Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.01:55:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.), 22. felszólalás
Felszólaló Kocsis Máté (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS MÁTÉ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Sok minden érdekes dolog elhangzott, de mielőtt ezekre válaszolnánk, néhány igen-nemes kérdéssel szeretném a magyar nemzeti érdek kitapogatását segíteni az önök számára. Ezért a fejük függőleges vagy vízszintes biccentésével, ha tudnak, válaszoljanak rá!

Igaze, hogy a háború kitörésekor nem voltak olyan magasak az energiaárak, mint ma? Igaz. Igaze, hogy a szankciós csomag júniusi elfogadása után egy hónap alatt kétszeresére, majd az azt követő egy hónapban háromszorosára nőtt az energiaár Európában? Igaz. Fél év alatt a megemelkedett energiaárak miatt Oroszország 158 milliárd euró bevételre tett szert. Ez igaz-e? Segítségül mondom, hogy ez nagyobb összeg, mint a 2021-es teljes exportbevétele Oroszországnak. Sőt, azt is segítségként mondom, hogy ennek az összegnek több mint a 60 százalékát az Európai Unió fizette be, sőt azt is kimondhatjuk, hogy ezekkel az elhibázott szankciókkal az Európai Közösség finanszírozza Oroszország háborúját. Igaze ez az állítás?

Igaze az, hogy Brüsszel nem ezt ígérte, amikor szankciókról beszélt? Emlékezzenek vissza, Brüsszel arról beszélt, hogy a szankciók segítenek majd a háborút megakadályozni, megszüntetni, és nem lesznek káros gazdasági hatásai Európára.

Igaze az, hogy az energiaszankciók hatnak a termelési költségekre, a gabonaárakra, az élelmiszerárakra, a műtrágyaárra, ahogy a miniszterelnök bevezetőjében is hallottuk, és hosszan sorolhatnánk, mindez pedig felnyomja az inflációt is? Igaz.

Igaze, hogy mindennek ellenére az önök miniszterelnök-jelöltje és EP-képviselőik többször is éltették a szankciókat? Igaz. Márki-Zay Pétertől és az európai parlamenti képviselőiktől is hallhattuk. Sőt, a főpolgármesterük, amikor az árnyék-Klicskóval (Derültség a kormánypárti sorokban.) folytatott egy telefonbeszélgetést, ő maga még örömét is kifejezte afölött, hogy milyen jók a szankciók és mennyit segítenek.

De beszéljünk a rezsiről! Igaze az, hogy a kormány átlagosan 180 ezer forintot ad a magyar családoknak az átlagfogyasztásig történő rezsicsökkentés megtartásával? (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Igaz. Havonta. Nem 120-at, amit önök követelnek, hanem 180-at.

Igaze az, hogy önök ostobaságnak és hülyeségnek nevezték a rezsicsökkentést korábban? Éppen a korábbi miniszterelnök is megtette ezt az egyik kereskedelmi televízió műsorában. Igaz. Az igazi arcuk szerint a piaci árat már rég bevezették volna, ahogy a kampányban ezt el is mondták.

De menjünk tovább! Igaze az, hogy azért tudjuk tartani még most is a benzinárstopot, mert a magyar kormány nyáron kiharcolta, hogy a kőolajszankciók ne vonatkozzanak ránk? Igaz. Sőt, azt is szeretném önöktől megkérdezni, hogy igaze, hogy önök mondták, hogy az árstopokat csak a választásokig tartja a magyar kormány. Igaz, ezt is önök mondták. Most is vannak, sőt most hosszabbította meg a magyar kormány az árstopokat. Persze, az is igaz, hogy önök alkalmi politikai haszonszerzésből megint megpróbálják elbizonytalanítani a magyarokat. Miután nem először csinálunk együtt végig válságvitákat, nyugodtan kimondhatom, hogy önök a válságnak a gonosz vámszedői. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Ugyanezt csinálták a Covid-járvány alatt is. Pontosan ugyanazt a módszert használták, a dezinformációt és a félretájékoztatást, egyben nem vették észre, hogy a legvégén az alkalmi politikai hasznukért cserébe, amit még csak be sem tudtak söpörni, a magyarokat sodorták veszélybe.

Egy szó, mint száz, ez mind igaz. Már csak egyetlenegy kérdés maradt, hogy miért nem tetszenek felhagyni ezzel az ország-, Magyarország-ellenes politikával, miért nem az ország érdekében politizálnak. Tegyék meg legalább, hogy az önök által említett európai uniós megállapodás küszöbén megteszik azt a gesztust, ha már segíteni nem tudnak, hogy csendben maradnak.

Az ország meg kell hogy kapja a neki járó pénzt, amiből egyébként az egészségügyi dolgozók, a pedagógusok és a magyar gazdaság is finanszírozható lenne ebben a nehéz európai környezetben. Így is elég nehéz helyzetben van az egész Európai Unió az elhibázott szankciók miatt, de önök mindig a brüsszeli igényt elégítik ki, mi pedig a magyar érdekeket, és ha jól nézem, ez így is fog maradni.

A reakciók előtt engedjenek meg egy kis kitérőt. Kétféle ember ül az önök soraiban: az egyik, aki már tagja az árnyékkormánynak, a másik, aki szeretne az lenni. (Derültség a kormánypártok soraiban.  Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Először is szeretnék gratulálni a harmadik Gyurcsány-kormány megalakításához. (Derültség.) Ez most ugyan árnyék, de önök rá is vetődtek erre. Gratulálok, elnök úr, de hadd emlékeztessem rá, hogy egyszer már volt olyan, amikor önök úgy tettek, mintha kormányoztak volna. Ez most pont ilyen, de akkor sem csináltak semmit és most sem fognak. Persze, ez nem volt igaz, bár ne csináltak volna semmit! Emlékszünk mindenre: bérek elvonása, nyugdíjelvonás, adóemelés, eladósodás, önkormányzatok kivéreztetése és a családtámogatások megszüntetése. Reméljük, hogy az árnyék az is marad.

Tisztelt Lukács László képviselő úr, azt szeretném önnek mondani, hogy olyan idézeteket tulajdonít a miniszterelnöknek, amiket nem mondott. Ungár Péter legalább az igényesebb sajtót olvassa, ön a Hócipőt, ha jól látom. Nem hangoztak el ilyen mondatok, képviselő úr. (Derültség és taps a kormánypártok soraiban.) Tudok jót is mondani, hogy legalább nem Jakab Péter. (Derültség a kormánypártok soraiban.)

Szabó képviselőtársamnak azt szeretném mondani, hogy amit a mi EP-képviselőink megszavaztak, azokban nem voltak energiaszankciók, tehát ne tessék azt állítani. Az Oroszországgal szembeni határozatot fogadták el az európai parlamenti képviselőink, amelyben volt utalás a szankciókra (Szabó Timea folyamatosan közbeszól.), de a szankciókról, energiaszankciókról végképp nem. Önnek, miután több dolgot nem ért a parlament működésében, ez is zavaros lehet. Ezért egyetlenegy dolgot fogadjon meg tőlem, az a helyzet, hogy tizenegyezer szankció van életben Oroszországgal szemben, meg tudjae ön mondani, hogy ezt hány csomagban fogadták el és ki hogy szavazott? Vagy csak felhasználta a politikai alkalmat arra, hogy összecsúsztasson két dolgot? Képviselő asszony, a vita azért alakul ki köztünk, először is, mert nem hallgat végig, hanem bekiabál, másodszor: amikor Magyarország és a többi európai uniós tagállam számára Brüsszel ígéretet tett, akkor az nem az volt, hogy tönkreteszik a gazdaságot, hanem az volt, hogy véget vetnek a szankciók a háborúnak. Zárásként pedig azt szeretném önnek mondani, hogy nem 120 ezer, hanem 180 ezer forintnyi rezsitámogatást ad a magyar kormány minden hónapban a háztartásoknak.

És még egy dolgot engedjenek meg, ami eddig ugyan nem hangzott el, de én mégiscsak idehoznám a Ház falai közé. Volt kedves Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelöltjük bevallani, hogy külföldi kampánytámogatást kaptak, miközben ez törvényellenes. Miután önök egységes ellenzéknek hívták magukat, közös jelöltjeik voltak, közös kampányuk, ezért közös is a felelősségük. Sok milliárd forint külföldi, durva, belügyekbe való beavatkozásért. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Egyet mondjanak meg: mit ígértek cserébe? (Nagy taps a kormánypárok soraiban.)

(14.50)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai