cikluson átívelő program lehet, és gondoljunk bele, ha ezt a programot hosszú éveken, akár egy évtizeden keresztül sikerül akár csak hasonló forrásnagyságban végigvinni, az micsoda fejlődési lehetőséget és perspektívát nyit ki a magyar települések és a legkisebb településeken élők számára is.

Mi azt gondoljuk, hogy jelenleg Magyarországon a népességcsökkenés hatásai a kistelepüléseken élők életét érintik a legsúlyosabban, évtizedek óta jellemző az, hogy az ötezer főnél kisebb települések lakosságszáma csökken. Ráadásul a 2002-2010 közötti kormányzati működés egyik legfőbb vesztese a magyar vidék volt, azon felül is a falvak népessége, ahol a közszolgáltatások leépültek, óvodák, iskolák zártak be, és a népességfogyás majdnem minden ilyen településen meghaladta az országos átlagot.

A „Magyar falu”, amely az ezeknek a településeknek a fejlesztését célzó program, három pillérre épül: mellékúthálózat fejlesztése, a falusi CSOK-program elindítása és a közszolgáltatások színvonalának emelése. A pályázati kiírásokat ütemezetten fogjuk közzétenni, mindegyiket külön bemutatjuk, és a kormany.hu-n lesznek elérhetőek. Az első felhívások már meg is jelentek február utolsó hetében. Azóta három további felhívás is megjelent: egyházi, helyi közösségek fejlesztése és az egészségügyi fejlesztések témakörben. Két hónap áll rendelkezésre a pályázat után, és utána két hónapon belül megtörténik a bírálat és a döntés a támogatásról. Nagyon sok támogatott projekt lehet, tehát azt reméljük, hogy a legtöbb érintett település legalább egy projektet, programot fog tudni támogatottá tenni ezen a projekten keresztül. Azt reméljük, hogy 135 napon belül tudjuk a nyertes pályázatok esetében a pénzt eljuttatni a támogatottakhoz.

A „Magyar falu” program legfontosabb célja, ahogy arról sokat beszéltünk, hogy visszafordítsuk a falvakból történő elvándorlást. A program komplex, foglalkozunk a lakhatás, munkába járás, helyi intézményi ellátottság, közszolgáltatások színvonalának kérdésével is, és mi úgy gondoljuk, hogy a „Magyar falu” program a kormány elkötelezettsége a vidék, a vidéki Magyarország irányában. Ezért azt köszönjük szépen a képviselőknek, ha támogatják ezt a programot, és igyekszünk minél inkább megszolgálni a vidéki választópolgárok bizalmát is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai