Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.11:25:10 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
17 106 2018.07.03. 4:23  99-146

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én reményemet fejezem ki abban, hogy az előbb elhangzottakkal ellentétben ezzel a szabályozással sikerül eredményt elérni a hajléktalanság megoldásában. Ennek sikeréhez azonban mind a rendőrség hatékony közreműködésére, mind a hajléktalanokat segítő intézményrendszer, beleértve a civil és karitatív szervezeteket, valamint a bevett egyházakat is, mindannyiuk szakértelmére, mind a hajléktalanok együttműködési készségére is szükség van.Az Alaptörvény módosításával a kormánypártok jelentős és határozott lépést tettek egy komoly probléma megoldása érdekében. Mindannyian tudjuk, miről van szó: a városok parkjait, közterületeit, Budapest metróaluljáróit, utcáit hajléktalan emberek életvitelszerűen használják. Mindannyian tudjuk azt is, hogy amit látunk, az nem jó sem az érintett hajléktalanoknak, sem pedig a szintén érintett közterületet használóknak. Nem mehetünk el e társadalmi probléma mellett, hiszen a hajléktalanoknak emberhez méltó életkörülményeket szükséges biztosítani, az érintett közterületet használóknak pedig a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelmét. A hajléktalan emberek méltóságát nem azzal segítjük, ha hagyjuk, hogy az utcán éljenek, hanem azzal, ha megfelelő körülményeket és hozzáférhető ellátórendszert biztosítunk a számunkra. Aligha tudnánk kimerítően felsorolni, mely okok vezetnek a hajléktalansághoz. Okozhatja egy megromlott egészségi állapot, alkoholizmus, kábítószer-használat, válás vagy akár erőn felül vállalt hitel bedőlése.

(13.20)

Tisztelt Képviselőtársaim! A KDNP-frakció egyetért azzal, hogy a jelenlegi helyzet elfogadhatatlan, és közös gondolkodás és számos intézkedés szükséges a megoldás érdekében. Az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése szabálysértés tényállásának jelen módosítása szükséges ahhoz, hogy az Alaptörvény jelzett módosításával összhangban legyen a szabálysértési szabályozás.

Az új törvényi rendelkezéseket az előttem szólók már ismertették, amelyekből csak az alábbiakra hívnám fel a figyelmet ismételten. Ha a helyszíni intézkedés során az életvitelszerűen közterületen tartózkodó személy a jelen lévő hatóság vagy más szerv felajánlott segítségét elfogadva együttműködik a hajléktalan személyek részére fenntartott ellátások igénybevétele érdekében, akkor a szabálysértés nem valósul meg. Tehát az intézkedés célja nem a hajléktalan büntetése, hanem a hajléktalan számára megfelelő intézményi segítség felajánlása, segítségnyújtás.

Felhívom a figyelmet, hogy a kormány és a karitatív szervezetek jelenleg is több ezer hajléktalan számára tudnak ellátási lehetőséget biztosítani, aminek igénybevétele sok esetben a hajléktalanok elutasítása miatt hiúsul meg. A szociológiai kutatások lényegében kivétel nélkül megállapítják, hogy a hajléktalanok nagy része nem azért nem megy szálláshelyre, mert nincs hova, hanem azért, mert nem akar. Ez azonban nem választás kérdése, az utcán élést senki nem választhatja. A mi felelősségünk, hogy ettől megóvjuk a rossz helyzetbe kerülőket, vagy éppen kiemeljük őket ebből az állapotból.

Magyarországon 9800 éjjeli menedékhely és átmeneti szállás áll a hajléktalanok rendelkezésre, ezeken kívül télen még további 1500 többletférőhelyet biztosítanak. Emellett országosan több mint 7600 nappalimelegedő-kapacitás áll rendelkezésre, a tartósabb ellátást igénylő személyek részére 218 férőhellyel hajléktalanok rehabilitációs intézménye és 446 férőhellyel hajléktalanok otthona. A kormány a jövő évi költségvetésben is biztosítja az ellátórendszer működéséhez szükséges feltételeket, ahogyan eddig, úgy továbbra is biztosítja a kellő számú szálláshelyet és a megfelelő férőhelyet.

A KDNP-frakció támogatja az előterjesztett törvényjavaslatot. Kérem, támogassák önök is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
18 103 2018.07.16. 2:07  102-107

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország egy aktív év után adta át a V4-es csoport elnökségét, ami nagy kihívásokkal teli időszakban zajlott, és amelynek idejére több fontos témakört határoztak meg a négy közép-európai ország vezetői. A legfontosabb témakörök az alábbiak voltak: az EU-s koordináció, vagyis a V4-ek hatékonyan képviseljék a régió érdekeit a brüsszeli fórumokon, az EU-s döntéshozatalban. A regionális kapcsolatok erősítése ebben a tekintetben a V4-ek fővárosait összekötő közlekedési infrastruktúra fejlesztése. A „Digitális Visegrád” program, mely egyes térségek versenyképességének javítását tűzi ki célul fiatal, kreatív vállalkozók bevonásával. Fontos volt a magyar V4-es elnökség időszakában Visegrád értékközösségének globális megjelenítése. A visegrádi négyek magyar elnökségének egy éve alatt 200 politikai konzultációt, illetve a nagykövetségek bevonásával világszerte 250 rendezvényt tartottak.

Összegzésképpen elmondható, hogy a legfontosabb kérdésben a V4-eknek igaza lett: a kontrollálatlan migránsbeáramlással szemben biztosítani kell az Unió jövőjét. A migrációhoz kapcsolódva a cél továbbra is az, hogy egész Európa egységesen gondolkozzon az országok védelméről és a belső határok átjárhatóságáról. A határvédelemmel összefüggésben a visegrádi országokon kívül eddig is segítséget nyújtottunk más országoknak. Most lehetőség nyílik arra, hogy Albániának és Bosznia-Hercegovinának tehessük meg ezt.

Tisztelt Államtitkár Úr! A KDNP frakciójának nevében elmondhatom: külön öröm számunkra, hogy Magyarország egy erős, dinamikus együttműködést tudott átadni július 1-jétől a soron következő szlovák elnökség részére. Ezzel kapcsolatban kérdezem tisztelettel államtitkár urat: milyen eredményt sikerült elérni a V4 magyar elnökség idején a migrációt érintő kérdésekben? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
18 107 2018.07.16. 0:34  102-107

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a választ. Tisztelt Államtitkár Úr! Közép-Európa jelenleg a kontinens egyik legsikeresebb régiója, amely fejlődő jövő előtt áll. A V4-ek utat nyitottak Európában, ma már több ország követi azt a politikát, amit úttörőként alakított ki a visegrádi csoport, amelyben az országok között minden területen összhang van. Ezért is lehetett sikeres a magyar elnökség az elmúlt évben. Ezzel a V4-ek jó példát adnak az egész Európai Uniónak a tagállami kapcsolatok fontosságáról, az együttműködés és nem a konfrontáció eredményeiről. A válaszát tisztelettel elfogadom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
25 186 2018.10.01. 2:15  185-192

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az őszi parlamenti időszak elején érdemes értékelni, hogyan zajlottak, milyen eredménnyel zárultak a nyári szokásos, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, vagyis a Nébih által elrendelt ellenőrzések. Egy júniusban közzétett felmérés szerint az európai hatóságok rangsorában a Nébih az első helyen végzett, a magyarok szavaznak leginkább bizalmat a nemzeti hatóságuknak. A 2013-ban elfogadott élelmiszer-biztonsági stratégia eredményeként a lakosság tájékoztatása sokat fejlődött, amely alapján hiteles információkat kaphatnak a Nébih hatáskörébe tartozó tevékenységekről. Azt gondolom, mindannyian belátjuk, miért kiemelkedően fontos a nyári időszak az ellenőrzések szempontjából: rengeteg, nyaralását töltő ember fordul meg a strandokon, különféle fesztiválokon és egyéb, nagyobb tömegeket megmozgató rendezvényeken. A több tízezer gyermek által látogatott nyári táborokról sem lehet elfeledkezni, az ő szempontjukból különösen fontos, hogy milyen minőségű ételeket fogyasztanak. Fontos az alapanyagok nyomonkövethetősége, tárolása, elkészítése, elengedhetetlen továbbá az ott dolgozók egészségügyi alkalmasságának vizsgálata is.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az évek óta hagyományosnak számító élelmiszer-ellenőrzések mellett idén először további, a Nébih által felügyelt szakterületek és tevékenységek ellenőrzésére is sor került. A hagyományos élelmiszer-ellenőrzések fókuszában a szezonálisan üzemelő, illetve idegenforgalmi szempontból frekventált helyeken, strandokon működő kereskedelmi és vendéglátó-létesítmények, a nagy tömegeket megmozgató rendezvényeken értékesített élelmiszerek, az ifjúsági és gyermektáborokban lévők étkeztetése, a fagylalt-előállítás és forgalmazás, valamint az utcai vendéglátás, büfékocsik és mozgó vendéglátók álltak. Kiemelt figyelem irányult a fűszerezett, pácolt, előkészített húsokra, a grilltermékekre, a fagylaltokra, a szezonális zöldségekre és gyümölcsökre.

Éppen ezért kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogyan értékeli a Nébih által elvégzett ellenőrzéseket. Milyen hiányosságokat tapasztaltak az ellenőrzések során? Milyen szakterületekkel és tevékenységekkel bővült a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés? Köszönöm szépen.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
25 190 2018.10.01. 0:18  185-192

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a válaszát, államtitkár úr. Azt gondolom, mindenképpen kiemelendő, hogy az ellenőrzések során nem a büntetések kiszabása volt az elsődleges cél, hanem a vállalkozóknak nyújtott segítség a jogszabályok betartásában. Köszönöm szépen. (Derültség az ellenzék soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
36 10 2018.10.31. 12:22  1-28

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az imént államtitkár úr, illetve Simon Miklós képviselőtársam már részletesen ismertették álláspontjukat a törvénytervezettel kapcsolatban, ezért én csak néhány főbb dolgot szeretnék kiemelni a tervezetből.

(9.40)

Elsőként a kép- és hangfelvételek központi tárhelyen történő tárolásáról kell említést tennünk, amelynek célja, hogy a rögzített kép- és hangfelvételek központi tárhelyen történő tárolását és az ágazati törvényekben adatmegismerésre feljogosítottak részére az adatkezelést egyedi informatikai alkalmazás útján biztosítsa. Emellett lehetővé teszi a gyors és hatékony feladatellátást.

Elsőként a főváros közigazgatási területén kívánja a kormányzat bevezetni a rendszert, a megvalósítás további fázisaiban pedig országos szinten. A felvételek központi tárhelyen kerülnek rögzítésre, az adatigénylés pedig a tárhelyszolgáltató által biztosított egyedi informatikai alkalmazás igénybevételével történik. Fontos kiemelni, hogy a tárhelyszolgáltató kizárólag a felvételek elhelyezését biztosítja, más adatkezelési műveleteket nem végez, a feltöltött felvételeket és azok tartalmát nem ismerheti meg. Az adatok megismerése kizárólag az adott ágazati törvényben meghatározott körben és mértékben lehetséges, ezt az egyedi azonosítók teszik lehetővé.

A tárhelyszolgáltató továbbá adatmegismerési nyilvántartást vezet, amely ellenőrizhetővé teszi az adatkezelések és az adatigénylések törvényességét. Az adatfeldolgozást hivatalból a nemzeti adatvédelmi és információs hatóság is ellenőrizheti.

A következő érintett terület, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosítása, valamint a belügyi feladatokat érintő és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2017. évi CXXXIV. törvény módosítása a mezőgazdasági vízhasználat információs és ellenőrzési keretrendszer megvalósítása során jelentkező változtatási igényeket képezi le. Pontosításra kerülnek a vízügyi közalkalmazotti jogviszony szabályai, a víziközmű-társulatok tartozásainak behajtására vonatkozó szabályok, valamint a települések ár- és belvíz-veszélyeztetettségi besorolására vonatkozó felhatalmazó rendelkezés kerül beépítésre.

A mezőgazdasági vízhasználat információs és ellenőrzési keretrendszer a projektmegvalósítása során felmerült módosítások miatt 2019. január 1-je napja helyett 2020. január 1. napján lép hatályba, azonban a hatálybalépését követően nemcsak az öntözési célú vízhasználatokra fog kiterjedni, hanem a vízügyi hatóság által folytatott valamennyi eljárásra. Valamennyi vízügyi hatósági eljárás, a vízkészletjárulék-bevallás és a vízikönyvi nyilvántartás is teljesen elektronikus lesz. Ennek érdekében a belügyi feladatokat érintő és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2017. évi CXXXIV. törvény 7. §-ában már elfogadott és kihirdetett rendelkezéseket jelen módosításban kívánjuk felülírni. Ezzel párhuzamosan a vízkészletjárulék elektronikus bevallásának kezdetét is 2020. január 1. napjára kívánjuk módosítani.

A harmadik átfogó módosítás az információbiztonsági szervezetrendszer átalakítása. Felmérve az uniós normákból eredő feladatokat, valamint az eddig megtett intézkedéseket, a feladatok teljesítése és a biztonság növelése érdekében a már meglévő kiberbiztonsági intézményi struktúra racionalizálása, átalakítása szükséges. Ennek céljából az információbiztonsággal kapcsolatos egyes feladatok és az ezzel kapcsolatos képességek centralizálása szükséges a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat keretében.

A törvényjavaslat szerint a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat keretében működő eseménykezelő központ látná el a jövőben a létfontosságú kijelölt szervek, valamint a hálózati és információs rendszerek biztonságának az egész Unióban egységesen magas szintjét biztosító, alapvető szolgáltatást nyújtóként azonosított szervek és a bejelentésköteles szolgáltatók eseménykezelési feladatait is.

Az információbiztonsági szervezetrendszer átalakítása érdekében a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi L. törvény és a létfontosságú rendszerek és létesítmények azonosításáról, kijelöléséről és védelméről szóló 2012. évi CLXVI. törvény módosítása is indokolt.

A fentieken túlmenően a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény módosításáról szeretnék megemlíteni néhány fontosabb dolgot. A módosítás tartalmazza, hogy a kiemelt közérdeklődésre számot tartó és ezáltal a média által is kiemelt figyelemmel kísért, jelentős tömegeket vonzó nemzetközi sportrendezvények, például a nyári és téli olimpia, a paralimpiai játékok, a labdarúgó Európa-bajnokság és világbajnokság, valamint az egyes, külföldön tartott labdarúgóválogatott-mérkőzések és egyéb sportrendezvények a jelentős terrorfenyegetettség miatt kiemelt biztonsági kockázatúnak minősíthetők.

A terrorszervezetek, a terrorista csoportok, illetve az úgynevezett magányos elkövetők számára e nagy nyilvánosság előtt zajló nemzetközi sportrendezvények a terrortámadások végrehajtásához potenciális helyszínnek tekinthetők, figyelemmel arra, hogy a terrortámadással elérni kívánt célok és azok hatásai is  a jelentős számú tömegekre és a média közvetítő tevékenységére tekintettel  határozottabban érvényesülhetnek.

Indokolt megteremteni annak a jogi lehetőségét, hogy a terrorizmust elhárító szerv a jövőben végezhesse a külföldön megrendezésre kerülő, egyes kiemelt terrorfenyegetettségűnek minősíthető nemzetközi sportrendezvényeken részt vevő magyar sportolókkal és sportszakemberekkel kapcsolatos személy- és létesítményvédelmi feladatokat.

A terrorizmust elhárító szerv külföldi szerepvállalása kizárólag a rendészetért felelős miniszter döntése alapján és a nemzetközi jog hatályos normáival összhangban, az érintett külföldi állam hatóságaival és a nemzetközi szervezetekkel együttműködésben valósulhat meg.

A törvény 18. § (1) bekezdésének hatályos rendelkezése a fogva tartott személy esetében azt írja elő, hogy a fogvatartott részére biztosítani kell a lehetőséget az általa megjelölt személy értesítésére, feltéve, hogy ez nem veszélyezteti az intézkedés célját. A rendelkezés csak akkor teszi az értesítést a rendőrség kötelezettségévé, ha a fogvatartott nincs abban a helyzetben, hogy maga értesítse az érintett személyt.

Ezzel ellentétben a gyakorlat szerint a fogvatartott sok esetben nincs abban a helyzetben, hogy értesítési jogával maga élhessen, túlnyomórészt a rendőri szerv értesíti a fogvatartott által megnevezett személyt. A módosítás ennek megfelelően részben arra irányul, hogy a jövőben egyértelműen a rendőrség kötelezettségévé tegye az értesítést.

A szabályozás újdonsága az is, hogy előírja: az értesítést a rendőrség indokolatlan késedelem nélkül teljesíti. Ha a fogvatartott olyan személyt jelölt meg, akinek az esetében fennáll az intézkedés veszélyeztetése, de más személy esetében ilyen kockázat nem valósul meg, a szabályozás lehetővé teszi, hogy a fogvatartott új személyt jelöljön meg értesítendőként.

A hatályos jogszabályban is szereplő speciális rendelkezés, amely a törvényes képviselő, köztük a gondnok is, haladéktalan értesítésére irányul, a jelenlegi szabályok szerint a fiatalkorúra vagy gondnokság alá helyezettre vonatkozik. Bizonyos esetekben azonban nem csupán a büntetőeljárási szabályok szerinti fiatalkorú, hanem a polgári jogi szabályok szerinti kiskorú esetében is felmerülhet az értesítési kötelezettség, ezért indokolt a jövőben a fiatalkorú helyett a kiskorút szerepeltetni a rendelkezésben.

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény módosítása pontosítja az ismételt elkövetésre vonatkozó jogkövetkezményeket. A törvény 23. § (1) bekezdése az ismételt elkövetésre vonatkozó jogkövetkezményeket illetően kétfajta előélethez fűz súlyosbító rendelkezést. Egyrészt ahhoz, ha az eljárás alá vont személy szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt, másrészt pedig, ha pénzbírsággal sújtható szabálysértés miatt vonták legalább két ízben jogerősen felelősségre.

Nincs viszont előírás az ismételt elkövetésnek arra az esetére, amikor az eljárás alá vont személy a cselekmény elkövetését megelőző hat hónapon belül egy olyan cselekményt követett el, amely legalább elzárással büntethető, és egy további olyan cselekményt követett el, amely legalább pénzbírsággal sújtható. A javaslat szerint ekkor az ismételt elkövetés a pénzbírsággal sújtható szabálysértések általános kategóriájába tartozik. Ilyen előéleti adatok esetében a pénzbírsággal is sújtható szabálysértésekre vonatkozó szabályok alkalmazása az irányadó, azaz a törvény 23. § (1) bekezdés c) és d) pontja alapján kell azokat a visszaesés szempontjából értékelni.

(9.50)

Mivel a jelenleg hatályos törvény nem tartalmaz rendelkezést az ismételt elkövetés minden esetét felölelő büntetéskiszabásra, ezért indokolt az erre vonatkozó rendelkezés meghatározása. A jelenleg hatályos törvény 23. § (4) bekezdése a kötelező mértékű pénzbírsággal sújtandó szabálysértések ismételt elkövetése esetén alkalmazandó szigorúbb, kétszeres-háromszoros összegű szankcionálásáról rendelkezik azzal, hogy a bírság összege nem haladhatja meg a törvény 11. § (1) bekezdésében generálisan megfogalmazott maximumot, azaz a 150 ezer forintot.

A jogalkalmazás során problémaként jelentkezett, hogy a normaszövegből az az értelmezés is kiolvasható, hogy az ismételt elkövetés miatt kiszabott többszörös pénzbírság mértéke csak a harmadik elkövetés esetén nem haladhatja meg a bírságmaximumot.

Figyelemmel arra, hogy van olyan szabálysértés, amelynek elkövetését a jogalkotó 100 ezer forintos kötelező mértékű pénzbírsággal sújtja, így a második elkövetés miatt kiszabott kétszeres összeg az erre vonatkozó konkrét tiltás hiányában meghaladná a generális bírságmaximumot.

Az egységes, szabályozási célnak megfelelő jogalkalmazás biztosítása érdekében szükséges a speciális anyagi jogi rendelkezés pontosítása, amely alapján egyértelműsítésre kerül, hogy az ismételt elkövetés esetén kiszabott pénzbírság mértéke sem haladhatja meg a 11. § (1) bekezdésében meghatározott 150 ezer forintos bírságmaximumot, ezért a törvénymódosítás ezt is tartalmazza.

Bízom abban, hogy ezt a javaslatot ellenzéki képviselőtársaim is támogatni fogják. A KDNP ezt teszi. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 60 2018.11.15. 10:11  53-74

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat több ágazati szabályozás módosítását tartalmazza. Az intézkedéseket jellemzően a jogrendszer egységességét képező módosítások és a jogalkalmazással felmerülő gyakorlati kérdések kezelése indokolja. Az európai uniós tagságból fakadó jogharmonizációs szükségletek kezelése is lényeges eleme a törvénytervezetnek. Ha a 2016/2370. számú EU-irányelv módosította az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvet a belföldi személyszállítási szolgáltatások piacának a megnyitása és a vasúti infrastruktúra irányítása okán, így ezt át kell ültetni a hazai jogrendbe. A jogharmonizáció mellett a kapcsolódó jogszabályok, így az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény módosítása is szükséges.

A módosítások továbbá a közlekedési infrastrukturális beruházások hatékonyabb megvalósítását, a meglévő szabályozási környezet korszerűsítését szolgálják, elfogadásuk hiányában sérülhet a beruházások hatékony megvalósításához fűződő nemzetgazdasági érdek, a jogrendszer egységességének követelménye.

(11.10)

A jogalkotási pontosítás hiányában a kerékpárutak tekintetében a fejlesztéssel, felújítással, illetve a beruházással létrehozott vagyontárgyak a Magyar Közút Zrt. tulajdonában maradnak, vagy a gyakorlatban nagyon hosszadalmas, akár évekig tartó vagyonátadás keretében lehet csak azok helyzetét kezelni. Jelen törvényjavaslat szerint viszont  a műszaki átadás-átvétel eljárással  e törvény erejénél fogva térítésmentesen az illetékes helyi önkormányzat tulajdonába kerül.

A törvényjavaslat elfogadása hiányában a jogharmonizációs kötelezettségek elmulasztása  az azzal járó kötelezettségszegési eljárások bekövetkeztével  közvetlenül kimutatható gazdasági érdeksérelmet okozhat az országnak. A költségvetési hatások mellett így például az autóbuszos piacfelügyeleti rend bevezetésének hiányában a hazai autóbuszos vállalkozások nehezebben tudnának felkészülni az európai uniós piacnyitás következményeire. Az intézkedéssel viszont a hazai vállalkozások egy rendezett, szabályozott piacon való működés mellett időben fel tudnak készülni a 2019-ben megnyíló autóbuszos közúti személyszállítási piacon való működés követelményeire.

Tisztelt Képviselőtársaim! A benyújtott törvényjavaslat több más törvény módosítását is érinti, ezek közül néhányat szeretnék kiemelni. Az egyik a légi közlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény módosítása. A tervezetben foglaltakkal egyszerűbbé válik a repülőterek zajgátló védőövezeteinek kijelölése. A légi közlekedésről szóló törvény módosítása lehetővé teszi, hogy az egyébként költséges és hosszadalmas zajgátló védőövezetek kijelölése csak azon repülőterek esetében történjen meg, amelyek zajgátló védőövezetei nem terjednek túl a repülőterek fizikai területén.

A módosítás csökkenti az egyébként minimális forgalommal rendelkező repülőterek anyagi terhét, és maga a repülőtér nem jelent különösebb zajterhelést a környező települések lakosságára nézve. Szélesedik továbbá a honvédelmi tárca alárendeltségébe tartozó polgári légi közlekedési hatóságnál eljárást kezdeményező hatósági eljárási díj alól mentességet élvező szervezetek köre. A mentesség a továbbiakban sem vonatkozik azonban  a versenyjogi szempontokra figyelemmel  a gazdasági társasági formában működő háttérintézményekre. A módosítással pontosításra kerül a légijármű-vezetés vizsgáztatása során a légi jármű parancsnokának a személye, akihez a felelősség kötődik.

A másik kiemelkedően fontos, jogharmonizációs célt szolgáló módosítás a vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény módosítása. A módosítás az úgynevezett vasúti csomag részét képező, a 2012/34/EU, európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról szóló irányelv átültetését szolgálja. Az irányelvnek megfelelően a vasúti közlekedésről szóló törvényben szabályozásra kerül a vertikálisan integrált vállalkozásokban az úgynevezett holdingstruktúra, mint például a MÁV-csoporton belül a vasúti pályahálózat-működtetők pártatlan és részrehajlásmentes működését biztosító garanciák.

Az alapvető feladatok közé tartozik a menetrendszerkesztési és hálózat-hozzáférési díj megállapítása, beszedése. Ezen alapvető feladatok függetlenségének követelménye a pénzügyi átláthatóság és a vasúti társaságokkal történő kooperáció annak érdekében, hogy a vasúti pályahálózatokon a közlekedés az árufuvarozó és személyszállító vasúti társaságok számára egyenlő feltételek mellett, diszkriminációmentesen legyen biztosítva. Az irányelv átültetésével a módosítás erősíti az átláthatóság pénzügyi szervezeti garanciáit, csökkentve a pályahálózat-működtetők és a vállalkozó vasúti társaságok esetleges keresztfinanszírozásából fakadó kockázatokat.

Végül pedig a személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény módosításáról szeretnék néhány szót szólni. A módosítás magában foglalja a hazai buszgyártás erősítése érdekében szükséges intézkedéseket. Idesorolható a Nemzeti Autóbusz Beszerzési Bizottság részére történő adatszolgáltatás, amely egyrészt a helyi autóbuszos személyszállítási közszolgáltatást ellátó önkormányzatok, illetve a tulajdonosijog-gyakorlásuk alá tartozó vagy megbízott gazdálkodó szervezetek meglévő autóbusz-állományáról, valamint a tervezett autóbusz-beszerzéseikről történik. A tervezett autóbusz-beszerzésekkel kapcsolatos adatszolgáltatással kapcsolatban gyakorlati alkalmazási problémák merültek fel. A közbeszerzések, illetve a pályáztatások során az autóbusz-beszerzésekről és a szolgáltatásvásárlásokról szóló döntés meghozatala előtt az információk nem nyilvánosak, így azokról adatszolgáltatást előírni nem lehet. Ezért utólagos adatszolgáltatási előírást tartalmaz a tervezet.

A személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvény módosítása szükséges a korábban említett vasúti csomag egyes rendelkezései átültetéséhez is. A módosítás célja a fentiek szerint a belföldi személyszállítási szolgáltatások piacának észszerű keretek között történő hazai megnyitása és a vasúti infrastruktúra irányítása okán szükséges módosítások átvezetése.

A vállalkozó vasúti társaságoknak biztosítani kell a jogot arra, hogy bármely állomáson utasokat vegyenek fel, és azok számára egy másik állomáson biztosítsák a leszállást. A tagállamok korlátozhatják a hozzáférési jogot olyan adott kiindulási és adott célállomás közötti személyszállítási szolgáltatások esetében, amelyeknél egy vagy több közszolgáltatási szerződés is ugyanazt az útvonalat vagy annak alternatíváját fedi le, amennyiben e jog gyakorlása veszélyeztetné az érintett közszolgáltatási szerződés vagy szerződések gazdasági egyensúlyát.

Azt, hogy a közszolgáltatási szerződés gazdasági egyensúlya veszélybe kerülne-e, a tagállami igazgatási szervnek vagy szerveknek kell megállapítaniuk objektív gazdasági elemzés alapján, a döntésüket előre meghatározott kritériumokra alapozva.

A nagy sebességű személyszállítási szolgáltatások piacának fejlesztése, a rendelkezésre álló infrastruktúra optimális kihasználásának elősegítése, valamint a nagy sebességű személyszállítási szolgáltatások versenyképességének az utasok számára kedvező hatásokkal járó javítása során a vasúti igazgatási szerv az irányelv keretei között a nagy sebességű személyszállítási szolgáltatások szervezett működtetését megvizsgálja. Amennyiben a vasúti igazgatási szerv elemzést követően azt állapítja meg, hogy az egy adott kiindulási és célállomás között működtetni tervezett nagy sebességű személyszállítási szolgáltatás veszélyezteti az ugyanazon útvonalat vagy annak alternatíváját lefedő közszolgáltatási szerződés gazdasági egyensúlyát, az igazgatási szervnek jeleznie kell a szolgáltatás azon lehetséges módosításait, amelyekkel biztosítható lenne, hogy a hozzáférési jog megadásának feltételei teljesüljenek. E módosítások magukba foglalhatják a tervezett szolgáltatás módosítását is.

A törvény módosítása továbbá a vasúti piacfelügyeleti szabályokhoz hasonlóan megteremti a közúti személyszállítás szolgáltatása piacfelügyeletének jogi kereteit is. A javasolt szabályozással áttételesen az autóbusszal utazók jogainak védelme is jelentősen erősödik, hiszen az autóbuszos személyszállításra vonatkozó rendelkezések megtartását elmulasztó szolgáltatókkal szemben a szankció kiszabásának lehetőségét is megteremti.

A személyszállítási szolgáltatókról szóló törvény módosítása lehetőséget biztosít a piacfelügyeleti tevékenység szabályozására, továbbá e tevékenység finanszírozásának fedezetét biztosító piacfelügyeleti díjjal kapcsolatos szabályozási keretek meghatározására is.

A jogszabály megalkotásának szükségessége, időszerűsége nem halasztható, figyelemmel arra is, hogy 2019-ben megnyílik az autóbuszos közúti személyszállítási piac az Európai Unión belül, így a hazai autóbuszos vállalkozások egy rendezett, szabályozott piacon való működés mellett időben tudnak felkészülni a piacnyitás követelményeire.

A személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvény 15/A. §-a alapján az autóbuszos személyszállító szolgáltatók az autóbuszos piacfelügyeleti és utasjogi hatóság részére piacfelügyeleti díjat kötelesek fizetni.

Tisztelt Ház! Felszólalásomban csupán néhány változásra hívtam fel a figyelmet, hiszen tudjuk, hogy a törvénycsomag még számos egyéb módosítást is tartalmaz. A KDNP-frakció a törvényjavaslat elfogadását támogatja, és bízom abban, hogy képviselőtársaim is ezt teszik. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
41 124 2018.11.15. 0:15  117-140

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő T/3366. számú törvényjavaslatot az egyes migrációs tárgyú és kapcsolódó törvények módosításáról a KDNP-frakció támogatja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
45 200 2018.11.28. 6:09  193-208

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Államtitkár Úr! A törvényjavaslat célja a rendvédelmi ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottak és kormánytisztviselők tekintetében új jogállási törvény megalkotása.Ez a törvény hosszú távon képes biztosítani, hogy az érintett személyi állomány stabil, kiszámítható életpályával, a foglalkoztató szervezetek pedig a sajátosságokhoz és az ellátott feladatokhoz egyaránt igazodó, kellően rugalmas foglalkoztatási keretekkel rendelkezzenek. A szabályozás kialakításának célja az illetményrendezésen túl a stabil, kiszámítható előmenetelt biztosító egységes életpálya bevezetése, az egységesség biztosítása.

Az új jogviszony, azaz a rendvédelmi igazgatási szolgálati viszony szabályozási bázisa a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyairól szóló 2015. évi XLII. törvény. A szabályozás egyik alapvetése, hogy az érintett személyi körbe tartozót, akinek a pontos megnevezése a törvény alapján rendvédelmi alkalmazott, kizárólag az új jogviszonyban lehet foglalkoztatni a rendvédelmi szerveknél. A törvény pontosan tartalmazza, hogy az adott rendvédelmi szervnél mely munkaköröket lehet ellátni a rendvédelmi igazgatási szolgálati viszony keretén belül.

A törvényjavaslat részletesen tartalmazza az új jogviszony tartalmát, ezekből csak néhány dolgot szeretnék kiemelni. A rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszony különleges jogviszony, amely az állam nevében eljáró rendvédelmi szerv, valamint a rendvédelmi alkalmazott között jön létre. Mindkét felet sajátos kötelezettségek terhelik és jogosultságok illetik meg. A többletkötelezettségeket jelzi, hogy a rendvédelmi alkalmazott a jogviszonyból fakadó kötelmeit egyes alapjogai korlátozásának elfogadásával teljesíti. A rendvédelmi szerv e vállalásáért cserébe köteles biztosítani a kötelezettségek teljesítéséhez szükséges feltételeket, a törvényben megállapított díjazást, juttatásokat és kedvezményeket.

Az igazgatási jogviszony esetében a jogviszony alanyainak joggyakorlását tekintve e kötelezettség teljesítését garanciális jelleggel keretbe foglaló elvek a következők. Együttműködési kötelezettségi joggal való visszaélés tilalma és az egyenlő bánásmód követelménye. Az együttműködési kötelezettség értelmében a jogviszony alanyai a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kötelesek eljárni és kölcsönösen együttműködni. Kötelesek a felek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy változásról tájékoztatni, amely a jogviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

A jogviszonnyal kapcsolatban tilos a joggal való visszaélés, emellett a jogokat és kötelezettségeket a rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni és teljesíteni. A törvényjavaslat szerint joggal való visszaélés különösen, ha az mások jogos érdekeinek csorbítására, érdekérvényesítési lehetőségeinek korlátozására, zaklatására, véleménynyilvánításának elfojtására irányul vagy ehhez vezet. A joggal való visszaélés hátrányos következményeit orvosolni kell.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat az alapelvek között rögzíti az egyenlő bánásmód követelményét, amelyet a jogviszonnyal kapcsolatban meg kell tartani. Ugyancsak ennek az alapelvnek az érvényesülését szolgálja a törvényjavaslatnak az a rendelkezése, mely szerint a munkáltató rendvédelmi szervnek megkülönböztetés nélkül kell biztosítania a rendvédelmi alkalmazottnak az előmeneteli lehetőséget, amely kizárólag a szakmai képességei, képzettségei, a gyakorlata és a teljesítménye, továbbá a szolgálatban eltöltött idő alapján illeti meg az érintettet.

A törvényjavaslat a jogviszony létesítéséhez kötődő általános és különös alkalmazási feltételeket határoz meg. A közszféra más területeihez képest az alkalmazási feltételek e foglalkoztatási csoport esetében szélesebb körűek. Ugyanakkor hangsúlyozni szükséges, hogy a kifogástalan életvitelhez, a nemzetbiztonsági ellenőrzéshez hozzájárulás csak különös alkalmazási feltétel. A jogviszony kinevezéssel és annak elfogadásával jön létre, főszabályként határozatlan időre.

A kinevezés érvényességi feltétele az eskü, amelynek letételéig a rendvédelmi alkalmazott munkába nem állítható. A törvényjavaslat a próbaidő kikötését kötelezővé teszi. A próbaidő időtartama minimum 3 hónap, maximum 6 hónap. A próbaidő alatt a jogviszonyt bármelyik fél indoklás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti.

A kiválasztás tekintetében rendezőelv, hogy jogszabály vagy a rendvédelmi szerv döntése alapján a kinevezés meghívásos vagy pályázati eljárás alapján történhet; pályázati eljárás esetén kinevezést adni csak olyan személynek lehet, aki a pályázaton részt vett, és a pályázati feltételeknek megfelelt.

A rendvédelmi alkalmazott rendvédelmi érdekből, a rendvédelmi szerv vezetőinek döntése alapján vagy más szerv és a rendvédelmi szerv megállapodása alapján beleegyezésével, munkakör vagy meghatározott feladat ellátására más szervhez kirendelhető. A kirendelés határozatlan vagy határozott időre szól, de legfeljebb két évre történik. A rendvédelmi alkalmazottnak meg kell felelnie a miniszter által meghatározott egészségi alkalmassági követelményeknek, amelyek nem azonosak a hivatásos állományúakra előírt alkalmassági követelményekkel.

A képesítési követelmények tekintetében a törvényjavaslat alapvetésként rögzíti, hogy a vezetői és a felsőfokú iskolai végzettségű rendvédelmi alkalmazott kinevezéséhez felsőfokú végzettség, a középfokú iskolai végzettségű rendvédelmi alkalmazott kinevezéséhez pedig érettségi szükséges.

Kedves Képviselőtársaim! A KDNP-frakció a törvényjavaslatot támogatja. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 70 2018.12.10. 2:18  69-74

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz-KDNP-kormány gazdaságpolitikájának eredményeképpen támogatásban részesülhetnek az elavult, nagy energiaigényű eszközeik lecserélésére a családok, és ennek köszönhetően modern, energiatakarékos gépek kerülnek a magyar háztartásokba. A 2014-ben útjára indított „Otthon melege” program háztartási nagygépek cseréjének alprogramja eddig több mint 200 ezer család életkörülményeit tudta javítani, és a modernebb, jobb energiafelhasználású háztartási gépek támogatásával az energiafelhasználást csökkenteni. Az „Otthon melege” programban a kormány az elmúlt években mintegy 30 milliárd forintot fordított erre a támogatásra. A program része Magyarország nemzeti éghajlatváltozási stratégiájának is, így környezetvédelmi célokat is szolgál, és a teljes program által éves szinten 100 ezer tonnával csökken a szén-dioxid-kibocsátás. Tisztelt Államtitkár Úr! Idén háztartási nagygépek cseréjére régiónként november 5. és 21. között lehetett beadni pályázatot, ahol hűtő-, fagyasztó- és mosógép cseréjéhez kérhetett támogatást a lakosság. A nemrég zárult 2018. évi alprogramban a kérelmezők száma meghaladta a 119 ezret, az igényelt összeg pedig elérte az 5 milliárd forintot. A híradások szerint idén a pályázatban részt vevők igényeit látva a kormány az ország gazdasági teljesítményének köszönhetően megemelte a támogatás összegét. Azt gondolom, mindannyiunk közös célja, hogy a lehető legszélesebb körben tudjunk segítséget nyújtani a családoknak az energiafogyasztástól függő 20, 40, illetve 45 ezer forintnyi összeggel amellett, hogy családok ezreinek csökkenti a támogatás a rezsiköltségét, éves szinten mintegy 15-20 ezer forinttal.

Tisztelt Államtitkár Úr! A fentiek kapcsán az „Otthon melege” programmal kapcsolatban kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogyan értékeli az „Otthon melege” program eddigi eredményit, milyen lakossági energiamegtakarítást ösztönző program várható a jövőben. Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 74 2018.12.10. 0:13  69-74

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a választ, államtitkár úr. Megnyugtató hallani, hogy ez nem egy lezárt program, hanem a kormány tervezi a jövőben is ezeket a támogatásokat folytatni. Köszönöm szépen, és a válaszát elfogadom. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
64 183 2019.04.01. 2:43  182-187

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A mezőgazdasági és halászati tanács legutóbbi brüsszeli ülésén Magyarország nyilatkozatban kérte, hogy a termeléshez kötött agrártámogatások a 2020 utáni időszakban legalább a jelenlegi szinten maradjanak, vagy ha van rá lehetőség, akár növekedjenek is. Ezzel szemben az Európai Bizottság azt javasolja, hogy a jelenlegi 13+2 százalékról a Magyarországnak járó közvetlen támogatási keret 10+2 százalékra csökkenjen.A termeléshez kötött támogatások rendszere jellemzően valamilyen nehézséggel küzdő ágazat kiegészítő támogatására biztosít lehetőséget, ezért fontos kérdés, hogy a jövőben mekkora lesz a mértéke, és mely ágazatokra lesz adható a támogatás. Ezzel a közvetlen kifizetési formával akkor élnek a tagországok, amikor fontos az ágazat versenyképességének vagy életképességének megőrzése. Magyarország érdeke a támogatás hatályának szélesítése, hiszen adódhatnak olyan helyzetek, amelyek újabb ágazatok bevonását tehetik indokolttá.

(18.00)

Emellett Magyarország egy olyan új, közös agrárpolitika elfogadásában érdekelt, amelyen keresztül a magyar gazdák a lehető legegyszerűbben igényelhetik és kaphatják meg az őket megillető támogatásokat.

Tisztelt Miniszter Úr! A Kereszténydemokrata Néppárt támogatja a kormány azon törekvését, hogy a magyar gazdák az Unió következő költségvetési időszakában ne kapjanak kevesebb támogatást. Ez se agrárpolitikai okból ne következzen be, se pedig azért, mert például a források átcsoportosításával Brüsszelben inkább a migrációt támogatnák.

Nekünk az a közös érdekünk, hogy támogassuk a magyar agrárgazdaságot, megvédjük a benne dolgozók megélhetését és a magyar termőföldet, ezzel meggátoljuk az élelmiszerárak indokolatlan növekedését. Az uniós tervek viszont ezt eredményezhetnék. Mindezt ráadásul egy olyan időszakban, amikor a nemzetgazdaság tavalyi, 5,6 milliárd eurós külkereskedelmi többletéhez az agrárgazdaság 2,9 milliárd euróval járult hozzá. A mezőgazdaság beruházásai 2018-ban ismét tovább tudtak növekedni, részesedésük a nemzetgazdasági beruházásokból 4,1 százalék volt. A stabil pénzügyi háttér, a termelés növekvő jövedelmezősége segítették és folyamatosan segítik a nemzetgazdaságilag oly fontos mezőgazdaság beruházásainak bővülését.

Ezek alapján kérdezem tisztelt miniszter urat, hogyan, milyen eszközökkel védhetők meg a magyar gazdáknak szánt uniós támogatások. Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
64 187 2019.04.01. 0:30  182-187

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a választ, miniszter úr, és bízom abban, hogy a 2021-2027-es költségvetési ciklusban sikerül elérni, hogy az agrártámogatások ne csökkenjenek, különösen azért, mert a közös agrárpolitika jövőbeni szabályaira tett javaslatban az Európai Bizottság az eddigieknél is magasabb követelményeket ír elő a gazdák számára, amit a javasolt forráscsökkenéssel együtt véleményünk szerint nem lehet elfogadni, az nem kivitelezhető. Válaszát tisztelettel elfogadom. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
70 156 2019.06.11. 2:09  155-162

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A kormány kezdetektől elkötelezett a kistelepüléseken élők életminőségének javítása mellett, mellyel a Kereszténydemokrata Néppárt is egyetért, és támogatja az ezt szolgáló intézkedéseket.A kormány tervei szerint a kistelepülések kiemelt támogatása tovább folytatódik. A következő években több száz településen indulhat új falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgálat, az önkormányzatok ehhez az eddiginél nagyobb állami támogatást vehetnek majd igénybe. A „Magyar falu” program keretében a gondnoki szolgálatok számára gépjárműbeszerzési pályázat áll rendelkezésre, erre 5 milliárd forint, bérezésre pedig 3 milliárd forint keretet biztosít a kormány. Falugondnoki, illetve tanyagondnoki munkakörbe a megfelelő alapképzést követően vehet fel alkalmazottat az önkormányzat. A gondnok feladata, hogy közvetlenül személyesen vegyen részt a település szociális ellátórendszerében, az étkeztetésben, a házi segítségnyújtásban, a közösségi és szociális információk szolgáltatásában. Háziorvosi rendelésre vagy egészségügyi intézménybe szállíthatja a rászorulókat, vagy gyógyszereket válthat ki nekik. Az oktatást segítve az óvodáskorú, illetve iskoláskorú gyerekeket szállíthatja az adott intézményekbe. A közösségi művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezésében vesznek részt, és segítenek az állampolgárok hivatalos ügyeinek intézésében is.

Magyarországon több mint ezer településen működnek ilyen szolgálatok. Munkájukkal pótolhatatlan segítséget nyújtanak azokon a kistelepüléseken, ahol nem épültek ki vagy nincsenek jelen a szükséges intézmények, ezért máshova kell szállítani az ott élőket.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondolom, mindannyiunk nevében mondhatom, hogy a jól működő szociális és önkormányzati ellátórendszer folyamatos fejlesztése, a körülmények javítása, a tisztességes bérezés biztosítása szintén elengedhetetlen feladat. Kérdezem tehát tisztelettel, hogy hogyan bővül, hogy változik a falugondnoki, tanyagondnoki szolgálat munkája a jövőben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
70 160 2019.06.11. 1:02  155-162

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Teljes mértékben egyetértek azzal, amit államtitkár úr elmondott. A falu- és tanyagondnoki szolgálat munkatársai rendkívül széles körű munkát végeznek. Ezt mint korábban polgármesterként tevékenykedő is meg tudom erősíteni. Örömmel fogadjuk azt a bővítést, hogy egyre magasabb lélekszámú településeken lehet majd igénybe venni ezt a szolgáltatást.Mindenképpen indokolt a szolgálatot végző falugondnokok, tanyagondnokok béremelése is. Mindenképpen érdemes elgondolkodni azon, hogy ezeknek a széles körű és rendkívül sok munkát végző embereknek a helyettesítéséről is gondoskodni tudjunk a kistelepüléseken, hiszen nem egy esetben fordul elő, hogy amikor betegszabadság vagy egyéb más ok miatt kiesnek a falugondnokok, akkor a polgármesterek kénytelenek ráülni ezekre az autókra azért, hogy a szolgáltatás zavartalan legyen. De nagyon figyelemre méltó, hogy ezt a munkát akkor is elvégzik, és mindenképpen köszönet illeti őket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
89 200 2019.11.04. 2:23  199-206

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Valóban, az én listámon is Farkas Gergely képviselő úr következett volna, valószínűleg akkor csak helyet cseréltünk, talán ennyi belefér.Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A 2010-ben megalakult Fidesz-KDNP-kormányzat a családokat állította előtérbe. Magyarország Alaptörvénye a családról mint értékhordozó és értékteremtő alapegységről rögzítette, hogy „Magyarország védi a házasság intézményét, mint férfi és nő között önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját”. Ezen elvek mentén született az új családtámogatási rendszer, amelynek keretében bevezetésre, illetve a későbbiekben kibővítésre került a családi adókedvezmény.

A kormány Magyarország teljesítőképességéhez mérten folyamatosan bővítette, bővíti a családtámogatási rendszert. Ennek keretében az év elején meghirdetett hétpontos családvédelmi akcióterv elemei életbe is léptek. Ezen akcióterv egyik fontos eleme, hogy a kormány kamattámogatott kölcsönt biztosít, ami által a ténylegesen fizetett kamat alacsonyan tartható, és a törlesztőrészletek tervezhetőek. Így azok a családok is élhetnek a lehetőséggel, amelyek új otthonuk megteremtéséhez nem rendelkeznek elegendő vagyonnal.

Természetesen a már meglévő gyermekekre is gondol a kormány, és a gazdaság teljesítőképességéhez mérten alakítja ki a konstrukciókat, segíti a fiatalokat. Ezen megfontolásból hozta létre az első Orbán-kormány még 2001-ben a Diákhitel Központot. 2019-ben mérföldkőhöz érkezett a diákhitel, mivel az eddigi legkedvezőbb feltételekkel igényelhető a szabad felhasználású Diákhitel1, amelynek kamatmértéke 1,99 százalékra csökkent. Ráadásul a képzési költségre használható Diákhitel2 az állami kamattámogatásnak köszönhetően változatlanul nullaszázalékos kamattal vehető fel 2019. július 1. és december 31. között.

Tisztelt Államtitkár Úr! A családpolitika csak akkor lehet sikeres, ha a gyermek megszületésétől a gyermek neveléséhez is segítséget ad a kormány. Kérdezem, hogyan segíti a kormány a családok hitelterheinek csökkentését. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
89 204 2019.11.04. 0:48  199-206

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Az autóvásárláshoz nyújtott támogatás, a babaváró hitel vagy a falusi CSOK a vidéki emberek helyben maradását is támogatja, és egyúttal növeli a falvak megtartóerejét is. A médiában azok a bírálatok, amelyek arról szólnak, hogy ezek az intézkedések nem váltották be a hozzá fűzött reményeket, azt gondolom, hogy megalapozatlanok, hiszen alig néhány hónap telt el az indulásuktól, egy kisgyerek születéséhez is legalább normál esetben kilenc hónap szükséges, úgyhogy ennyi türelmet szerintem mindenképpen megérdemelnének ezek az intézkedések, és aztán majd meglátjuk. De én úgy gondolom, hogy ezek mindenképpen pozitívak, és a magyar emberek javát szolgálják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 147 2019.11.20. 5:09  140-189

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az már korábban elhangzott, nemrégiben nagy jelentőségű törvényjavaslatot, a szakképzésről szóló T/7843. számú törvényjavaslatot tárgyalta, majd fogadta el az Országgyűlés. A törvény célja az volt, hogy a szakképzés egy folyamatosan, sőt egyre gyorsuló ütemben változó munkaerőpiac érdekeinek próbáljon megfelelni, a jövő globális kérdéseire a jelenben próbáljon választ adni. A szakképzés fejlesztése össztársadalmi érdek. A szakképzés hatékonysága, eredményessége pedig közvetve vagy közvetlenül minden magyar állampolgár életére alapvető hatással van. Nemzetközi példák igazolják, hogy a duális képzési forma hozzájárulhat a korai iskolaelhagyás csökkentéséhez, éppen ezért ösztönöznünk kell, hogy minél több szakiskolai tanuló szerezzen érettségit, mert az ő munkaerőpiaci kilátásaik jobbak.

A kormányoldal három fontos célt állított a középpontba a szakképzés területén: kitűzni magunk elé a karrierlehetőség megteremtését, ideértve egy széles körű ösztöndíjrendszer és egy vonzó technikusképzés kialakítását; a modern tanulási és oktatási környezet létrehozását, ideértve a tanműhelyfejlesztést és a folyamatosan korszerűsített digitális oktatási tartalmakat; továbbá a naprakész oktatói tudás biztosítását. Kiemelten fontos célunk, hogy a fiatalok valódi és  hangsúlyozom  magyarországi karriercélt lássanak a szakképzésben. A gazdaság minőségi szakembereket keres, és azt csak egy minőségi, minden tekintetben vonzó szakképzés képes biztosítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szakképzésről szóló törvény olyan jelentős fogalmi, jogállási, szervezeti változást jelent, hogy szükséges a jogszabályi környezet hozzáigazítása. Most erről a törvényjavaslatról vitázunk, és ez a javaslat ennek az igénynek tesz eleget mintegy 80 törvény módosításával.

Bár előttem szóló képviselőtársaim már elmondták a törvényjavaslat elsődleges célját, mindenképpen újra hangsúlyoznám, hogy a törvényjavaslat a szakképzés és felnőttképzés rendszerét érintő törvényi rendelkezéseknek az új szakképzésről szóló törvénynek megfelelő módosítása.

Ez az alábbiakban foglalható össze: a köznevelés egységes rendszerétől elszakadó, önálló szakképzési, szabályozási és intézményrendszer, intézményi struktúra megteremtése a kapcsolódó új feladatokkal és hatáskörökkel; a szakképzési rendszer központi irányításával összefüggő feladatok és hatáskörök megosztása a kormány és a kormány adott ágazatért felelős tagja között; a módosuló oktatási, képzési struktúrához igazodóan a tanulói jogviszony mellett a felnőttképzési jogviszony statuálása; duális képzőhelynél folyó szakirányú képzés, szakképzési munkaszerződés alapján történő folytatása; a törvényhez kapcsolódó adatszolgáltatási, adatkezelési rendszer bevezetése.

(18.10)

Ezek alapján jelentősebb törvényi szintű átalakításra a köznevelésről szóló törvény és a felnőttképzésről szóló törvény tekintetében volt szükség.

Amit még mindenképpen kiemelnék, hogy a javaslat tartalmazza továbbá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben az egyes tevékenységekhez kapcsolódóan meghatározott adómentességek körének módosítását, mivel a vonatkozó törvény keretein belül a tanulók, illetve a képzésben részt vevők számára biztosítható ösztöndíjak, juttatások és támogatások rendszere jelentős átalakításon ment keresztül. Ennek megfelelően adómentessé válik a személyi jövedelemadó tekintetében a törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett ösztöndíj, a törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett egyszeri pályakezdési juttatás, a rászorultsági helyzetre és a jó tanulmányi eredményre tekintettel pályázat útján nyújtott és a törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett támogatás, a szakképzési munkaszerződés alapján a duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásban részt vevő személyeknek a törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett munkabér és a minimálbért meg nem haladó mértékű más pénzbeli és nem pénzbeli juttatás, továbbá a Klebelsberg képzési ösztöndíj.

A számos módosítás között utolsóként még a családok támogatásáról szóló törvény módosítását emelném ki. A javaslat kiterjeszti a családi pótlékra való jogosultságot a köznevelési rendszertől elváló szakképzési rendszerben tanulókra, és az ehhez szükséges adattovábbítás törvényi szabályait is meghatározza.

Tisztelt Képviselőtársaim! A KDNP-frakció a benyújtott törvényjavaslatot az új szakképzési törvényhez hasonlóan támogatni fogja, és erre kérem önöket is. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
95 197 2019.11.20. 6:44  190-242

MÓRING JÓZSEF ATTILA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én csupán néhány dologra szeretném a figyelmet felhívni, néhány dolgot szeretnék csupán kiemelni. A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény módosítása az irányadó európai uniós rendeletek hazai átültetése érdekében történik. A módosítás törvényi szabályozási szinten határozza meg az uniós rendeletben előírt, a szükséges, a jármű vizsgálatát, ellenőrzését vagy értékelését végző műszakiszolgálat-kijelölési és a járművekre vonatkozó piacfelügyeleti feladatot, amely feladatokra a javaslat a Közlekedési Hatóságot jelöli ki. A Közlekedési Hatóság ezeket a feladatokat eddig is végezte a két- és háromkerekű járművek, valamint a négykerekű motorkerékpárok, továbbá a mezőgazdasági és erdészeti járművek tekintetében. Azonban ez a feladat most az uniós rendelet megjelenésével kibővült a gépjárművekre és pótkocsijaikra, tehát így már az összes közútijármű-kategóriára kiterjed. A módosítás rendezi, hogy a törvény 20. § (6) bekezdése szerinti bírság megfizetésénél ne a befizetőt terhelje a megfizetéssel kapcsolatos költség, hanem azt az állam viselné.

A javaslat egy másik eleme a vízi közlekedésről szóló 2000. évi  LXII. törvény módosítása, amely megteremti Magyarországon az Európa-szerte népszerű nyaralóhajózás lehetőségét. A nyaralóhajózás a kedvtelési célú belvízi hajózásnak az a turisztikai lehetősége, amely hajóvezetői engedély nélkül végezhető, szállást is nyújtó hajókon teszi lehetővé a nyaralást az erre alkalmas, nyaralóhajózásra kijelölt vízterületen. Biztonsági okokból, illetve a felkutatási és mentési műveletek gyors és eredményes végrehajtásának előmozdítására jogszabályban szükséges rögzíteni, hogy a nyaralóhajózásban részt vevőkről utaslista készül. A nyaralóhajó utasnyilvántartásában szerepelnie kell a hajón utazó személyek nevének, életkorának, nemének és állampolgárságának. Az utas-nyilvántartást szükség esetén a felkutató és mentőszolgálatok részére a felkutatási és mentési műveletek végrehajtása céljára át kell adni. Az utasnyilvántartásban a személyes adatokat legalább az utazás időtartama alatt, illetve addig kell megőrizni, ameddig a felkutatás és a mentés tart, ezt követően azokat törölni kell.

Jelenleg Magyarországon a nyaralóhajó jogi fogalomként nem létezik. A Nyugat-Európában nyaralás céljára használt hajók a hazai jogszabályok szerint is kedvtelési célú kisgéphajónak minősülnek, vezetésükhöz nemzetközi kedvtelési célú kisgéphajó-vezetői képesítés szükséges. Ahhoz, hogy a nyaralóhajó vezetésére a kisgéphajótól eltérő rendelkezések vonatkozzanak, szükséges a nemzetközi gyakorlatra is figyelemmel meghatározni a nyaralóhajó fogalmát, mely a kisgéphajó kategórián belül egy szűkebb halmazt jelent.

A nyaralóhajó olyan kedvtelési célú kisgéphajó, amelynek hossza nem haladja meg a 15 métert, és a legnagyobb holtvízi sebessége nem nagyobb 15 kilométer/óránál.

A vasúti közlekedésről szóló 2005. évi CLXXXIII. törvény módosításának célja az egységes európai vasúti térség létrehozása. A vasútbiztonsági irányelv a korábbiakhoz képest szélesebb körben határozza meg a vasúti piac szereplőinek jogait és kötelezettségeit, a vasúti közlekedés biztonságának előmozdítása és fenntartása tekintetében.

Az átjárhatósági irányelv alapján a vasúti járművek üzembe helyezését a továbbiakban a vasúti társaság az érintett pályahálózat-működtető bevonásával maga végzi, és a vasúti járművek forgalombahozatali engedélye, valamint a járművek típusengedélye minősül majd műszaki engedélynek.

A vasútbiztonsági irányelv a korábbiakhoz képest szélesebb körben határozza meg a vasúti piac szereplőinek jogait és kötelezettségeit a vasúti közlekedés biztonságának előmozdítása és fenntartása tekintetében, továbbá a vasútbiztonsági tanúsítványra és engedélyekre vonatkozó rendelkezéseket is újraszabályozza.

2020. június 16. napjától alapesetben az Európai Unió Vasúti Ügynöksége adja ki  a Közlekedési Hatóság bevonása mellett  az egységes vasútbiztonsági tanúsítványt azon vállalkozó vasúti társaságok számára, amelyek szolgáltatási területe egy vagy több európai uniós tagállamra terjed ki. A Közlekedési Hatóság akkor jár el, ha a vasúti társaság csak Magyarország területén belül kíván működni, illetve, ha a vasúti járműveket vagy járműtípust csak Magyarország területén belül kívánják forgalomba hozni, és a kérelmező nem az Európai Unió Vasúti Ügynökségének eljárása mellett döntött.

A vasútbiztonsági irányelv rendelkezései alapján a fellebbezés lehetőségének biztosítása szükséges az egységes biztonsági tanúsítvánnyal, valamint a jármű forgalombahozatali engedélyezési eljárásával összefüggésben. Ezenkívül szükséges rendelkezni arról is, hogy a fellebbezés lehetősége az ügyfelet az irányelv rendelkezése alapján csak meghatározott esetekben illeti meg.

A törvényjavaslatban foglaltak célja továbbá, hogy a közlekedési infrastruktúra-beruházások esetében biztosítsa az építtető számára azt a lehetőséget, hogy olyan esetben is hatósági vizsgálatot és hatósági határozatba foglalt döntést kérjen, amikor arra egyébként a szakági jogszabályok alapján nem lenne szükség. A javaslat az eljárási kötelezettséget nemcsak az engedélyezési, hanem az engedély módosítására irányuló eljárások esetében is biztosítja.

A vasúti közlekedésről szóló törvény módosításával Magyarország teljesíti a negyedik vasúti csomag műszaki pillérei törvényi szintet igénylő rendelkezéseinek átültetését annak érdekében, hogy ezt követően a teljes átültetés érdekében sor kerülhessen a kormány- és miniszteri rendeletek megalkotására is. A módosítás ezenfelül az uniós pénzek jobb felhasználása érdekében a vasúti infrastruktúra-fejlesztésekhez kapcsolódó kérdéseket is rendez.

A fentiekre figyelemmel a KDNP-frakció a benyújtott törvényjavaslatot támogatni fogja. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
109 22 2020.03.02. 5:27  21-24

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A „Magyar falu” program hazánk legnagyobb, az ötezer lélekszám alatti települések fejlődését célzó és népességmegtartó erejét erősítő program, amelyet a kormány 2019-ben 150 milliárd forinttal támogatott. Ennek az összegnek a fele került odaítélésre pályázati kiírások formájában az önkormányzati, illetve egyházi kedvezményezettek számára. A másik feléből alsóbbrendű utak felújítására 50 milliárd forintot, valamint a falusi családi otthonteremtési kedvezményre 25 milliárd forintot biztosított a kormány. A falvak számára a „Magyar falu” program 100 százalékos támogatottságú pályázatai hatalmas lehetőséget jelentenek, hiszen nem kell rendelkezni önerővel. A pályázati hajlandóságból is jól látszik, hogy a „Magyar falu” program a helyi életminőséget javító intézkedésekre épít, valós igényeket elégít ki, és segíti a falvakban élők életminőségének folyamatos javulását. A 2002-2010 közötti kormányzati működés legfőbb vesztese a vidéki Magyarország volt, azon belül is elsősorban a falvak népe. A közszolgáltatások leépültek, óvodák, iskolák zártak be, közösségi közlekedési vonalak szűntek meg, a falvak önkormányzatai eladósodtak.

Ennek az időszaknak nagy vesztesei voltak a falvakban, kisvárosokban működő helyi, jellemzően kisebb vállalkozások. Az elmúlt években azonban ezek a kisvállalkozások újra erőre kaptak, mára már nemritkán kapacitáshiánnyal küzdenek. Ugyanakkor a „Magyar falu” program támogatási összegei kisebb mértékűek, a falusi igényekhez igazodóan néhány millió vagy néhány tízmillió forintot tesznek ki. Így ezek a munkák kifejezetten kedvező méretűek a helyi vállalkozások számára. Miután pedig a pályázatok előfinanszírozottak, a települések azonnal ki tudják fizetni a vállalkozót, így a pénzükre sem kell várniuk.

Tisztelt Ház! Örvendetes, hogy az idei évben is folytatódik, sőt bővül a „Magyar falu” program. A költségvetés idén is rögzíti, hogy legalább 150 milliárd forint jut a vidék fejlesztésére, de a kormány döntése értelmében további területekre, további útkarbantartásokra és falusi civil szervezetek támogatására is juttatnak pluszforrásokat, összesen 12,5 milliárd forint értékben.

Azt már lehet tudni, hogy a „Magyar falu” programra idén legalább annyi forrás jut, mint tavaly. Tudni lehet azt is, hogy biztosan folytatódik a falusi családi otthonteremtési kedvezményprogram, illetve a falvakat a kisvárosokkal összekötő állami mellékúthálózat fejlesztése, valamint az életminőség javítását célzó helyi fejlesztések támogatása.

Amíg a falusi CSOK kedvezményezettjei magánszemélyek, az állami úthálózat fejlesztésének kedvezményezettje az állami útfenntartó, az életminőség fejlesztését célzó pályázatok kedvezményezettjei pedig az önkormányzatok, továbbá a települési önkormányzati társulások lesznek.

2019-ben 50 milliárd forintot fordítottunk útfejlesztésre, ebből mintegy 400 kilométernyi útszakaszon indulhatott meg a munka, és az idén is legalább ennyivel kalkulálhatunk. Az idén pályázhatóvá válik a Falusi Civil Alap, amely a kevesebb mint ötezer lakosú településeken működő, ott székhellyel vagy telephellyel rendelkező civil szervezeteknek nyújt segítséget. Ez a keret ötmilliárd forint lesz, rendezvényekre és eszközökre lehet majd pályázni.

Tudjuk, a civil szervezetek döntő szerepet játszanak abban, hogy egy helyi közösség élettel teli legyen. A helyi önkormányzatok, a képviselő-testületek és a polgármesterek mellett a civil szervezetek a helyi közösségek motorjai. Elég csak az önkéntes tűzoltó-egyesületeket, a sportegyesületeket, az ifjúsági klubokat, a nyugdíjasklubokat, valamint a lokálpatrióta szervezeteket említeni. Ezek a szervezetek, azon túl, hogy valamilyen speciális tevékenységet végeznek, szinte kivétel nélkül a helyi közösség fenntartásáért és életminőségének javításáért is tesznek, ezért indokolt további támogatást nyújtani nekik.

Három pályázatot már meg is hirdetett a kormány az idei „Magyar falu” program keretében, ezúttal hétmilliárd forint keretösszegből lehet pályázni orvosi szolgálati lakás építésére, orvosi rendelők építésére és felújítására, valamint orvostechnikai eszközök beszerzésére.

Az önkormányzatok számos új elképzeléssel rendelkeznek a jelenlegi lehetőségeken túl, elég csak a zsáktelepülések kinyitását célzó útépítési programot vagy a buszmegállók felújítását szolgáló kezdeményezések megfogalmazását említeni. A programban az országban mintegy 2800 település vett részt, a pályázók 82 százaléka kapott eddig támogatást.

A vidéki emberek nevében szeretném megköszönni Gyopáros Alpár képviselőtársam, kormánybiztos munkáját, és kérem a kormányt, hogy az elkövetkező esztendőkben is tartsa fenn és támogassa a „Magyar falu” programot, hiszen így még a választókerületem legkisebb települése, a 41 főt számláló Libickozma is egy 15 millió forint értékű falubusszal gyarapodhatott. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 133 2020.04.06. 1:54  132-139

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Rendkívüli időket élünk, a koronavírus elleni védekezés az egész nemzet életét átalakította. Amikor a világjárvány elérte Magyarországot, több fontos döntést kellett meghoznunk, ilyen volt az oktatás átalakítása is. A felsőoktatásban intézménylátogatási tilalom lépett életbe, a köznevelés és a szakképzés pedig átállt a tantermen kívüli digitális munkarendre.Sajnos elhúzódó járvánnyal kell számolnunk, ahol az egészségünk megóvása a legfontosabb szempont, emellett gyermekeink érdeke az, hogy életkoruknak megfelelően tanulhassanak, az iskolaévből pedig ne menjenek veszendőbe egész hónapok. A feladat nem volt egyszerű, hiszen egyfelől azt kellett elérni, hogy a diákok valóban otthon maradjanak, ugyanakkor lehetővé kellett tenni számukra, hogy odahaza is eredményesen tanulhassanak. Ebben a helyzetben újfajta, digitális oktatási formákat kellett kitalálni, elsajátítani és alkalmazni.

Ebben óriási szerep hárult az iskolák igazgatóira, pedagógusaira és természetesen a szülőkre egyaránt. A munkaerőpiac működése érdekében fontos volt, hogy az iskolák mindenhol biztosítsák a gyerekek felügyeletét, hiszen a köznevelési intézményeket nem zártuk be.

Ellenőrizni kellett, hogy az egyes osztályokban működneke és valamennyi érintett tanulót, illetve szülőt elérike az e-mailes vagy egyéb online kapcsolattartási formák. Ezt követően megindulhatott az újfajta oktatási forma.

Tisztelt Államtitkár Úr! A járvány elleni sikeres védekezés mindannyiunk közös érdeke, ahogy az is, hogy a gyermekeink ne maradjanak le a tanulásban, és ezt a tanévet is eredményesen tudjuk zárni. Ennek jegyében kérdezem tisztelt államtitkár urat, mik az első három hét tapasztalatai a tantermen kívüli digitális munkarend oktatásban történő bevezetéséről. Köszönöm megtisztelő válaszát.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
116 137 2020.04.06. 0:43  132-139

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Az átállás óta eltelt időszakról napi tapasztalataink vannak, hiszen nagyon kevés az a magyar család, akit nem érintett valamilyen formában az oktatási rendszer átszervezése. Közelről láthattuk az iskolák, a tanárok és a szülők közreműködésével, óriási munkájukkal létrehozott digitális oktatást. Itt szeretném külön kiemelni a gyógypedagógus-kollégák munkáját, akiknek talán a legnehezebb dolguk van ebben a helyzetben.A Kereszténydemokrata Néppárt nevében is mondhatom, hogy ehhez a munkához minden támogatást meg tudunk adni. Ezúton köszönjük a pedagógusoknak, a szülőknek és a gyerekeknek is az elmúlt hetek áldozatkész munkáját, ami a sikeres átállást lehetővé tette. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
120 130 2020.04.20. 2:17  129-136

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! A koronavírus elleni harcunkban a védekezés  sok más intézkedés mellett  legfontosabb kellékei az egészségügyi védőeszközök. Mindannyian tudjuk, hogy a vírus terjedése elleni küzdelemben a szájmaszkoknak, kesztyűknek, az izolációs ruháknak vagy a betegek életben tartásához a lélegeztetőgépeknek fontos szerepe van. Magyarországnak mintegy 150 millió darab maszkra, több mint 47 millió védőfelszerelésre és mintegy 3,5 millió, koronavírust kimutató tesztre van szerződése. Ezek közül a speciális védőeszközök közül már több tíz millió meg is érkezett hazánkba. A felszerelések beszerzése tehát folyamatos, ezeket a Ferihegyi reptérről központi raktárba viszik, miután elvégezték rajtuk a vámolást és a minőség-ellenőrzést. Innen kerülhetnek aztán a kórházakhoz, rendelőintézetekhez vagy a rendőrséghez és a honvédséghez, hogy az orvosok, az ápolók, a rendőrök és a katonák a lehető legjobb eszközökkel végezhessék a munkájukat.

A Fidesz-KDNP-kormányra mindig is jellemző volt a felelős szomszédságpolitika és a határainkon túl élő magyarok megsegítése. Ezért számos környező országnak tudtunk és fogunk is segítséget nyújtani. A Kárpát-medencei régióba maszkokat és védőruhákat tudtunk kiszállítani, de például a nagyon nehéz helyzetbe került Olaszországot is segíteni tudtuk a járvány elleni védekezésben.

Tisztelt Miniszter Úr! Tapasztalatunk szerint a kormány ezekben a nehéz helyzetekben mindent megtesz a vírus elleni harcban, amit az adatok eddig vissza is igazolnak. Ebből az emberfeletti munkából a Külügyminisztérium is kiveszi a részét, ezért a Kereszténydemokrata Néppárt nevében is köszönetünket fejezem ki a szervezésért, a lebonyolításért és a résztvevők áldozatos munkájáért. Természetesen, ahogy eddig is, ehhez minden támogatást meg tudunk és meg is fogunk adni.

Naponta kapunk híreket a beérkezett szállítmányokról, az újabb és újabb sikeres beszerzésekről, éppen ezért kérdezem tisztelettel miniszter urat: mennyi egészségügyi védőeszköz érkezett mindeddig Magyarországra a járványügyi védekezéshez, és mekkora szállítmányokat várhatunk még, illetve ezek mikor érkeznek? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
120 134 2020.04.20. 0:42  129-136

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen, miniszter úr, a választ. Annyit szeretnék mondani még, hogy elképesztő az a hecckampány, amit a határon túli magyarokkal folytatnak, elképesztő és elkeserítő is egyben. De azt örömmel hallottuk, hogy a kormány ezekben a nehéz hetekben mindent megtesz a vírus elleni harcban, aminek az eredményét az adatok is visszaigazolják. Ebből az emberfeletti munkából a Külügyminisztérium is jelentősen kiveszi a részét, ezért a Kereszténydemokrata Néppárt nevében is köszönetemet fejezem ki a szervezésért, lebonyolításért, a résztvevők áldozatos munkájáért.Miniszter úr, a munkájukat továbbra is támogatjuk, és arra Isten áldását kérjük. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
147 101 2020.07.13. 2:21  100-107

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz-KDNP-kormány kiemelten fontosnak tartja a párbeszédet az állampolgárokkal, ezért a 2010-es kormányváltás óta rendszeresen él a konzultáció lehetőségével, amikor fontos kérdésekben két választás között is kikéri az emberek véleményét. Eddig nyolc alkalommal tette meg ezt a kormány nemzeti konzultációk formájában, ezek az Alaptörvényről, szociális, majd gazdasági kérdésekről, a megélhetési bevándorlásról és a terrorizmusról, a magyar internet jövőjéről, a tagállami és uniós jogkörökkel kapcsolatos vitákról, a bevándorlással kapcsolatos nemzetközi tervekről és a családok védelméről szóltak. Rendre milliós, sokszor többmilliós mennyiségben kapott választ a kormány, melyeket döntései során figyelembe vett.

A mostani nemzeti konzultáció a koronavírusról és a gazdaság újraindításáról indult. A kérdőívek kézbesítése már megkezdődött, a következő hetekben pedig várhatóan ismét sok százezren élnek a konzultáció adta lehetőséggel, azzal, hogy kifejezik véleményüket, és irányt szabnak a kormány egyes intézkedéseinek.

Tisztelt Miniszter Úr! A nemzeti konzultációs ív kitöltésével a magyar polgárok közös jövőnket alapvetően meghatározó kérdésekben nyilváníthatnak most is véleményt. Ezek: a járvány elleni védekezés további konkrét lépései, a védekezés költségeinek kérdése, a munkahelyi védőprogramok jövője, a magyar vállalkozások támogatása vagy migrációs kérdések, és az Európai Unió gazdaságának jövője, ehhez kapcsolódva a második Soros-terv az európai örökkötvényekről.

Ma Magyarországon a járvány ellen komoly összefogás jött létre, ennek a továbbiakban is fenn kell maradnia. Sajnos ebben az összefogásban a baloldali politikusok továbbra sem partnerek, ahogy a veszélyhelyzet idején, most is kizárólag saját hasznukat keresik. Az ellenzék nem első alkalommal támadja a nemzeti konzultáció intézményét, viszont ilyen súlyos időkben ez sokszorosan felelőtlen magatartás. Azok, akik állandóan demokráciára, annak hiányára hivatkoznak, most a postaládákból lopkodják ki az íveket.

Kérdezem tisztelt miniszter urat: miért fontos mindannyiunk számára, és hol tart a legújabb, a koronavírus kezeléséről és a gazdaság talpra állításáról szóló nemzeti konzultáció? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
147 105 2020.07.13. 0:45  100-107

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Mindannyian tapasztaltuk, hogy az elmúlt időszakban, a tavasz folyamán az embereket foglalkoztatják ezek a kérdések, hiszen a közösségi portálokon számtalan hozzászólást olvashattunk az intézkedésekkel kapcsolatban a kijárási korlátozásról, maszkviselésről vagy éppen a határok lezárásáról. Most lehetőségük van az embereknek arra, hogy ezeket a véleményeket úgy fogalmazzák meg, hogy tétje is legyen. Az ellenzéki, baloldali politikusokat pedig arra kérjük, hogy szólítsák fel a híveiket arra, hogy hagyják abba a lopkodást. Marcaliban is olvastam ilyen felhívást, amelyben arra szólítják fel az embereket jól beazonosítható párthoz tartozó aktivisták, hogy nekik adják le az íveket. Kérem, ezt ne tegyék! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 167 2020.10.26. 2:07  166-173

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2002-ben hatalomra került MSZP-kormány választási ígérete ellenére két lépésben átalakította az első Orbán-kormány jól működő kamattámogatási rendszerét. Az intézkedések a következő lényeges változásokkal jártak. Megszűnt a fix kamatplafon, amely addig az új lakásoknál 5, a használt lakásoknál pedig 6 százalékban limitálta a kamat mértékét, és így gátat szabott a törlesztőrészletek későbbi esetleges emelésének is; mind az új, mind a használt lakásra felvehető hitel összege jelentősen csökkent, a használt lakások vásárlóit lényegében kizárta a támogatott forinthitelek felvevői köréből, és az akkorra egyre népszerűbbé váló devizaalapú hitelek irányába lökte. A kamattámogatást befolyásoló intézkedések mellett nagyon erősen hatott a személyi jövedelemadó területén meghozott megszorító lépések negatív hatása is. 2009-ben a Bajnai-kormány megszorításai újra nehezebb helyzetbe hozták a családokat. Felfüggesztették a lakástámogatásokat, amivel mintegy 205,5 milliárd forintot vettek ki a családok zsebéből. Emellett fokozatosan megszüntették a gáz- és távhő-kompenzációt is, amelynek következtében további 60-80 milliárd forint többletkiadása lett a leginkább rászoruló családoknak. A Fidesz-KDNP-kormányzat teljesen más szemléletmód alapján, pozitív intézkedések sorát hozta a családok támogatása érdekében. A kormány Magyarország teljesítőképességéhez mérten folyamatosan bővítette, bővíti a családtámogatási, otthonteremtési rendszert, és nincs ez másképp most sem, a koronavírus okozta válság idején.

Tisztelt Államtitkár Úr! A megszorítás nem lehet alternatíva, főleg nehéz helyzetben. A KDNP-frakció éppen ezért minden olyan intézkedést támogat, amely a magyar családokat segíti. Tisztelettel kérdezem államtitkár urat, melyek a legújabb otthonteremtési és családtámogatási intézkedések. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 171 2020.10.26. 0:57  166-173

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Nagyon jó hallani ezekről az intézkedésekről. Azt szeretném kiemelni, hogy ez nyilván az egész országra vonatkozik, de szeretném azt hangsúlyozni, hogy a vidék megtartóképessége, a vidék megtartóereje is az előbb említett falusi CSOK-kal és a „Magyar falu” program forrásaival együtt jelentősen nő, hiszen ha biztonságos otthon, élhető falu és elérhető munkahelyek vannak, akkor ezek élhetővé teszik az életünket. Ezekben a programokban jelentős önkormányzati tulajdonú épületek, illetve utak, járdák, hivatalok, kultúrházak, óvodák, iskolák, bölcsődék újulnak meg, illetve épülhetnek. Ezek  kiegészülve az előbb említett családtámogatási intézkedésekkel  nemcsak a nagyvárosokban, hanem a kisebb településeken is jelentősen javítják az életminőséget. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
166 176 2020.11.16. 2:16  175-182

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A koronavírus-járvány első hulláma elleni harcot sikeresen megvívta az ország. A nemzetközi elemzések szerint Magyarország egyike a világ 25 legjobban védekező országának. Köszönet ezért az együttműködő lakosságnak, a megfeszített ütemben dolgozó egészségügyi alkalmazottaknak és nem utolsósorban a kormánynak, amely meghozta azokat az intézkedéseket, amelyek a védekezéshez szükségesek voltak, és meghozta azokat a komplex intézkedéseket is, amelyek segítségével a vírus okozta válság káros következményeit mérsékelte.A kormány a koronavírus-válság hatásainak enyhítését célzó gazdaságvédelmi akciótervben a járvány első hulláma idején meghirdetett bértámogatásokkal összesen már mintegy 280 ezer munkavállalón segített. A munkahelyvédelmi bértámogatást közel 15 ezer vállalkozás igényelte 207 ezer munkavállaló foglalkoztatásához, összesen közel 35 milliárd forint értékben. Az 57 milliárd forintos összköltségű munkahelyteremtő bértámogatásra több mint 36 ezer vállalkozás pályázott, a munkaadók mintegy 49 ezer álláskeresőnek tudtak munkahelyet biztosítani. Az általános bértámogatási programok iránt a turizmus és vendéglátás, a kereskedelem és a feldolgozóipar cégei érdeklődtek leginkább.

A kormány számára kiemelten fontos a kutatás-fejlesztés, az innováció területén a versenyszférában dolgozók támogatása, hiszen a magasan képzett szakemberek teljesítménye határozza meg Magyarország jövőjét. A nemzetközi kitekintésben is egyedülálló, 40 százalékos kutatás-fejlesztési bértámogatást közel 1300 vállalkozás igényelte. A kormány majdnem 23 ezer kutató-fejlesztő mérnök munkahelyének a megtartásához járult hozzá. A támogatás összköltsége meghaladta a 17 milliárd forintot. A legtöbb pályázat az egyetemi városokból érkezett.

Tisztelt Államtitkár Úr! A bértámogatások és a gazdaságvédelmi akcióterv egyéb intézkedései összesen mintegy egymillió munkavállaló kilátásait, képzési lehetőségeit javították. Ezzel kapcsolatban kérdezem a tisztelt államtitkár urat (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy mit tesz a kormány a munkavállalókért és a vállalkozásokért a koronavírus-járvány második hulláma idején. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
166 180 2020.11.16. 0:47  175-182

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Azt gondolom, kiemelten fontos a turizmusban és a vendéglátásban dolgozók támogatása, ahogy az a válaszban is elhangzott. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ezeknek a vállalkozásoknak a hátterét biztosító beszállítóknak, szolgáltatóknak, például a mosodáknak a támogatásáról sem szabad megfeledkezni. Azt gondolom, ebben az időszakban konstruktív javaslatokra és nem nemtelen támadásokra van szükség, még akkor is, ha alapvetően mást gondolunk a válság elhárításáról, hiszen mi adócsökkentésben, míg a baloldal adóemelésben gondolkozik. Azt gondolom, ez konstruktív vitákkal rendezhető, de amilyen megnyilvánulások itt a mai nap is voltak, azok nem valók erre az időszakra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
183 26 2021.03.16. 5:12  25-30

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Egy évvel a koronavírus-világjárvány magyarországi megjelenése után ismét drámai napokat élünk, nemcsak Magyarországon, hanem szerte Európában erős a járvány harmadik hulláma. Az emelkedő betegszámok és a járvány terjedése miatt a kormány szigorításokról döntött annak érdekében, hogy ha most zárunk, akkor húsvét körül majd talán újra lehet indítani az életet. Az előttünk álló hetek várhatóan a járványidőszak legnehezebb hetei lesznek. A járvány leküzdéséhez szükséges eszközök mellett a nap mint nap kiemelkedő munkát végző egészségügyi dolgozók, orvosok és ápolók, továbbá a sok ezer, védekezésben részt vevő fáradhatatlan munkája jelenti számunkra a reményt, hogy mielőbb felülkerekedjünk a víruson. Köszönet mindannyiuk áldozatos munkájáért.

Tisztelt Ház! Ha az elmúlt egy év járványügyi eseményeit nézzük, akkor elmondható, hogy az első hullám elleni védekezés sikeres volt. A különleges jogrend lehetőségeivel élve a kormány és az operatív törzs időben és jó döntéseket hozott, a védelmi intézkedések következetesek, a magyar emberek pedig együttműködőek voltak. A járvány elleni védekezés kezdettől fogva több fronton zajlik. Az egészségügyi védekezés mellett fontos a magyar gazdaság erejének megtartása, a munkahelyek védelme is. A kormány a járvány pénzügyi és társadalmi hatásairól sem felejtkezett el, folyamatosan munkahelyvédelmi intézkedéseket hoz, illetve adó- és járulékkedvezményeket ad a bajba jutott ágazatoknak. Különböző intézkedéseivel folyamatosan támogatja a családokat, legutóbb a lejáró gyes-, gyed- és gyetjogosultságok meghosszabbítását jelentette be.

A járvány második hulláma ősszel elérte Európát és Magyarországot is. A kormány novemberben visszaállította a rendkívüli jogrendet, újra kihirdette a veszélyhelyzetet, az Országgyűlés jóváhagyta a kormány intézkedéseit, és meghosszabbította a veszélyhelyzetet. A veszélyhelyzettel kihirdetett védelmi intézkedéseket a kormány a járványügyi helyzetre tekintettel többször is kénytelen volt meghosszabbítani, majd az Országgyűlés február 22-én megszavazta a veszélyhelyzet 90 nappal történő meghosszabbítását. A drasztikusan emelkedő betegszám miatt a kormány végül a március 8-ától életbe lépő újabb szigorításokról döntött.

Tisztelt Ház! A vírus legyőzésének egyetlen, most ismert formája a védőoltás. A brüsszeli vakcinabeszerzés rendkívül nehézkes és lassú. Ha Magyarország nem rendelt volna 3,5 millió keleti, tehát orosz és kínai vakcinát, amivel már 500 ezer embert be is oltottak, akkor most nagy bajban lennénk. Az orosz és kínai oltóanyagok segítségével mára folyamatos az oltóanyagok biztosítása, amit a háziorvosok és a kórházi oltópontok bevonásával kaphatnak meg a regisztráltak. Szerdán egyébként újabb 100 ezer adag, koronavírus elleni kínai oltóanyag érkezik Magyarországra. A háziorvosainkra kiemelten számítunk a vírus legyőzésében, hiszen ők jelenleg is végzik a regisztrált idősek beoltását, és a rájuk bízott feladatok várhatóan a következő hetekben tovább nőnek, ahogy a kor szerint egyre fiatalabbak felé folytatják munkájukat. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mind az öt, Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen.

A vakcinák beadása oltási rend szerint történik. Ebben az egészségügyi dolgozók voltak az elsők, az ő kampányszerű oltásuk lezárult. A második körben az idősotthonok és a bentlakásos szociális intézmények oltását végezték el, többségük már a második oltását is megkapta. A harmadik körben, február elején elkezdődött a védőoltásra regisztrált legidősebbek oltása a kórházi oltópontokon, a háziorvosoknál és az idősotthonoknál. A negyedik körben elindult a 60 év alatti krónikus betegek oltása is, az ötödik körben pedig megkezdődött a védekezésben részt vevő rendőrök, rendvédelmi dolgozók és katonák oltása is. Az oltási program rendben, ütemezetten zajlik. A mai legfrissebb adatok szerint 1 millió 347 ezer a beoltottak száma, mintegy 400 ezer fő pedig már a második oltását is megkapta. A nemzetközi kimutatás szerint hazánk az összes beadott oltást figyelembe véve, népességarányosan stabilan második az Európai Unióban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hétfőre 7706-tal, ma reggelre 4926-tal nőtt az új fertőzöttek száma, 9844 koronavírusos beteget ápolnak jelenleg kórházban, közülük több mint ezren vannak lélegeztetőgépen. Szörnyű számok ezek. Mindenkitől azt kérjük, hogy továbbra is felelősségteljesen tartsa be a járványügyi szabályokat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Jó hír a bajban, hogy a beoltottak száma már közelíti a másfél millió főt, és az oltásra összesen már több 3,2 millióan regisztráltak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 90 2021.05.17. 2:53  89-94

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Már a koronavírus-járvány második hulláma során világossá vált, hogy a vírust csupán korlátozó eszközökkel nem lehet legyőzni, a hatékony megoldást egyedül a vakcina jelenti. A koronavírus elleni harcban hatalmas mérföldkő volt, amikor megjelent az elsőként elkészült, hatóságilag is elfogadott, biztonságos vakcina. A kormány gyors reagálásának köszönhetően hazánk az elsők között kezdte meg a vakcinabeszerzést, ezzel lehetővé vált elsőként az egészségügyi dolgozók, az idősotthonokban és a bentlakásos szociális intézményekben élők és dolgozók, a regisztrált legidősebbek, valamint a 60 év alatti krónikus betegek oltása is.

Jelenleg már hatféle, hatóságilag jóváhagyott, hatásos és biztonságos vakcinával oltanak Magyarországon. Az érvényes regisztrációval rendelkezők választásuk szerint a Sinopharm, AstraZeneca, Szputnyik oltásra foglalhatnak időpontot, és napokon belül megkaphatják a jelentkezők az első oltást.

Immár az Egészségügyi Világszervezet is jóváhagyta a kínai Sinopharm koronavírus ellen kifejlesztett vakcina vészhelyzeti alkalmazását. Csak emlékeztetőül: a hazai baloldal a kezdetek óta látványosan támadta a Keletről érkező vakcinákat, mindenféle szakmai érv nélkül. Már a járvány elején azzal próbálkoztak, hogy diktatúrát kiáltottak, és nem akarták megadni a kormánynak a szükséges vészhelyzeti felhatalmazást, álhíreket terjesztettek, és folyamatosan oltásellenes kampányt folytatnak. Most azonban számukra is bebizonyosodott, hogy a kormány jó döntést hozott, amikor a vakcinabeszerzésből nem csinált politikai kérdést.

Tisztelt Államtitkár Úr! A harmadik hullám leszálló ágában vagyunk, már átléptük a 4,5 millió beoltottat. Az egészségügy is kezd kilábalni az óriási leterheltségből. Aki felvette az oltást, védettségi igazolvánnyal újra igénybe tudja venni a március óta szünetelő szolgáltatásokat. A koncerteken, a szórakozóhelyeken és a sportrendezvényeken való részvételhez, illetve a szállodák és az éttermek szolgáltatásainak igénybevételéhez a következő hónapokban a védettségi igazolvány nélkülözhetetlen lesz.

Május 10-én több százezer felső tagozatos és középiskolás kezdte meg újra a jelenléti oktatást. A pedagógusok beoltását követően a regisztrált 16-18 év közötti fiatalok oltása is megkezdődött a múlt héten Pfizer vakcinával.

A részletek iránt érdeklődve kérdezem tisztelt államtitkár urat, milyen ütemben zajlik a 16-18 év közötti fiatalok oltása, hogyan halad az oltási program végrehajtása. Köszönöm megtisztelő válaszát. (Dr. Selmeczi Gabriella tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
197 94 2021.05.17. 1:07  89-94

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Ahogy haladunk előre az időben, látjuk, hogy a baloldal állításai sorra megcáfolást nyernek. Egy konkrét példát mondanék. Egy kicsi somogyi faluban, Pálmajorban szinte csak cigány emberek élnek, és a polgármester próbálta győzködni az embereket, hogy oltassák be magukat, és természetesen ott az emberek zöme szintén, a baloldal állításával ellentétben, az internetről tájékozódik, tehát nem csak az M1-et lehet fogni. Találkoztak olyan példával, amelynek nyomán azt mondták, hogy persze, a polgármester kap valami elit oltást, de nekik csak a rossz minőségű kínai jut.

Talán nem is gondolták végig azt, hogy milyen sokat ártanak ezzel a dologgal. Úgyhogy az államtitkár úr által említett bocsánatkérés mindenképpen indokolt lenne. Azt gondolom, hogy miután a vírus nem válogat, még nem késő abbahagyni ezt az oltásellenes propagandát. Államtitkár úr válaszát pedig köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 78 2021.05.20. 16:15  1-102

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetés tervezése és sajnos parlamenti vitája sem hagyhatja figyelmen kívül a több mint egy éve tartó küzdelmünket, amit a koronavírus ellen folytatunk. A Fidesz-KDNP-kormány mindent megtett és mind a mai napig meg is tesz a sikeres védekezés érdekében, aminek kézzelfogható eredményeit is láthatjuk. Ha ezt az időszakot nézzük, akkor azt látjuk, hogy a váratlan helyzetre tavaly tavasszal a kormány példásan reagált, aminek köszönhetően a járvány első hullámában sikerült alacsony szinten tartani mind a fertőzések, mind az elhunytak számát. Eközben számos európai országban az egészségügy a teljesítőképességének a határára ért, és sajnos nagy veszteségeket volt kénytelen elszenvedni.

A járvány második hulláma világossá tette, hogy a világjárvány kizárólag vakcina segítségével győzhető le. Magyarország Kormánya ezért nem tétlenkedett, hanem minden potenciális gyártóval felvette a kapcsolatot, és alternatív megoldásokat keresett, hogy minél előbb elérhessük a lehető legnagyobb átoltottságot. Ennek köszönhetően mára európai és világviszonylatban is igen előkelő helyen állunk az oltások terén, ami az európai átlaghoz képest várhatóan gyorsabb kilábalást jelent mind a járvány egészségügyi, mind pedig gazdasági nehézségeiből. A nagyarányú átoltottságnak köszönhetően immár a harmadik hullám leszálló ágában vagyunk, napokkal ezelőtt átléptük a négy és fél millió beoltottat. Mára már elmondhatjuk, hogy vakcinabőség van, elérhetővé vált az online időpontfoglalás, ami után napokon belül hozzá lehet jutni a kívánt oltóanyaghoz. Reméljük, az oltási kedv töretlenül megmarad, hiszen ez közös érdekünk  ahogy közös a köszönet is.

A költségvetési vitában sem feledhetjük orvosaink, ápolóink, egészségügyi dolgozóink emberfeletti munkáját, példás helytállását. A kormány történelmi léptékű egészségügyi béremeléssel becsülheti meg az évtizedeken át végzett áldozatos munkájukat. Az orvosi fizetések két év alatt átlagosan két és félszeresére nőnek, az egészségügyi szakdolgozók munkáját sem feledjük, hiszen 2022-re egy ápoló átlagosan két és félszeresét fogja keresni annak, mint amennyit 2016 előtt kapott. A költségvetésre nézve ez azt jelenti, hogy a 2021-ben indult egészségügyi béremelési programok megvalósítására jövőre közel 460 milliárd forintot fogunk fordítani.

Az egészségügyi dolgozók béremelése mellett a kormány nagy hangsúlyt fordít az egészségügyi intézmények fejlesztésére is, ami azért is fontos, hogy egy esetleges világjárvány felkészülten érje az egészségügyet. A fejlesztések célja egy modern, a XXI. század kihívásaira reagálni képes, hatékonyan működő ellátórendszer. Ennek érdekében szükséges bizonyos országos intézetek, centrumkórházak fejlesztése. Elengedhetetlen az infektológiai ellátóhelyek megerősítése, speciális igényeknek megfelelő járványkórházak, illetve pulmonológiai hálózat kialakítása, ahogy a vérellátás megújítása, a megyei és városi fekvőbeteg-ellátó intézmények, valamint járóbeteg-szakellátóhelyek fejlesztése is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány ma mindent megtesz annak érdekében, hogy enyhítse a gazdasági károkat és minden segítséget megadjon a bajba jutott vállalkozásoknak, a bajba jutott magyar családoknak. Kiemelendő, hogy a vírus okozta gazdasági helyzetre sem megszorításokkal válaszolt a kormány, hanem ellenkezőleg, a gazdaság-újraindítási akcióterv keretében számtalan lehetőséget és támogatást kínál a családoknak, és bővítette a családtámogatási intézkedések körét. A kormány a Kereszténydemokrata Néppárt egyetértésével hitelmoratóriumot vezetett be, és bértámogatásokat nyújtott a nehéz helyzetben lévő ágazatoknál. Beruházási támogatást adott majd 1500 magyarországi vállalkozásnak, ami sok százezer munkahely megtartásához és több tízezer létrehozásához járult hozzá az elmúlt hónapokban.

Mind a jelenlegi, a 2021-es, mind pedig a 2022-es költségvetés célja a magyar gazdaság újraindítása. Korábbi életünket talán nem kaphatjuk vissza teljes mértékben, de a kialakult helyzetben új tervekkel akár versenytársainkat is megelőzve fejleszthetjük a magyar gazdaságot  és ehhez nem kell lemondanunk szociálpolitikai erősségeinkről. Ez történelmi lehetőség, amelyet ha jól használunk, a következő évtizedek társadalmi-gazdasági fejlődésének alapját teremthetik meg.

Ha a szikár tényeknél maradunk, azt láthatjuk, hogy az Állami Számvevőszék véleménye alapján a 2022. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat elkészítése során a tervezést végző szervezetek a jogszabályi előírásokat betartották, ezáltal teljesül az átlátható költségvetési tervezés követelménye. A törvényjavaslat 2022-re 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel, 3 százalékos inflációval, 5,9 százalékos GDP-arányos hiánycéllal, valamint a GDP 0,4 százalékát meghaladó biztonsági tartalékkal számol.

(Az elnöki széket dr. Hiller István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Nem árt hangsúlyozni, hogy a gazdaság-újraindítási akcióterv lehetővé teszi, hogy mindenki, akit a járvány nehéz helyzetbe hozott, talpra tudjon állni. Közös érdekünk egybeesik a kormány céljaival, hiszen azt szeretnénk, hogy mindenki, aki elveszítette a munkahelyét, vissza tudja azt szerezni, vagy új munkahelyet kaphasson, minden vállalkozó, akinek be kellett zárnia az üzletét, újra tudja azt indítani, sőt lehetőség szerint tovább tudja azt fejleszteni. Ez nem kis feladat. Ehhez az akcióterv 2022-ben összesen több mint 7300 milliárd forintot irányoz elő a költségvetésben, ami a hazai GDP 13 százalékát teszi ki. Ez a hatalmas összeg arányban áll a feladat nagyságával.

A kiadások bővítése mellett a kormány továbbra is az adócsökkentés politikáját képviseli, ezért az adócsökkentő lépések a koronavírus-járvány idején is folytatódtak és folytatódnak. A béreket terhelő munkáltatói adóterhek 2022. július 1-jétől 2 százalékponttal tovább csökkennek, az adminisztrációs terhek mérséklése miatt a szakképzési hozzájárulást kivezetik, a szociális hozzájárulási adó kulcsa pedig fél százalékponttal csökken.

A Fidesz-KDNP-kormány egyik első döntése volt 2010 után, hogy bevezette a gyermekek után járó családi adókedvezményt. Ezt sorra követték az újabb és újabb családtámogatási intézkedések, a családi otthonteremtési kedvezmény, amely aztán kibővült a falusi CSOK-kal, a babaváró támogatással, valamint a négygyermekes édesanyák szja-mentességével. A kormány intézkedései a nagycsaládok számára lehetővé tették a kedvezményes autóvásárlást, amit már több mint húszezer család igénybe is vett. Összességében elmondhatjuk, hogy a Fidesz-KDNP kormányzása alatt két és félszeresére emelkedett a családok támogatása, ami arányaiban egész Európában az egyik legmagasabb, a GDP mintegy 5 százalékát teszi ki.

A családbarát kormányzás is hozzájárult ahhoz, hogy 2019-ben Magyarország érje el a második legnagyobb gazdasági növekedést az Európai Unión belül, a gyermekvállalási kedv pedig nálunk nőtt a legjobban. A kormány a koronavírus-járvány idején és azt követően is elkötelezett maradt a gyermekvállalás ösztönzése, a gyermeket nevelő családok támogatása és életminőségük javítása mellett.

(16.10)

Folyamatosan segíti a saját otthon megteremtését és felújítását, elismeri és értékeli a családok többlet-erőfeszítéseit, számos intézkedéssel ösztönzi a vidék, a kistelepülések komplex fejlesztését.

A családbarát Magyarország építésének központi eleme a családvédelemi akcióterv, amire a jövő évi költségvetésben is biztosított a fedezet számos további intézkedés mellett. A költségvetésben így jövőre közel 2780 milliárd forint áll rendelkezésre a magyar családok támogatására. Ennek keretében a 25 év alatti fiatalok január 1-jétől mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól. Ez mindenekelőtt segíti a fiatalok munkaerőpiaci részvételét, önálló életkezdését és családalapítását. Az eddigi intézkedéseken túlmenően a kormány tovább bővíti a gyermekes és gyermeket vál-laló családok támogatását. Az otthonteremtési program keretében 2022-ben is áfa- és illetékmentességgel segíti az új otthonba költözött családokat, ami jövőre 170 milliárd forint megtakarítást jelent számukra.

Az otthonteremtési program mellett folytatódik az otthonfelújítási program is. Az otthonfelújítási támogatás vissza nem térítendő, maximum 3 millió forint összegű, és idén január 1-jétől segíti a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő családokat, illetőleg elvált vagy különélő szülőket. Ők már saját otthonnal rendelkeznek, abban szeretnének tovább élni, és ezt a meglévő otthont szeretnék korszerűsíteni. Az otthonfelújítási kölcsön azokat segíti, akiknek nincs elég önereje az otthonfelújítási támogatás igényléséhez. Ha az érintettek e kölcsönből finanszírozzák az önerőt, nem esnek el a támogatástól.

A mi értékrendünk szerint a családon belül kiemelt megbecsülést érdemelnek az idős, nyugdíjas emberek is, hiszen évtizedeken át dolgoztak az országért, a közösségekért, és zokszó nélkül vállalták gyermekeik, unokáik nevelésének terheit. A nyugellátásokra fordítható költségvetési források összege jövőre mintegy 255 milliárd forinttal, több mint 4162 milliárd forintra fog nőni az idei évhez képest.

A jövő évi költségvetés 3 százalékos inflációval számol, így ennyivel emelkednek január 1-jétől a nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások is. A balliberális kormányok által elvett 13. havi nyugdíj 2022-es második ütemére, illetve a 2022-es nyugdíjprémium kifizetésére a jövő évi költségvetésben 230 milliárd forint áll rendelkezésre.

A magyar kormány a nők családban betöltött szerepét időskorukban is kiemelten értékeli. Az életük nagy részét munkával és gyermekneveléssel töltő nők 40 éves jogosultsági idővel már az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően igénybe vehető nyugellátására 2022-ben a központi költségvetés 332 milliárd forintot biztosít.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetés kapcsán fontos beszélnünk a minket körülvevő természetről, annak értékeiről és ezek megóvásáról is. A klíma- és természetvédelmi akciótervet 2020. január 13-án fogadta el a kormány. Az akcióterv célja, hogy a fenntarthatóság szempontjait figyelembe véve a magyar állam a klímaváltozás időszakában is mindent megtegyen azért, hogy a következő generációk jobb állapotban örökölhessék meg országunkat, mint amilyen állapotban az jelenleg van.

A gazdaság-újraindítási akcióterv keretében az idei év második felétől indul meg a zöldenergia- és a körforgásos gazdaság felépítése, valamint a magyar gazdaság teljes digitalizációja. Ez összhangban van Magyarország klímavédelmi céljaival. Közös jövőnket is érinti, hogy a tiszta és megújuló energiáknak nagyobb szerepet kell kapniuk, az energiahatékonyság is egyre inkább előtérbe kerül. Ez összességében kedvező hatással bír az energiaszolgáltatásra, a közlekedésre, az építőiparra és a feldolgozóiparra is, így ezeken a területeken is jelentős zöldberuházások, fejlesztések várhatóak.

A modernizációs alap célja az energetikai rendszerek modernizációja és az energiahatékonyság növelése. A mindenkori költségvetések tárgyalásánál is figyelembe kell vennünk, hogy Magyarország területének jelentős részén az ott élők a vízhiány és a víztöbblet, árvíz és belvíz kettős szorításában élnek, minden második év aszályos. A legnagyobb aszályok az ország területének 80-90 százalékát sújtják, ugyanakkor az árvizek által veszélyeztetett terület az ország 23 százalékát teszi ki. Ez az arány a legnagyobbak között van Európában.

A költségvetésre is komoly hatást gyakorol, hogy az elmúlt évtizedekben tapasztalt klímaváltozás folytatódhat, aminek következtében a Kárpát-medence vízháztartása a XXI. században is szélsőséges maradhat. Ezért fontos az alkalmazkodás a klímaváltozáshoz és a természeti katasztrófák kockázatának csökkentése.

Fejlesztenünk kell a települési vízellátást és -tisztítást, ahogy a szennyvízelvezetést is. Gondolnunk kell a hulladékgazdálkodással és kármentesítéssel kapcsolatos fejlesztésekre. Nem hanyagolhatjuk el a természetvédelmi és élővilágvédelmi fejlesztéseket. Növelnünk kell az energiahatékonyságot, a megújuló energiaforrások alkalmazását. Nem hangsúlyozhatjuk eléggé a környezet védelmének fontosságát, mely a jövő generációk számára nyújthat ma megfelelő alapot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Figyelve az ellenzéki hozzászólásokat, nem lehet szó nélkül hagyni, hogy immár hosszú évek óta fejlesztésekről és nem válságmenedzselésről szól az önkormányzatok élete. Míg 2002-2010 között az volt a kérdés, hogy az óvodát vagy az iskolát zárjuke be, most ezeknek a fejlesztése, bővítése zajlik, és bölcsődék épülnek szerte az országban.

Hallottam konkrét javaslatokat is szűkebb hazám, Somogyország kapcsán, hogy mesztegnyői kisvasút meg Balatonmáriafürdő-Mesztegnyő kerékpárút kell. De hiszen azokra már megvan a forrás: a kisvasútra 650 millió, a kerékpárútra pedig 1 milliárd forint áll rendelkezésre, és a tervezési folyamatok javában zajlanak. Ezek megépülnek, mint ahogy megújul a 68-as út, illetve megépül a Vityapuszta-Gamás 60 éve várt 3 kilométernyi összekötő útja is. Balatonbogláron a Jánoshegyen látványborászat létesül, és ezeken kívül számos új beruházás szolgálja majd a somogyi embereket.

Ha azt látják szükségesnek, döngessék hát nyugodtan a nyitott kapukat! Kicsit olyanok ezek a felvetések, mintha én most azt mondanám, hogy kívánatos lenne, hogy az idén az Újpest nyerje a Magyar Kupát, és aztán, amikor kiderül, hogy ez már megtörtént, akkor büszkén tehetem hozzá, hogy na lám, megmondtam.

Tisztelt Képviselőtársaim! Zárásképpen és összefoglalva elmondhatom: a jövő évi költségvetés a magyar lakosság számára az eddig elért eredményeink megóvása mellett az újrakezdés lehetőségét biztosítja. Ehhez a Kereszténydemokrata Néppárt frakciója a legnagyobb mértékű támogatást ígéri. Bízom abban, hogy egy nehéz időszakot követően élni tudunk majd a lehetőségeinkkel, amihez a 2022. évi költségvetés biztos alapot nyújt majd. Isten segítsen minket a végrehajtásában! Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
209 158-160 2021.06.14. 2:30  157-166

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Igen, elfogadom, köszönöm szépen.

ELNÖK: Öné a szó, Móring József Attila képviselő úr, jegyző úr.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon nehéz hónapokon van túl a magyar társadalom, drámai napokat éltünk meg, sok volt a beteg, és sajnos sok honfitársunk esett áldozatul a koronavírusnak. A Fidesz-KDNP-kormány ezért is döntött úgy, hogy a betegség elleni leghatékonyabb megoldást, az oltási programot a lehető legszélesebb alapokra helyezi. A tömeges oltás időszakában Nyugatról és Keletről is érkezett oltóanyag. Az átoltottság tekintetében Magyarország az Európai Unióban a második: a magyar lakosság átoltottsága 54,5 százalékos, míg az európai uniós átlag 42 százalék. A harmadik járványhullám végén vakcinabőségben és a fokozatos felszabadultság érzésében várhatjuk az idei nyarat. A munkahelyek, az oktatási rendszer, a szolgáltatások visszaálltak a normálnak mondott működésbe. A gazdaság újraindul, újra tervezhetővé válik a jövőnk, és a legaktuálisabb, hogy együtt nézhetjük a magyar válogatott Eb-mérkőzéseit akár élőben vagy akár egy vendéglátó-helyiség teraszán.

Azonban van még tennivalónk. Még mindig szükséges felhívni az emberek figyelmét az oltások felvételére, hiszen milliós az a lélekszám, aki még élhetne az oltás nyújtotta védettséggel. Tömeges oltás helyett mostantól a készenléti oltásra áll át az egészségügy, és elindult a 12-15 éves korosztály oltása is. Örömmel kijelenthetjük, hogy ehhez a szakszerű egészségügyi ellátás és az oltóanyag-mennyiség is rendelkezésünkre áll.

Tisztelt Államtitkár Úr! A harmadik hullám végén a gyógyultak száma folyamatosan nő, egyre kevesebben kerülnek kórházba. Hamarosan pandémiaértékelő regiszter jön létre, amellyel a magyar védettségi igazolvány uniós szintre emelkedik. Nemzeti konzultáció indul a stabil gazdaság megteremtése érdekében (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), melynek keretében a munkahelyvédelem mellett a gazdaság megerősítése és a családok anyagi támogatása is napirenden lehet. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

A részletes információk után kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogyan alakul a koronavírus elleni védekezés, hogyan áll át az egészségügy a készenléti oltás rendszerére. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
209 164 2021.06.14. 0:50  157-166

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen. Azt mindketten elmondtuk és örömteli hír, hogy nagyon sokan vették már föl az oltást, és európai, sőt világviszonylatban is jól állunk, de nagyon sokan vannak, akik még mindig, hogy úgy mondjam, húzódoznak és elzárkóznak ettől az egyetlen lehetséges védekezési módtól. Ebben sajnos a baloldal nagyon komoly szerepet játszott, de azt gondolom, még nem késő, és legalább ebben megteremthetnénk azt a nemzeti minimumot, amire szükség lenne. Tehát arra biztatom az oltásra még nem regisztráltakat  most már a 12 és 15 év közötti korosztályt, illetve az ennél idősebbeket is , hogy regisztráljanak és oltassák be magukat, mert ez az egyetlen biztonságos védekezés a járvánnyal szemben. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 175 2021.09.27. 2:06  174-181

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-KDNP-kormány kiemelten fontosnak tartja a párbeszédet az állampolgárokkal, ezért a 2010-es kormányváltás óta rendszeresen él a konzultáció lehetőségével, amikor fontos kérdésekben két választás között is kikéri az emberek véleményét. Ezek az Alaptörvényről, szociális, majd gazdasági kérdésekről, a megélhetési bevándorlásról és a terrorizmusról, a tagállami és uniós jogkörökkel kapcsolatos vitákról, a bevándorlással kapcsolatos nemzetközi tervekről, a családok védelméről vagy a koronavírus elleni védekezésről szóltak. Rendre milliós mennyiségben kapott válaszokat a kormány, melyeket döntései során figyelembe tudott venni.

Idén nyáron immár 11. alkalommal indult konzultáció, most is azzal a céllal, hogy a nemzeti konzultáció egyetértési pontokat hozzon létre a legfontosabb kérdésekben. A nemzeti konzultáció intézményének segítségével a kormányzati döntések az emberek akaratával összhangban történnek, és eredményük nemzetközi, például a mindig kritikus uniós színtéren nyújt legitimációt. A nemzeti konzultáció sikerét is mutatja, hogy mára számos ország, például az Egyesült Királyság, Franciaország és Írország is alkalmazza ezt az intézményt, habár Nyugat-Európában és Brüsszelben soha senki nem kérdezte meg az embereket például sem az LMBTQ-propagandáról, sem pedig a migrációról.

Tisztelt Államtitkár Úr! Közel másfél millió állampolgári válasz érkezett a konzultáció igen fontos témákat érintő kérdéseire, így a minimálbér 200 ezer forintra emeléséről, a családtámogatások, a munkát terhelő alacsony adók, és a nyugdíjak alkotmányos védelméről, a gyermeket nevelő szülők adó-visszatérítéséről, a hitelmoratórium meghosszabbításáról, a klímaadóról, az illegális migrációról, gyermekeink védelméről és a magyar vakcinagyár létrehozásáról.

Ennek alapján kérdezem tisztelt államtitkár urat, mit tesz a kormány az állampolgári akarat érvényre juttatása érdekében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 179 2021.09.27. 0:51  174-181

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Ahogy ezt korábban már megszoktuk, a mostani konzultációt is kritizálja a baloldal, akik egyébként egy előválasztásnak nevezett komédiával és egyjelöltes versengéssel, és adatgyűjtésnek nem is túlságosan álcázott akciójával szórakoztatják a nagyérdeműt. (Z. Kárpát Dániel: Ne beszélj így félmillió választóról!) Ők a korábbi kormányzások idején bebizonyították, hogy a kormányaik nem társadalmi konszenzus mentén hozták meg a döntéseiket, azokat mindig utólag próbálták ráerőltetni a magyar társadalomra.

Mára világossá vált, hogy a kormány eredményesen és hitelesen szervezte meg a járvány elleni védekezést és a gazdaság újraindítását. Kulcskérdés az újranyitás, és nagyon fontos, hogy az intézkedések az emberek véleményén alapuljanak, és ezt a KDNP-frakció támogatja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
229 56 2021.12.06. 2:10  55-58

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Vasárnap volt advent második vasárnapja, már csak két hétvége van karácsonyig. A karácsonyi ünnepek előtti utolsó hétvégeken egy utolsó vásárlási roham indul, ezért érdemes szót ejteni arról, mire figyeljenek fokozottabban a fogyasztók. Ebben az időszakban a fogyasztóvédelemre is nagyobb feladat hárul, hiszen a fogyasztóvédelem kötelezettsége a különféle lehetséges fogyasztóvédelmi problémák megelőzése, illetve azok kiszűrése, minimalizálása. A fogyasztóvédelem időnként egy-egy látványos lebukás bemutatásával int arra, hogy ne dőljünk be se az átlátszó, se a körmönfontabb hazugságoknak.

Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar fogyasztóvédelem határozottan fellép a vásárlók tudatos félrevezetésével szemben. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium laboratóriuma és a Fogyasztóvédelmi Hatóság folyamatosan végzi próbavásárlással egybekötött hatósági ellenőrzéseit az elektronikus kereskedelemben is. Ez azért lényeges, mert az online vásárlás különösen nagy hangsúlyt kapott az elmúlt években, egyrészt a digitalizáció fejlődésével gombamód szaporodnak az online áruházak, másrészt a pandémia egy további lökést adott az internetes vásárlóknak. Karácsonykor egyébként az egyik hangsúlyos termékcsalád a gyermekjáték, amelyek közül az elemmel működő, villogó vagy világító játékok ellenőrzése, a könnyen eltávolítható villogóegység, az ütés vagy leejtés hatására kiszabaduló gombelemek miatt különösen fontos, mert ezek fulladást okozhatnak.

(12.50)

A ceruzaelemek egy mozdulattal kiemelhetők a nem megfelelően zárt teleptartóból. Ha ez után a kisgyermek szájába kerülnek, a kioldódó sav egészségkárosodással fenyeget.

Tisztelt Államtitkár Úr! Természetesen számos egyéb témában is végez ellenőrzést a fogyasztóvédelem, a fényfüzérek minőségétől kezdve, a terméktájékoztatók meglétén keresztül a vásárlást igazoló blokk átadásáig. Éppen ezért tisztelettel kérdezem: mit tesz a fogyasztóvédelem a karácsonyi időszakban a vásárlók védelmében. Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen.